Máme důkazy, že Erdogan kšeftuje s IS, tvrdí Moskva a ukazuje fotky

  • 2003
Ruské ministerstvo obrany označilo Turecko za hlavního odběratele ropy od Islámského státu. Do ropného byznysu je prý zapleten i turecký prezident Erdogan a jeho rodina. Rusko tvrdí, že o tom má důkazy, zatím však ukázalo jen satelitní snímky kolon cisteren na tureckých hranicích. Erdogan ruské obvinění popřel.

„Ropa se v obrovském množství, v průmyslovém objemu, dostává do Turecka v tisíci cisternových vozech,“ uvedl náměstek ministra obrany Anatolij Antonov k satelitním snímkům a dodal, že do tohoto podnikání je zapleten i turecký prezident a jeho rodina.

„Ropu u sousedů krade společný tým banditů a tureckých elit. Cynismus tureckého vedení nezná mezí,“ prohlásil. Šéfem jedné z největších společností v turecké energetice je podle něj Erdoganův syn.

Příjmy teroristů odhadl na dvě miliardy dolarů ročně. „Terorismus bez peněz je jako šelma bez tesáků,“ prohlásil Antonov o významu, jaký pro IS má obchod s ropou z nalezišť, která ovládl v Sýrii a Iráku.

Rusové prý také odhalili tři hlavní trasy, kterými se ropa ze Sýrie a Iráku dostává do Turecka, uvedl generál Sergej Rudskoj z generálního štábu. Nálety ruského letectva prý snížily příjmy IS z ropy na polovinu.

Turecký prezident, který je na návštěvě Kataru, ve středu v projevu v Dauhá označil ruská tvrzení za pomluvu.

Sestřelení Su-24

„Nikdo nemá právo Turecko pomlouvat. Máme ještě tolik svědomí, abychom ropu od teroristů nekupovali,“ řekl prezident a dodal, že Ankara nemá zájem zhoršovat vztahy s Moskvou. Erdogan znovu zopakoval, že pokud se objeví důkazy o dodávkách ropy z nalezišť ovládaných IS do Turecka, nezůstane v křesle prezidenta „ani vteřinu“.

Stanovisko Ankary podpořil i Washington. Ministerstvo zahraničních USA věcí uvedlo, že Islámský stát už na ropných polích prodává surovinu prostředníkům, kteří ji potom pašují přes hranice do Turecka. „Odmítáme předpoklad, že turecká vláda spolupracuje s Islámským státem na pašování ropy přes hranice,“ uvedl mluvčí resortu Mark Toner. „Nemáme o tom žádné důkazy,“ dodal.

Válka slov mezi Moskvou a Ankarou trvá od sestřelení ruského bombardéru tureckou stíhačkou v minulém týdnu (více o incidentu zde). Ruský prezident Vladimir Putin už v pondělí v Paříži prohlásil, že sestřelení letadla mělo zajistit bezpečnost pro nelegální dodávky ropy ze Sýrie do Turecka.

Erdogan vzápětí toto tvrzení označil za pomluvu. Turecko podle něj nenakupuje ropu od IS, ale naopak se snaží zastavit pašování ropy přes syrsko-tureckou hranici.

Trasy, po kterých z území Islámského státu proudí ropa do Turecka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video