Atlas ČZ: Kaktus i speciál, co jede 260, rozebrané do šroubku

  • 8
Československá motocyklová historie je velmi bohatá. Jedním z důležitých protagonistů je strakonická Čezeta. Výrobce slavných krosových speciálů, ale také uznávaných cestovních strojů a legendárního skútru prase, skončil před třiadvaceti lety. Obří a nekonečně podrobný katalog mapuje historii značky.

Tahle knížka je profesionálně a hlavně vysoce odborně zpracovaný průvodce kompletní historií slavné motocyklové značky. Katalog Jana Vošahlíka a Dušana Šebka má bezmála pět set stran a obsahuje detailní informace o kompletním výrobním programu mezi lety 1930 a 1997. A to včetně prototypů. Vše doloženo více než dvěma tisícovkami dobových fotografií.

Aby taková masa informací dávala smysl, jsou motocykly uspořádány do pěti kategorií podle zaměření. V první řadě tak je třeba zvolit, zda hledáme motocykl cestovní, soutěžní, motokrosový speciál, motokrosový speciál určený pro závody mistrovství světa, silniční závoďák nebo prototyp.

Motorku lze vyhledat i podle roku výroby. Všechny kategorie jsou totiž uspořádány chronologicky. To však ani zdaleka není všechno. Za více jak tři roky se dvojici autorů podařilo shromáždit obrovské množství dat a tak lze v katalogu nalézt každý vyrobený kus motocyklu značky ČZ včetně všech možných modifikací i odchylek.

Katalog motocyklů ČZ 1930-1997 (ČZ 60 a ČZ 76)

Katalog motocyklů ČZ 1930-1997 (ČZ 98)

Každou z kapitol uvádí stručný souhrn informací obsahujících vše podstatné o klíčových okamžicích pro danou kategorii motorek. V případě soutěžních motorek a motokrosových speciálů určených pro mistrovství světa pak také výčet sportovních úspěchů motocyklů slavné československé značky.

Jednoznačně nejobsáhlejší kategorií jsou motocykly cestovní. Prvním strojem v katalogu je ČZ 76 s přezdívkou Kaktus. Mimo jiné údaje se dozvíme, že se jednalo o dvoudobý vzduchem chlazený jednoválec o objemu 76 kubických centimetrů a spotřebě 1,5 litrů na sto kilometrů. Kromě toho kdy a kde byl motocykl poprvé představen veřejnosti a kolik kusů bylo celkově vyrobeno. Nikoli nezajímavou informací pak je, že v roce 1932 byla jeho pořizovací cena celých dva tisíce pět set padesát korun.

Mezi cestovními motocykly jsou například zařazeny také speciály vyrobené pro potřeby autoškol. Samostatnou částí vloženou v kapitole cestovních motocyklů jsou pak sidecary a rikši. Popis každého typu motocyklu obsahuje také informace o všech barevných variantách. Věděli jste, že ČZ 350, typ 472.05 z roku 1981 jich měl až sedm? To, že každá zmínka o lakování mašiny je doplněna i o barvu konkrétního dílu spolu s číslem odstínu, lze považovat snad až za maximální pedantství.

Stránka uvádějící právem hrdou kategorii soutěžáků je plná názvů slavných závodů i jmen tvrdých chlapů, kteří v sedlech mašin s čézetkem na nádrži šířili jejich slávu po celém světě v podstatě od samého počátku až do roku 1961.

Celou kapitolu provázejí nádherné dobové fotografie jezdců, mechaniků i jejich zázemí. To, že soutěž neznamená jenom helmu plnou bláta nebo motorku zabořenou po nádrž do písku, dokládají například fotografie čtveřice soutěžáků na skútrech ČZ 175 v tovární úpravě pro cílovou jízdu Brusel – Praha – Brusel, pořádanou v roce 1959. Různobarevné mašiny byly kromě stylových pneumatik s bílými boky vybaveny také například přídavnými světlomety namontovanými v prostoru pro houkačku.

