Odrazil šíleného střelce a zachránil životy. Dostal za to Velíškovu cenu

  • 28
Šíleného střelce, který letos v únoru vtrhl do restaurace v Uherském Brodě a zavraždil osm lidí, na chvíli paralyzoval úderem židlí. Díky tomu spolu s ním z místa utekli další dva muži. Čtyřiadvacetiletý Jiří Nesázal za své hrdinství dostal jubilejní desátou Cenu Michala Velíška.

Čtyřiadvacetiletý Jiří Nesázal seděl v úterý 24. února po poledni s kamarády v restauraci Družba v Uherském Brodě. Občas chodil na brigády do nedaleké firmy, proto si sem zašli na obědové menu.

„Najednou do restaurace vtrhl nějaký chlap a začal chladnokrevně střílet,“ líčil Nesázal krátce poté televizním reportérům.

Kamaráda strhl pod stůl, kde se schovali. Už si prý myslel, že je mrtvý, ale když uslyšel ticho, došlo mu, že střelec zřejmě mění zásobník, proto musí jednat.

„Zvedl jsem se, vzal jsem první židli, co jsem měl po ruce, a rozběhl jsem se proti němu,“ popisoval Nesázal.

„Udělal jsem to, co by měl udělat každý“

Šíleného střelce Zdeňka Kováře, který nakonec v restauraci zavraždil osm lidí a pak spáchal sebevraždu, dokázal mladý muž úderem do břicha na chvíli zneškodnit. Spolu s ním pak do bezpečí utekli dva muži.

Zdřevěněla bych, řekla o hrdinství Jiřího Nesázala jeho matka

„Jsem jenom rád, že se se mnou dostalo ven víc lidí. Za nějakého hrdinu se nepovažuju. Udělal jsem to, co by měl udělat každý. Nelituji, ale ani neděkuji. Bohudík a bohužel za to,“ zdůrazňuje Jiří Nesázal.

Osobně si Cenu Michala Velíška, určenou pro ty, kteří pomohli zachránit život druhého člověka, ve středu převzít nepřišel. Poslal ale vzkaz: „Velice si vážím ocenění a podpory od všech lidí. Celá událost je pro mě stále ještě velice citlivá a stresující, proto jsem se s ohledem na celý traumatizující zážitek bohužel slavnostního vyhlášení nezúčastnil. Už jsem nad tím strávil tolik času, že je tato studna vyčerpaná.“

Jedenáct oceněných dětí

Porota vybrala letos tři finalisty z 98 nominovaných, vítěze určili lidé v internetovém hlasování.

PŘEHLEDNĚ: Články o střelbě v Uherském Brodě

Do finálového hlasování se dostala také řidička trolejbusu Květoslava Adamcová z Ostravy. Do jejího vozu přistoupil opilý muž, který ohrožoval ji i cestující. Těm umožnila z trolejbusu vystoupit a sama s násilníkem pokračovala v jízdě. Nakonec se i jí podařilo utéct a muže zadržela policie.

Finalisty ceny byli také Jan Rom a Petr Dřevikovský, kteří zasáhli u havarovaného auta, jež začalo hořet. Podařilo se jim z něj zachránit devatenáctiletého řidiče a šestnáctiletou dívku.

Oceněno za záchranu života bylo i všech 11 nominovaných dětí. Nejmladší, čtyřletý Antonín, přivolal pomoc své pětileté kamarádce, která spadla do septiku.

Velíšek zemřel v roce 2005 na Karlově náměstí

Cena se uděluje na počest střihače televize Nova Michala Velíška, který zemřel před deseti lety, 13. září 2005, na Karlově náměstí v Praze, když bránil neznámou mladou ženu, kterou obtěžoval a ohrožoval pistolí jednatřicetiletý recidivista David Lubina.

Velíšek se ženy zastal a útočník po něm dvakrát vystřelil. Lubina byl odsouzen k 25 letům vězení.

Ocenění, s nímž není spojena žádná finanční odměna, se letos udělovalo už podesáté. V minulosti jej získal například čtrnáctiletý chlapec, který zachránil topící se batole, nebo in memoriam středoškolák bránící spolužačku před psychicky nemocnou ženou, která jej smrtelně pobodala.

Za odvahu pomoct zaplatil Michal Velíšek životem:

13. září 2015

Po stopách vrahů s Jirkou Pánkem

Sledovat další díly na iDNES.tv