Vyšetřování na místě střelby v San Bernardinu. (3. prosince 2015)

Vyšetřování na místě střelby v San Bernardinu. (3. prosince 2015) | foto: Reuters

Střelec z Kalifornie byl v kontaktu s lidmi ze syrské An-Nusrá

  • 154
Střelec z kalifornského San Bernardina Syed Farook byl v kontaktu s nejméně dvěma zahraničními radikálními organizacemi včetně syrské An-Nusrá. Bez dalších podrobností o tom v pátek informoval deník Los Angeles Times s odkazem na zdroj z federálních bezpečnostních složek. K oběma útočníkům se přihlásil Islámský stát.

An-Nusrá je syrskou odnoží teroristické organizace Al-Káida a konkurentem Islámského státu (IS). Dosud se přitom spekulovalo, že Farook a jeho žena Tashfeen Maliková měli blízko právě k IS, protože žena zastřelená policií spolu se svým partnerem po usmrcení 14 lidí ve středu vyjádřila sympatie k této organizaci na Facebooku.

Podle agentury Reuters se však v sobotu k pachatelům útoku přihlásili radikálové z Islámského státu a ve svém rozhlasovém vysílání tvrdili, že kalifornští střelci byli jejich přívrženci.

„Dva stoupenci Islámského státu před několika dny zaútočili na centrum v San Bernardinu v Kalifornii,“ řekli údajně radikálové ve vysílání rádia al-Bayan. Podle amerických vládních zdrojů, které citoval Reuters, ale není žádný důkaz pro to, že by měl IS s atentátem něco společného nebo že by mu byli útočníci známi.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v pátek začal vyšetřovat středeční střelbu v kalifornském San Bernardinu jako teroristický čin.

Americká média v pátek s odvoláním na své zdroje obeznámené s vyšetřováním uvedla, že syn pákistánských imigrantů Farook byl na dálku v kontaktu nejméně s jedním člověkem ze zahraničí podezřelým z teroristické činnosti. Loni byl tento rodák z Chicaga na devítidenní návštěvě Saúdské Arábie, podle tamních úřadů však nebyl důvod jej spojovat s terorismem.

Maliková se dostala do USA loni na vízum udělované partnerům a rodinným příslušníkům Američanů. Kvůli svému pákistánskému původu musela absolvovat obsáhlý pohovor a projít podrobnými prověrkami své minulosti, rodinných a pracovních vazeb či míst, která v životě navštívila.

Rodiče půlroční dcery ve středu 14 lidí zabili a dalších více než 20 zranili v sídle střediska sociálních služeb. Motiv jejich činu zůstává i nadále nejasný.

Podle šéfa FBI Jamese Comeyho zatím nic nenasvědčuje tomu, že by dvojice byla součástí organizované větší skupiny nebo teroristické buňky. Vyšetřování se však zaměřuje na jejich případnou inspiraci zahraničními teroristickými organizacemi.

Reportáž o návštěvě střelce v Saúdské Arábii

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video