Vertikální zahrady zlepšují vzduch a snižují hluk nejen v kancelářích

  • 16
Strohé kanceláře a sterilní interiéry k lepší náladě a zdraví, ale ani k lepším pracovním nápadům nepřispějí. Rostliny však ano. Kaskádové zahrady si dokonce můžete vyrobit sami. Řešením jsou i samozavlažovací květináče.

Nemusíte rostliny milovat, ale v interiéru, bez ohledu na to, zda v soukromém či veřejném, mají neocenitelný význam. Výzkumy potvrdily, že dokážou snížit hluk, zvyšují kreativitu a pracovní výkon, zlepšují kvalitu vzduchu, snižují napětí, agresivitu i pocit únavy. Pro zaměstnavatele tedy skvělá investice, v bytovém interiéru zase výborný způsob, jak se doma cítit dobře.

V kavárnách a restauracích plní vertikální terasy řadu úkolů, snižují hluk, zlepšují kvalitu ovzduší a navíc vyžadují minimum péče.

Dnes už padl i argument, že platit za prostor pro rostliny se při drahých nájmech nevyplatí nebo že nejsou peníze na zahradníka. Vertikální zahrady potřebují minimum místa a jedno zalití vystačí na dva až tři týdny. To zvládnou určitě i zaměstnanci bez nároků na „honorář“.

„I proto jsou vertikální zahrady v současné době velkým trendem v architektuře a designu. Zažívají velký boom jak u nás , tak ve světě,“ tvrdí Josef Němec ze společnosti Němec Luxusní povrchy. Ta přišla i na nápad, jak si takovou zahradu může vytvořit z příslušných komponentů každý sám.

Zahrady na stěnách

Může se hodit

Rezidence Výhledová

Rezidence Výhledová - Smart Home = umožní na dálku ovládat topení, klimatizaci, žaluzie a mnohé další.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

„Vývoj trval několik let, ale nakonec se to podařilo. Vyvinuli jsme vlastní novou generaci vertikálních zahrad pod názvem kaskádové zahrady,“ říká Josef Němec.

Jde o systém samozavlažovacích truhlíků, do nichž se zavěšují jednotlivé květináče s rostlinami. Na plochu 1 m2 se vysazuje 30 až 35 rostlin (viz video). Z těchto rostlin a květin je pak možné poskládat barevné obrazce podle vlastní fantazie, využít lze i speciální svítidla.

U menších stěn není nutné ani instalovat automatickou technologii zavlažování, po manuálním napuštění systému vydrží stěna dva až tři týdny bez dopouštění vody. Kaskádové zahrady vyžadují minimální nároky na servis, nepotřebujete pomoc odborníka.

A hlavní důvod pro pořízení rostlin do interiéru? Rostliny zlepšují kvalitu vzduchu. Podle výzkumů už jedna rostlina na tři pracovníky snižuje obsah CO2 na polovinu. Snižují také obsah škodlivých látek a objem prachových částic obsažených ve vzduchu až o 20 procent.

Něco z historie

Ve světě je s vertikálními zahradami nejčastěji spojovaný francouzský botanik a designér Patrick Blanc (1953), který je však používá hlavně v exteriéru (více zde).

V rodinném domě se rozhodli pořídit zahradu i uvnitř. Vertikální řešení stěny výrazně šetří místo.

Nebyl však první, v architektuře se objevily už ve 30. letech minulého století. Poprvé vertikální zahradu vytvořili v té době v Rio de Janeiru slavný architekt Le Corbusier a brazilský zahradní architekt Roberto Burle Marx.

Dnes se vertikální zahrady z nákupních center, designových kancelářských budovách či fasád „stěhují“ i do kaváren, soukromých bytů nebo do malých kanceláří.

Samozavlažovací květníky

Češi se samozavlažovacími systémy a designem mají ostatně velké zkušenosti. Už před třemi roky získal designér Jan Čtvrtník významné ocenění Red Dot Award za květináče Calimera pro značku Plastia.

Tato tuzemská společnost při vývoji svých produktů používá výsledky různých výzkumů i testů. Začala se věnovat i projektu Office Gardening, jehož cílem je informovat o významu živých rostlin v kancelářském prostředí a jejich významném působení na naše zdraví, psychiku a pracovní výkon.

Vychází z toho, že rostliny vytvářejí pocit pohody, takzvaný well-being. Většina lidí se shoduje, že místa vybavená rostlinami jsou prostě příjemná místa pro práci nebo odpočinek.

Jedna z teorií mluví o tom, že přítomnost rostlin spouští náš prastarý instinkt, že v blízkosti je jídlo, plody a bobule. Pak můžeme být mnohem více v duševní pohodě.

Samozavlažovací květináče má v omezené nabídce i tuzemská značka Tescoma. Patrně nejznámější značkou na trhu je však Lechuza se svými výrobky do interiéru i exteriéru.

Barevnost květináčů Calimera si může každý vybrat podle svého vkusu či...
Květináče Calimera mají profesionálně navržený samozavlažovací systém, který...

Květináče Calimera mají profesionálně navržený samozavlažovací systém, který snižuje frekvenci zálivky na interval 1× týdně, podle druhu rostlin. Vodu si rostliny odebírají z rezervoáru systémem knotů a vlastními kořeny.

7 důvodů pro rostliny v interiéru

1. Rostliny zlepšují kvalitu vzduchu. Podle výzkumů již v přepočtu jedna rostlina na tři pracovníky snižuje obsah CO2 na polovinu. Rostliny snižují obsah škodlivých látek a objem prachových částic obsažených ve vzduchu až o 20 %.

2. Rostliny zvyšují produktivitu práce až o 15 %.

3. Rostliny mají pozitivní dopad na naši psychiku. Podle průzkumů snižují úzkost a napětí o 37 %, pocit sklíčenosti o 58 %, únavu o 38 % a agresivitu o 44 %.

4. Rostliny zvyšuji kreativitu. Kreativita přímo souvisí s pocitem relaxace a uvolnění. Rostliny a živá příroda poskytují stimuly, které uvolňují a zároveň inspirují k tvůrčí činnosti.

5. Rostliny snižuji úroveň hluku v kanceláři, podle průzkumů v průměru o 5 decibelů.

6. Rostliny vytvářejí pocit pohody (well-being). Většina lidí se shoduje, že místa kde jsou rostliny, jsou prostě příjemná místa pro práci nebo odpočinek. Jedna z teorií vysvětlující tento efekt je ta, že přítomnost rostlin spouští náš prastarý instinkt, že v blízkosti je jídlo /plody, bobule/. Pak můžeme být mnohem více v duševní pohodě.

7. Firmy vybavující kanceláře rostlinami jsou podle průzkumu vnímány jako více atraktivní zaměstnavatelé. Svoji roli hraje well-being efekt, rostliny však vyvolávají i pocit komfortu a luxusu.

Samozavlažovací květináče vyrábí Plastia v řadě velikostí i barev.