Obžalovaný Iránec Behrouz Dolatzadeh u Městského soudu v Praze (2. 5. 2013) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Česko slavně lapilo obchodníka se zbraněmi, trest nyní dostal jako uprchlý

  • 17
Vrchní soud v Praze potvrdil 3,5 roku vězení Íránci zadrženému v roce 2012 kvůli nelegálnímu obchodu se zbraněmi. Byl to už jeho třetí verdikt v kauze. Předchozí soud Behrouze Dolatzadeha zprostil obžaloby a ten zmizel. Nejvyšší soud však verdikt zrušil a případ vrátil. Na nové líčení se Dolatzadeha nepodařilo dohledat a soud o něm tak rozhodoval jako o uprchlém.

Na to, že do Prahy přijede Íránec a bude shánět karabiny M4 pro Írán a Sýrii, upozornily české úřady USA. Policie na něj proto nasadila agenty, kteří se vydávali za zbrojaře. Uzavřely s ním nejprve kontrakt za čtyři miliony euro na 750 pušek a náboje a to přesto, že kvůli bezpečností situaci v obou zemích platilo na obchod se zbraněmi embargo.

Behrouz Dolatzadeh zaplatil desetiprocentní zálohu a přijel do Prahy, kde ho policisté v polovině února 2012 v pražském hotelu Clarion zadrželi. Informovala o tom česká i zahraniční média.

Archivní záběry Behrouze Dolatzadeha z roku 2013

2. prosince 2015

V listopadu téhož roku cizince pražský městský soud poprvé poslal na tři a půl roku za mříže. Nepomohlo mu tvrzení, že se jednalo o policejní provokaci a on sám se domníval, že pušky pro íránskou policii kupuje legálně.

Vrchní soud však verdikt zrušil a kauzu vrátil s tím, že policisté neměli vypovídat v utajení, protože to nebylo nezbytně nutné. Městský soudu se poté pokusil získat souhlas k tomu, aby policisté mluvili veřejně. Policejní prezident to však odmítl, a tak v červnu 2013 zopakoval městský soud prakticky stejný verdikt - 3,5 roku vězení.

Napodruhé dospěl vrchní soud k rozhodnutí, že se skutečně jednalo o policejní provokaci. Překvapivě proto obžalovaného Íránce zprostil obžaloby. Verdikt byl pravomocný, a tak se Behrouz Dolatzadeh dostal na svobodu.

Proti tomuto verdiktu však podal dovolání státní zástupce a Nejvyšší soud rozhodl, že se o provokaci nejednalo, protože Dolatzadeh do Česka přijel s předsevzetím koupit zbraně už z USA, kde neuspěl. Čeští policisté ho proto nemuseli nijak přemlouvat. Případ proto vrátil zpět vrchnímu soudu.

Vrchní soud se snažil Behrouza Dolatzadeha předvolat. Íránské ministerstvo spravedlnosti však nakonec do Česka odeslalo zprávu, že se předvolání nepodařilo doručit. V kontaktu s klientem není ani jeho advokát. Ten u soudu uvedl, že by mu rád vypověděl plnou moc, ale nemůže, a proto mu nezbývá, než ho obhajovat dále. Soud tak rozhodl, že líčení proběhne jako proti uprchlému.

Protože byl vrchní soud vázán stanoviskem nejvyššího soudu, musel vycházet z toho, že se nejednalo o policejní provokaci. Ostatní argumenty odvolání pak také neuznal.

„Podané odvolání je nedůvodné. Máme za to, že soud rozhodl správně a trest je spíše mírný, nikoli nepřiměřený,“ vysvětlil soudce Petr Píša, proč senát potvrdil původní verdikt. Dodal, že sankce při obchodu s vojenským materiálem je třeba dodržovat.


Nejlepší videa na Revue