Trénink gorilího samce. Když si stoupne u mříží, setmí se

  • 5
Jestliže je hra chovatelů s téměř tříletým gorilím samečkem jakousi přípravou na budoucí trénink, pak cvičení, které u mříží provozují s pětiletým Kiburim či urostlým samcem Richardem, už se může reálně zúročit. Zvířata jim například mohou pomoci odstranit z výběhu nebezpečnou věc.

Jak si chovatelé hrají u mříží s malým Nuruem a budují tak v něm pocit vzájemné důvěry, což je základní předpoklad pro úspěšný budoucí trénink, jste se mohli podívat v nedávném článku (najdete ho zde).

S pětiletým Kiburim už chovatelé v rámci svých omezených možností trénují v podstatě stejné věci jako s dospělými samicemi. V úvodním videu se tak můžete podívat, jak se učí vracet kelímky od jogurtů. Přitom nejde o to, že by je chovatelé potřebovali vrátit, nebo že by byly pro gorily nebezpečné.

„Vracení kelímků je jen procvičování jejich schopnosti podat nám věci, které do expozice nepatří, a na které jim ukážeme. Pro případ, že by tam někdo vhodil nějaký nebezpečný předmět nebo se nějaké zařízení v expozici rozbilo,“ vysvětluje Vít Lukáš, kurátor primátů Zoo Praha. Taková situace se podle něj může stát i přesto, že chovatelé všechny prvky ve výběhu denně kontrolují.

„Například se stalo, že Kijivu rozlomila parkos a uvolnil se z něj vrut, který by pro zvířata mohl být potenciálně nebezpečný. A nám se skutečně podařilo jednu ze samic přes mříže přesvědčit, aby nám ho podala. Samozřejmě za odměnu, protože možnost získání čehokoliv dobrého je pro gorily vždycky motivací,“ konstatuje Lukáš.

U mříže s Richardem. Nový pavilon bude pro trénink lepší

„S gorilím samcem Richardem průběžně procvičujeme především bezpečný postoj u mříží. Jde o to, aby maximálně rozpažil, což je pro chovatele při práci s ním nejbezpečnější. A umí k mříži nastavit záda, takže ho můžeme z bezprostřední blízkosti prohlédnou, což se může zúročit například při podezření na nějaké zranění a podobně,“ vysvětluje Vít Lukáš, kurátor primátů Zoo Praha. Trénink Richarda najdete ve druhé půlce úvodního videa.

Vánoční oslava narozenin Nurua

Nuruovi sice budou tři roky až v úterý (více o jeho narození 22. 12. 2012 zde), nicméně mu již v neděli 20. prosince chovatelé připraví oslavu na 14:00.

Gorilí bratři z pražské zoo: vlevo Nuru, kterého v neděli čeká oslava 3. narozenin, vpravo pětiletý Kiburi.

„Oslava začne ve 14 hodin vpuštěním goril do expozice, kde na ně budou čekat nejen dortiky, oblíbené zeleninové závěsy či vánoční ozdoby z jedlého papíru, ale i rozvěšené vánoční dárky v podobě žlutých míčů,“ upřesnil pro iDNES.cz kurátor primátů.

Se samicemi se také trénuje, je to ovšem poněkud složitější. „Problém je v tom, že jako odměnu za splněný úkol dostávají gorily vždy něco dobrého. Dominantní samice či Richard si ale na tuto odměnu ze své pozice ve skupině mohou kdykoliv osobovat právo, takže v tu chvíli po trénovaném zvířeti vystartují.“ Proto je ideální, když se tréninku zvířat mohou v jednu chvíli věnovat alespoň tři chovatelé, aby mohli trénovat několik zvířat najednou. V současných podmínkách například musíme u jedné mříže zabavit Richarda, abychom u druhé mohli trénovat s některou ze samic,“ konstatuje Lukáš.

Ideálně by chovatelé na trénink s tak velkými lidoopy z bezpečnostních důvodů potřebovali mříže široké dva metry. „Jen tak totiž může vzrostlý gorilí samec bezpečně rozpažit a trénink se může posunout dál. Pak je možné zvíře tréninkem připravit i na očkování bez nutnosti uspání a podobně,“ vysvětluje kurátor. Takto například před časem připravovali březí samici Kambu na vyšetření ultrazvukem, více zde.

V tuto chvíli chovatelé trénují s gorilami víceméně základní věci, i když je samozřejmě v rámci možností trénují i v zázemí. Do budoucna se těší, že nový pavilon, jehož výstavba započne příští rok (více o jeho řešení zde), přinese pro trénink těchto zvířat přece jen výrazně lepší podmínky.