Záplavy v jihoindickém městě Čennaí

Záplavy v jihoindickém městě Čennaí | foto: Reuters

Nemocnici zřejmě selhala při záplavách záloha, zemřelo 18 pacientů JIP

  • 4
Indické úřady zahájily vyšetřování možného zabití z nedbalosti poté, co kvůli záplavám selhala elektřina v nemocnici v Čennaí, hlavním městě jihoindického státu Tamilnádu. Výpadek proudu způsobil smrt 18 pacientů na jednotce intenzivní péče, kde přestaly fungovat přístroje, včetně dýchacích.

Čtvrté největší indické město Čennaí, dříve známé jako Madrás, zaplavily během posledních pěti dní prudké přívalové deště, které byly nejvydatnější za poslední století. Od 1. prosince zemřelo v Tamilnádu zhruba 280 lidí. Velké části Čennaí stále zůstávají pod vodou, která dosahuje výše až dva a půl metru, a lidé jsou uvězněni na střechách domů.

Indické banky se pokusí najít řešení, jak umožnit lidem, kteří v zaplavených oblastech zůstali bez jídla a elektřiny, přístup k jejich penězům.

V Čennaí a dalších postižených částech Tamilnádu jsou bankomaty buď prázdné, anebo nefungují kvůli přerušenému elektrickému vedení. Podle vládního návrhu mají banky začít obnovovat základní služby tak brzy, jak to bude možné, doplňovat co nejrychleji hotovost do bankomatů anebo nasadit do provozu mobilní bankomaty.

„Připadáme si hrozně bezmocní,“ řekl jeden z obyvatel Čennaí brodící se po kolena vysokou vodou v centrální části města. „Pevné telefony nefungují a mobil se vypnul, protože ho nemám kde dobít.“

V mnoha oblastech voda vyplavila kanály a odpadní jímky, což představuje zdravotní riziko pro obyvatele brodící se kontaminovanou vodou. Panují obavy, že by mohly propuknout epidemie vodou šířených průjmových onemocnění; větší plochy stojaté vody by také mohly znamenat šíření malárie či horečky dengue, které přenášejí komáři. Těm slouží stojaté vody jako líheň.

Reportáž ze zaplavené Indie:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video