Real Madrid balancuje nad propastí, Veselého Fenerbahce jim dalo naději

• 3
Jednoznačně největším překvapením letošního ročníku Euroligy je trápení basketbalistů Realu. Úřadujícím šampionům z Madridu totiž hrozí, že nepostoupí ani ze základní skupiny. V minulém týdnu přišla klíčová výhra nad zatím suverénním Fenerbahce Istanbul, která jim dvě kola před koncem dává reálnou šanci na závěrečné boje šestnácti nejlepších mužstev.

Docela výstižné je přirovnání, že Real Madrid hraje v posledních třech kolech základní části Euroligy tři finálová utkání za sebou. Zaváhání již nyní nepřichází v úvahu. První krok zkušený tým zvládl a je stále ve hře.

Proti istanbulskému Fenerbahce, jehož barvy hájí i český reprezentant Jan Veselý, měl sice Real v úvodu obrovské problémy a rychle prohrával o 13 bodů, ale pak konečně přišel jakýsi zlom a od poloviny druhé čtvrtiny začal předvádět takovou intenzitu a agresivitu v obraně, jaká se od šampionů Euroligy očekává.

Zkušený kouč Pablo Laso poslal na hřiště v kritické chvíli sestavu, kterou fanoušci Realu za celou sezonu ani jednou pohromadě neviděli. Na rozehrávce šestnáctiletý talent Luka Dončič, spolu s ním na perimetru ostrostřelec Jaycee Carroll a skvělý atlet a obránce Jeff Taylor. Pod košem vládl zkušený Andrés Nocioni, a také jedenadvacetiletý mladíček Willi Hernangómez.

Tento výběr vrátila do hry famózní šňůra šestnácti bodů, která se nakonec ukázala jako zlomová pro celý průběh utkání. Domácí hráči, kteří dosud inkasovali nejvíce bodů ze všech týmů Euroligy, dovolili v posledních dvou čtvrtinách svým sokům z Istanbulu pouze 28 bodů.

Přesto ještě šest minut před koncem zápasu trnulo více než deset tisíc příznivců „Bílého baletu“ napětím. Český basketbalista Jan Veselý, jenž se stal nakonec s 20 body nejlepším střelcem večera, a Bobby Dixon srovnali skóre na 66:66. Vůle domácích po výhře a výborný výkon reprezentačního rozehrávače Sergia Llulle, ale nakonec rozhodly o životně důležitém vítězství 80:73. Avšak definitivně vyhráno Real zdaleka nemá.

Chimki Moskva, Bayern Mnichov a Crvena Zvezda Bělehrad totiž mají dvě kola před koncem shodnou bilanci čtyř výher. Pak následuje Real na pátém a Strasbourg na posledním šestém místě. To dává tušit, že závěr bude mimořádně dramatický.

Již tento čtvrtek čeká Madrid zápas na hřišti Bayernu Mnichov. Když nevyhraje, jeho šance na postup dostanou tvrdou ránu a nebude mít situaci už ve svých rukou. A pokud by obhájci titulu nepostoupili hned v následující sezoně Euroligy ani ze skupiny, byl by to vpravdě historický kolaps.