Cena za azylový dům se nakonec vyšplhala na takřka 20 milionů. | foto: Radek Petrášek, ČTK

Nejlevnější firma není nejlepší. Azylový dům se prodražil o pět milionů

  • 5
V Jablonci otevřeli nový azylový dům. Rekonstrukci domu v Plynární ulici, který poskytne útočiště lidem bez domova, ale najde se zde i několik startovacích bytů, provázely problémy. Oproti původním předpokladům se citelně prodražila.

Radnice původně počítala, že oprava budovy spolkne kolem 15 milionů korun. Jenže financování stavby se nakonec několikrát navyšovalo. Nakonec se cena vyšplhala na takřka 20 milionů.

Na vině byly některé chyby již při přípravě projektu. Problémy byly například se statikou domu, musela se udělat řada zajišťovacích prací nad rámec projektu, v domě se vyskytla dřevomorka.

Při kontrolách stavby se našlo 65 drobných i větších nedostatků. Město kvůli tomu přišlo o štědřejší dotaci z evropských fondů. Původně mohla být až ve výši 11 milionů korun, nyní Jablonec dostane z fondů zřejmě asi pouze pět milionů. Zbytek radnice doplatí ze své kasy.

„Neměli jsme příliš štěstí při výběru projektanta,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Miloš Vele. „Nejlevnější firma, která vyhraje tendr, nemusí být tou nejlepší.“

„Neudělali třeba statický průzkum a když jsme začali s rekonstrukcí, tak jsme zjistili, že se musí udělat spousta zajišťovacích prací, s nimiž se původně nepočítalo,“ dodal Vele.

Kritika se snesla i na výběrové řízení na rekonstrukci domu. Z tendru vítězně vyšla firma Ventax. Tu vlastní funkcionáři ČSSD - Andrej a Tomáš Gregové. Členem výběrové komise byl náměstek primátora a zároveň poslanec parlamentu a člen ČSSD Lukáš Pleticha. A ten si jako poslaneckého asistenta vybral právě Andreje Gregu.

Ačkoliv cena za rekonstrukci postupně dosáhla téměř 20 milionů, Pleticha se domnívá, že rozhodnutí pokračovat ve stavbě bylo správné.

„Nechali jsme si vypracovat odborný odhad nákladů na stavbu nového objektu a za pouhou stavbu bez pozemku, případné demolice a zasíťování by město zaplatilo okolo 23 milionů,“ říká Pleticha.

Nový azylový dům, který bude ve správě společnosti Naděje, má asi o třicet procent vyšší kapacitu než dům v Podhorské ulici, kde azylové zařízení doposud sídlilo a které je v havarijním stavu. V denním centru je pak 40 míst.

Na každém patře jsou pračky a sušičky, v přízemí prostorná kuchyně. Azyl nabízí i dva pokoje jako startovací bydlení pro klienty opouštějící dětské domovy.