Miloslav Ransdorf na sjezdu KSČM | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Ransdorf míří zpět do Česka, účet v Curychu nemá, říká jeho asistentka

  • 1649
Miloslav Ransdorf je na cestě do Česka. Jeho asistentce Heleně Suché se podařilo s europoslancem za KSČM spojit. Řekl jí, že v Curychu nemá účet a ve Švýcarsku nebyl zadržen v souvislosti s výběrem peněz. Asistentka také uvedla, že propuštěn byl až v sobotu dopoledne. Švýcarské úřady přitom Česko o propuštění z vazby informovaly už v pátek večer. Ve vazbě zůstává už jen jeden ze tří Slováků zadržených s Ransdorfem.

„Dostali jsme oficiální informaci o propuštění z vazby od švýcarských úřadů. Ještě jsem to ověřovala. Je možné, že s ním po propuštění z vazby řešila migrační policie způsob opuštění země a další věci, takže je možné, že odjíždí až nyní,“ řekla iDNES.cz v reakci na informace Suché mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.

Kauza Ransdorf

Suchá uvedla, že Ransdorf jede domů autem. „Ohledně nějakého vyjádření mi řekl, že až přijede domů, což bude někdy v noci, tak uvede informace na svůj Facebook. Twitter nemá, nezaložil ho,“ řekla iDNES.cz Suchá s odkazem na mystifikační účet, který se na druhé jmenované sociální síti objevil. Jménem europoslance informoval o tom, že zpráva o cíleném pokusu vybrat ve Švýcarsku 350 milionů eur je lež a pokus o diskreditaci. V sobotu odpoledne z Twitteru tento účet zmizel.

04.prosince 2015 v 21:27, příspěvek archivován: 05.prosince 2015 v 08:16

Informace o tom, že jsem chtěl podvodem získat 350 mil €., je lež. Jde o cílenou diskreditace mé osoby. V tuto chvíli nemohu více napsat.

Poté, co informaci z twitterového účtu média převzala, se na něm v sobotu dopoledne objevila informace, že je podvodný. „Základním principem žurnalistiky je ověření informací ze dvou zdrojů. Tohle je samozřejmě FAKE profil,“ uvedl člověk stojící za účtem. Redakce iDNES.cz původní informaci převzala a publikovala, paralelně se snažila její věrohodnost ověřit. Už tehdy Suchá aktivitu svého šéfa na Twitteru zpochybnila.

KSČM zatím kauzu nekomentovala s tím, že se se svým europoslancem nemůže spojit. „Zatím se s nikým z vedení strany nespojil,“ řekla po půl třetí odpoledne iDNES.cz mluvčí Šárka Cicvárková.

V sobotu dopoledne pouze strana poslala médiím stanovisko, v němž se odmítá s poukazem na nemožnost komunikace s Ransdorfem vyjadřovat. „KSČM nebude toto komentovat až do doby, kdy Miloslav Ransdorf podá vedení strany vysvětlení a budeme znát i vyjádření orgánů činných v trestním řízení,“ uvedla Eva Komínková z mediálního úseku strany.

Ve vazbě zůstává už jen jeden občan Slovenska

Spolu s Ransdorfem byli v pátek zadrženi i tři občané Slovenska. Dva z nich už podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka propustila. V sobotu odpoledne to sdělil novinářům s tím, že se čtveřice zadržených pokusila ve Švýcarsku o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti.

„Skupina čtyř mužů předložila curyšské bance dokumenty, které měly znamenat převod většího množství peněz na úrovni stovek milionů eur. Doklady byly ze strany banky odhaleny, že neodpovídaly skutečnostem. Následně byla přivolána policie, která všechny osoby zatkla,“ řekl Kaliňák, podle kterého slovenská policie poskytla svým švýcarským kolegům požadované informace.

Kaliňák neuvedl, zda švýcarské úřady někoho ze zmiňované skupiny obvinily. „Nevím, zda je vůči nim vedeno řízení nebo nikoliv,“ řekl slovenský ministr. Dodal, že nemá informace o účtu, z něhož prý chtěli muži převést vysokou částku. Dva ze zadržených Slováků podle něj byli v minulosti potrestání v souvislosti s daňovými úniky a s podvodem. Mluvčí slovenské diplomacie Peter Stano uvedl, že se v pondělí možná rozhodne, zda proti poslednímu ze zadržených bude vzneseno obvinění.

Slovenská média už dříve uvedla, že zadržení Slováci nepatří mezi veřejně známé osoby. Dva z nich podle Denníku N podnikají ve společnosti IPN Invest, v jejíž dozorčí radě je také bratislavský právník Peter Kubík.

„Nemám vůbec žádné povědomí o ničem, co by je nebo jednoho z nich mohlo spojovat s nějakou transakcí typu, který se zmiňuje v médiích v souvislosti se zadržením tří Slováků ve Švýcarsku,“ uvedl Kubík.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího slovenského ministerstva vnitra Ivana Netíka chtěli Slováci spolu s Ransdorfem vybrat z banky v Curychu 350 milionů eur, což odpovídá přibližně 9,5 miliardě korun. Do banky údajně muži přišli ve čtvrtek 3. prosince a na základě soudních dokumentů žádali o výběr či převod výše zmíněné částky. V bance se sice nacházel účet vedený na jméno uvedené v soudních dokumentech, ale datum narození jeho vlastníka nesouhlasilo s datem uvedeným v dokumentech. Banka proto transakci odmítla učinit. Tehdy se prý muži začali chovat agresivně a zasáhla místní policie.

Českého europoslance podle oficiální zprávy švýcarské strany pro českou diplomacii propustili už v pátek večer (více o zadržení zde). Jakou roli v celém případu má, není jasné.

Ransdorfovo zadržení potvrdil v pátek ministr vnitra Chovanec:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video