Strakonická Čezeta byla patrně asi jedinou značkou v Československu, která sériově vyráběla motokrosové speciály. První 250 seskočila z výrobního pásu ve čtyřiašedesátém roce. Třistašedesátka typ 969.01 byla dokonce ozdobou československého pavilonu na mezinárodní výstavě Expo 67 ́ v kanadském Montrealu. Poslední sériová motokrosová Číza vyjela z továrny v roce 1992 už pod taktovkou italské Cagivy. V tomtéž roce byly formy na tlakové odlitky motoru odvezeny do Itálie a výroba byla ukončena. Lehounká stopětadvacítka se dvěma hydraulickými kotoučovkami se tou dobou prodávala ve frajerské červeno-modro-bílé barevné kombinaci i v USA.

Samostatné vývojové oddělení bylo mezi roky 1958 a 1984 věnováno také motokrosovým závodním speciálům. V katalogu je toto slavné období rozloženo do poutavého vyprávění, nechybí jedinečné fotky a samozřejmě kompletní technická data všech mašin. Protože se jedná o ryzí závoďáky pro mistrovství světa, obsahuje karta každého speciálu také údaje o veškerých dosažených sportovních výsledcích našich i zahraničních borců.

Poslední dvěstěpadesátka určená pro seriály mistrovství světa v letech 83 a 84 měla například modifikovaný vodní chladič ze Škody 120, ovšem doplněný o boky z hořčíkové slitiny. Dovedete si představit, že tahle mašina přišla na dvě stě tisíc korun československých? Za takové peníze se dala pořídit chata na Sázavě!

I z další kapitoly kape adrenalin. Je totiž věnována silničním speciálům. Mašiny, které byly vyráběny téměř systémem co kus, to originál, rozhodně nepatřily mezi ořezávátka. Už první třistapadesátka Waltrovka dosahovala v roce 1950 maximální rychlosti sto šedesát kilometrů za hodinu! Bubnové brzdy měly potom se stodvacetikilovým speciálem dost práce a jejich účinnost bylo asi často nutno nahradit osobní statečností pilota...

To čtyřdobý jednoválec dokázal na Velké ceně ČSR v Brně v sedmapadesátém roce proletět rovinkou i sto devadesátkou. Z dobových obrázků je patrné, že jezdec byl chráněn masivní koženou kombinézou, brýlemi, připomínajícími ty letecké z období druhé světové války, a klasickou helmou „kokoskou“. Při čtení parametrů jejich mašin musí moderní motorkář smeknout.

V poslední okruhové mašině burácelo čtyřválcové čtyřtaktní véčko s úhlem válců 90° o objemu čtyři sta dvacet kubíků. A maximálka? Tají se dech - 260 km/h!

To nejlepší však musí přijít až nakonec. Druhá nejobsáhlejší kapitola totiž nese název „ČZ prototypy – cestovní motocykly, soutěžní, enduro, skútry“. Jako všechny předchozí jsou i mašiny v téhle kategorii doplněny o kompletní technické popisy a nádherné unikátní dobové fotografie a nákresy.

Popisované motorky přinášejí z dnešního pohledu někdy naivní, jindy ale geniální technická řešení. Skútry potom totálně nadčasový design. ČZ 200 typ 503 vyvinutý před téměř šedesáti lety svým dokonale aerodynamickým tvarem s klidem zapadne mezi současné stroje. V jeho předkolenních schránkách sice není USB, zato si některé studie vezou rezervní kolo.

Nad čtyřtaktní 175 na pětipaprskových litých kolech, s přední kotoučovkou a celokapotáží ve stylu Kawasaki GPZ by zase v roce 1987 tuzemští motorkáři mlaskali.

Nádherných motorek, jejich příběhů i jezdců slavných jmen je tahle tlustá knížka vydaná při příležitosti 95. výročí založení firmy ČZ plná.

Všichni nadšenci jedné stopy, renovátoři nebo prostě jenom milovníci retra tady naleznou obrovskou zásobárnu vědomostí, faktů i kuriozit o kterých dosud neměli tušení.