Projel tudy jen Vlak svobody. Teď mohou cestující opět jezdit přes hranice

  • 6
Když z Aše vyjel v pondělí krátce po jedné hodině odpoledne poprvé po přibližně sedmdesáti letech osobní vlak směrem do Německa, padla poslední část železné opony. Ta stále ještě dělila města Aš a Selb.

Obnovené železniční spojení tak má už svou premiéru za sebou. Oficiálně však začnou vlaky jezdit podle jízdního řádu v neděli.

„Obnovení železniční dopravy s Německem má pro Aš velký význam. Hodně lidí z Ašska dnes jezdí do zahraničí nejen za prací, ale stále častěji i za sportem a za nákupy. Je to s podivem, ale řada výrobků je tam levnější než u nás,“ řekl starosta Dalibor Blažek a dodal, že počet takzvaných gastarbeiterů, kteří do Německa dojíždějí za prací, stoupl po zavedení minimální mzdy.

Otázkou však je podle jeho názoru cena jízdenky. „Aby si někdo z Aše zajel do Hofu nakoupit a zaplatil za lístek 97 korun, to je, myslím, docela drahé. Ale zase je možné využít nejrůznějších slev a výhod,“ dodal.

Osobní vlak, který vyjel v pondělí třicet minut po poledni z chebského nádraží, byl první vlaštovkou. Do Německa se vydal po trase, kterou bylo místy nutné budovat úplně znovu.

Zatímco v Česku koleje vedoucí na hranice zůstaly, v Německu vzala část trati zasvé při stavbě obchvatu obce Erkersreuth. Křížení železnice a silnice bylo proto nutné vyřešit přemostěním. To opětovné spuštění provozu na trati zpozdilo a prodražilo.

Trať z Aše do Selbu

Sedmikilometrová trať Aš - Selb přestala krátce po druhé světové válce sloužit pro přepravu cestujících.

Železniční spojení se využívalo zejména pro nákladní dopravu přes střežené hranice.

Výjimkou byl takzvaný Vlak svobody, který měl skončit v Aši. Skupina železničářů v září 1951 využila toho, že koleje vedly až do tehdejšího západního Německa, a vlakem se 110 cestujícími prorazila železnou oponu.

V zahraničí tehdy zůstalo 34 lidí, zbytek se vrátil zpět do vlasti.

„Je to poměrně velkorysý projekt, počítá s devíti páry mezinárodních vlaků mezi Aší a Hofem, z nichž osm párů bude jezdit na celé trati až do Chebu, respektive Marktredwitz,“ uvedl Vladimír Omelka, ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah v Karlových Varech.

Otevření nového přeshraničního spojení mezi Aší a stanicí Selb-Plößberg na trati mezi Chebem a bavorským Hofem se týká celkem sedmikilometrového úseku. Dva kilometry jsou na české straně, kde zprovoznění trati stálo 75 milionů korun, a pět kilometrů na straně německé. Obnova této části přišla na 14 milionů eur, což znamená přibližně 375 milionů korun.