Vysmívaný jihomoravský klip má další potíž, kraj nezaplatí za vysílání

  • 16
Série průšvihů krajské turistické kampaně nekončí. Firma, která měla v kinech promítat reklamu na jižní Moravu, smlouvu za milion nesplnila. Kraj jí nyní odmítá zaplatit. V ostudném stavu je podle expertů i nový turistický web kraje.

Skupinky lidí, kteří afektovaně tancují před jihomoravskými památkami ve vysmívaném klipu. Turistický web lákající Slováky do Chladniček místo do obce Lednice a Němce zase na „Abend mit dem Schwarzen Joshka“, čímž myslí Večer s Jožkou Černým.

Pokud by si turisté o jižní Moravě dělali představu jen podle propagační kampaně, kterou letos za téměř pět milionů korun pořídilo hejtmanství, asi by se zdejšímu kraji obloukem vyhnuli.

A ač kampaň skončila, problémy pokračují. MF DNES už dříve odhalila, že firma Xtreme Cinemas, která vyhrála veřejnou zakázku na zajištění promítání vysmívaného „křepčícího“ spotu v kinech, v řadě domluvených sálů klip vůbec nepromítala. Navzdory tomu, že za to kraj měl zaplatit více než milion korun (více čtěte zde).

Řada kin klip odmítla

Hejtmanství nyní po tlaku uznalo, že firma uzavřenou smlouvu nesplnila a peníze nedostane.

„Veřejná zakázka nebyla splněna ve všech jejích částech. Společnosti Xtreme Cinemas nebyla proplacena žádná finanční úhrada,“ potvrdil radní Václav Božek (ČSSD), který má propagaci kraje v gesci.

Zatím není jasné, jak se firma k rozhodnutí kraje postaví. Jednatel firmy Jan Konopásek v pátek nereagoval na telefonáty ani SMS. Společnost Xtreme Cinemas měla zajistit, že klip uvidí na 660 tisíc lidí v 79 kinech po celém Česku. To se však nestalo.

Firma neměla kina nasmlouvaná dopředu, začala je oslovovat až s tímto klipem a po uzavření smlouvy s krajem. Řada z těch klíčových, do kterých chodí hodně diváků, ho pak odmítla.

„Není žádná povinnost mít uzavřenou smlouvu s kiny, když jsme ještě neměli podepsanou smlouvu s krajem. Aktuálně spot promítáme v přibližně 85 kinech. Některá, co vypadla, jsme museli nahradit jinými,“ tvrdil Konopásek v červnu. Kolik lidí spot skutečně vidělo, není jasné.

S webem si kraj stále neví rady. Nechal si vypracovat analýzu

Zatímco vysmívaný klip už tak zřejmě „dožil“, po kampani zůstal kraji i neméně kritizovaný web Jizni-morava.cz, který nabízí oficiální přehled pro návštěvníky. Půl druhého milionu turistů, kteří se ročně v kraji ubytují, tam ale užitečné informace bude hledat s obtížemi. Odborníci v minulosti proměnu portálu, která stála další milion korun, tepali za to, že je pro uživatele nepřívětivá.

A také za otřesné překlady do cizích jazyků, jež byly zčásti pořízené strojovým překladačem.

Brněnská společnost iMakers, která stránky za milion korun vytvořila, už zaplaceno dostala. Splnila totiž to, co kraj zadal. Web ovšem už půl roku zůstává v testovacím režimu.

A překlady sice po upozornění MF DNES kraj částečně opravil, ale pořád nejsou hotové. Na dotaz, kdy budou stránky dokončeny, hejtmanství odpovědět nedokáže (více o nepovedeném webu naleznete zde).

„Kraj si nechal vypracovat analýzu struktury dat od odborníka z Masarykovy univerzity, a to za dvacet tisíc korun. Testovací provoz skončí po zapracování doporučení vyplývajících z vypracované analýzy,“ jen nekonkrétně vysvětlil Božek.

„To zní naprosto nesmyslně. Nechápu, co analyzují. Přeci vědí, jaká data do databáze zadávají,“ popsal expert na tvorbu webů Jan Řezáč. Analýzou, ovšem úplně jiného typu, mělo podle něj hejtmanství začít. Nyní pro něj má striktní radu, jak zlepšit web, který by měl sloužit jako vodítko pro milion turistů, kteří kraj ročně navštíví.

„Doporučuji vše zahodit a vytvořit stránky znovu. Je potřeba nejdřív stanovit priority webu, udělat uživatelský výzkum mezi turisty - a až na základě toho je možné vypsat výběrové řízení s konkrétními ověřenými požadavky. Nestalo by se tak, že vznikne web s grafickou podobou, která je podstatně horší než u šablony, jež se dá na internetu pořídit za deset dolarů,“ dodal Řezáč.

Většina peněz jde z evropských fondů

Ke stažení je i aplikace, která by měla web doplnit na mobilních telefonech. Její vývoj stál 880 tisíc korun. Ovšem i ona má zásadní problém komunikovat v cizích jazycích.

„Mobilní aplikace pracuje s daty z portálu Jizni-morava.cz, základní statické texty jsou přeloženy,“ tvrdí Božek. Stačí ovšem dvě ťuknutí na displej mobilního telefonu a zahraniční turisté se přesvědčí, že to není pravda. Samotné menu aplikace sice přeložené je, ale pod jednotlivými položkami se skrývají české texty.

Navíc aplikace turisty vábí třeba i do Brasserie Avion, která prý „nabízí příjemné prostředí s bohatou nabídkou nápojů a středomořské kuchyně“. Háček je v tom, že podnik už v uzavřeném a chátrajícím funkcionalistickém hotelu Avion v Brně dlouhou řadu let není.

Většina peněz, které kraj za kampaň utratil, pochází z evropských zdrojů. Úředníci regionálního operačního programu teď budou posuzovat, zda veřejné zakázky splnily všechny podmínky a zda faktury zaslané hejtmanstvím proplatí. Třeba natočení komického spotu už ale zaplatili.

„Je velice těžké z naší strany postihnout uměleckou či neuměleckou hodnotu díla. Pokud jsou dodrženy všechny požadavky dle výběrového řízení, nemáme právo zasahovat,“ dodala mluvčí ROP Jihovýchod Kateřina Dobešová.