Jakub Řezníček z Brna se probíjí obranou Plzně.

Jakub Řezníček z Brna se probíjí obranou Plzně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Plzeň i Sparta jsou ve čtvrtfinále poháru, po penaltách se přidal Liberec

• 74
Nejlepší fotbalová mužstva v Česku postoupila do čtvrtfinále domácího poháru. Ale především od Sparty to přesvědčivé nebylo. V závěru osmifinálové odvety s Pardubicemi se sparťané o výsledek obávali, druholigovému soupeři stačil gól, aby velkého favorita vyřadil. Plzeň zdolala Brno i podruhé, takže mezi nejlepšími osmi v poháru jsou ligový lídr i druhý tým tabulky.

Souboj Zlína s Libercem skončil opět 1:0 pro domácí, takže rozhodoval penaltový rozstřel. V osmé sérii trefil postup liberecký Hovorka. Bylo to pořádné drama.

Do čtvrtfinále už dřív postoupily Mladá Boleslav, Jablonec, Dukla Praha, Olomouc a druholigový Hradec Králové. Ve čtvrtek k nim přibyly Plzeň, Sparta a Liberec. Los se uskuteční 7. prosince ve 12.00.

ZBROJOVKA BRNO - VIKTORIA PLZEŇ 0:1

Branka: 62. Baránek. Poločas: 0:0. První zápas 1:2. Postupuje Plzeň.

Plzeňský trenér Krejčí do utkání nasadil především náhradníky. Reprezentanti Limberský a Ďuriš, který je zároveň nejlepším střelcem ligy, dostali úplně volno a do Brna ani necestovali.

Momentka z utkání Brno - Plzeň
Brněnský obránce Miroslav Keresteš (vlevo) a plzeňský záložník Egon Vůch v...

Hrál se vyrovnaný zápas, nadějné příležitosti měla obě mužstva, hosty trápil útočník Řezníček, ale své možnosti neproměnil. Gól dal jen hostující stoper Baránek, střelec posledních dnů. V pondělí rozhodl šlágr 15. kola v Jablonci, teď stvrdil postup v poháru.

SPARTA - PARDUBICE 3:1

Branky: 11. Costa, 24. a 44. Lafata - 76. Te-won. Diváků: 2 558. Poločas: 3:0. První zápas 0:1. Postupuje Sparta.

Korejský záložník Kim Te-won se proti Spartě trefil i v odvetě, v 76. minutě snížil na 1:3 a Letnou uvrhl do nejistoty. Druholigový soupeř byl ve hře o postup, pokud by dal na 2:3, Spartu by vyřadil. První duel totiž vyhráli Pardubičtí 1:0, když to sparťané venku vůbec nezvládli.

V odvetě však přístup značně zlepšili, po půli vedli 3:0 a vypadalo to, že nebudou mít problémy. Jenže sami si souboj zkomplikovali, viditelně polevili a museli se strachovat až do poslední minuty.

„Hlavně v závěru to byly nervy,“ přiznal sparťanský kouč Zdeněk Ščasný. „To utkání mělo mít úplně jiný vývoj, měli jsme přidat čtvrtý gól. Pardubice měly v každém poločase jednu střelu na bránu, ve druhém z ní padla branka, takže to nakonec opravdu bylo nervózní až do konce.“

Trenér Ščasný do odvety nepostavil nejsilnější sestavu, ani na lavičce nebyli Krejčí s Frýdkem, mezi náhradníky zůstal Vácha či Fatai. Ale i tak si měli sparťané s Pardubicemi poradit líp. Opět se trápili v koncovce, po přestávce měli dost šancí, aby protivníka zlomili.

FASTAV ZLÍN - SLOVAN LIBEREC 1:0, 6:7 na penalty

Branka: 78. Poznar. Diváků: 1 841. Poločas: 0:0. První zápas 0:1, rozhodující penalta Hovorka. Postupuje Liberec.

Oba týmy se v pondělí střetly v lize a Zlín soupeře jasně přehrál, zvítězil 2:0. Tentokrát trenér Páník dal šanci i hráčům z lavičky, ale i tak Zlín dokázal znovu zvítězit, byť jen o gól, v závěru se trefil Poznar.

Jelikož úvodní duel v Liberci skončil rovněž 1:0 pro domácí, následoval penaltový rozstřel. Ve druhé sérii liberecký Shala překopl bránu, vzápětí Hladký zlikvidoval střelu Poznara. Další exekutoři byli úspěšní, až v osmé sérii domácí Malý poslal ránu nad. Z postupu se tak raduje Liberec.

„Jsem rád, že jsme alespoň část zápasu podali lepší výkon než v pondělí. Ve druhé půlce byl Zlín od 65. minuty lepší a vyšel z toho gól Poznara. Mohli jsme srovnat, ale trefili jsme břevno. Jsme spokojení za postup, ale byly tam velké rezervy. Měli jsme sportovní štěstí,“ připustil liberecký trenér Jindřich Trpišovský.