Umělec vysál ze vzduchu v Pekingu cihlu. Přestaňte to ignorovat, apeluje

  • 160
Čínský umělec Bratr Nut už se nemohl dívat na to, jak se neprostupný smog nevratně podepisuje na zdraví Číňanů. Pořídil si proto průmyslový vysavač a sto dní s ním luxoval vzduch v Pekingu. Z výsledku nechal vyrobit cihlu. „Přestaňte smog ignorovat,“ vyzval ostatní. Podle některých obyvatel by takovou cihlu v sobě našel každý.

Od července po sto dní chodil čtyřiatřicetiletý Jianguo Xiongdi po nejfrekventovanějších místech Pekingu a průmyslovým luxem vysával znečištěný vzduch. Někteří kolemjdoucí si jej pletli s prodavači vysavačů a pracovníky technických služeb. Z nastřádaného obsahu a červeného jílu pak nechal vyrobit cihlu.

„Mnoha lidem to určitě připadá směšné. Absurdní však je, že nemůžeme dýchat čerstvý vzduch. Dýchání je základní lidské právo, a to nám berou. Je to proto, že jsme příliš zaměření na materiálno,“ říká umělec vystupující pod jménem Bratr Nut.

Za den údajně nasál tolik vzduchu, kolik nadýchá 62 lidí. Cihlu zvolil jako symbol toho, že i ze smogu se dá vyrobit něco užitečného. „Prach spolu se smogem a špínou ze stavenišť je vedlejším efektem rozvoje lidstva. Když jsem poprvé přijel do Pekingu, pár dní jsem nosil roušku, ale pak jsem přestal. Před takovým smogem není úniku,“ popisuje.

„Chci, aby lidé viděli, že už tento problém nemůžeme ignorovat nebo se mu vyhýbat. Musíme začít konat,“ uvedl pro Guardian. Odmítá se však stavět do role ochránců životního prostředí a svůj nápad popisuje jako duchovní věc, která má pouze donutit Číňany přemýšlet.

Svůj projekt shrnul také ve fotogalerii, kterou si oblíbily stovky obyvatel Pekingu.

Jak píše The New York Times, právě ve smogem okupované čínské metropoli lidé probírají hodnoty polétavých částic PM2,5 stejně často jako Angličané úhrn srážek. Mikroskopický prach je v čínském ovzduší přítomný až padesátkrát víc, než by měl.

„Téměř každý v Pekingu by v břiše našel takovou cihlu. Starší lidé možná i pět,“ píše se v jednom z tisíců rozhořčených komentářů pod galerií. „Kdyby se všechen prach v Pekingu dal dohromady, postavila by se z toho největší kancelář ochrany životního prostředí na světě,“ říká další.

Neprostupný smogový závoj, který pravidelně halí čínská velkoměsta a jejich okolí, donutil vládu v minulosti podstoupit do té doby nevídané ekologické kroky. Došlápla si nejen na uhelné elektrárny, ale i na těžký průmysl. Nástup topné sezony však životní podmínky Číňanům opět zhoršil.

„Vzduch smrdí a bolí mě z něj oči a krk, když vyjdu ven. Co bychom s tím měli dělat, netuším,“ sdělila jedna z obyvatelek Šen-jang, která se do ulic vydala shánět respirátor. Desítky lidí kvůli dýchacím obtížím musely do nemocnice. Situace na severu země už dostala přezdívky Airpokalypsa či Airmageddon (více o čínském smogu se dočtete zde).

Čínské památky ztracené ve smogu lidé obkreslili na fotografiích:

01.prosince 2015 v 07:50, příspěvek archivován: 06.prosince 2015 v 14:24

Lost in Beijing! Netizens outline iconic buildings that are utterly invisible amid the worst #smog this year pic.twitter.com/j6lYjnwZeQ


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video