Slovenský premiér Robert Fico na summitu o uprchlické krizi v Bruselu. (23. září 2015) | foto: AP

Slovensko podalo žalobu na uprchlické kvóty. Jsou fiaskem, tvrdí Fico

  • 208
Slovensko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu proti přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót, které v září schválili ministři vnitra evropské osmadvacítky. Novinářům to ve středu řekl slovenský premiér Robert Fico. Tento krok avizoval už dříve. Česká vláda stejným způsobem postupovat nehodlá.

„Jsem připravený nést odpovědnost za podání žaloby na Radu EU kvůli kvótám, myslím ve vztahu ke kolegům z naší stranické rodiny. Já nejezdím do Bruselu, aby mě tam někdo hladil po hlavě,“ cituje Ficovo prohlášení slovenský DenníkN.

Uprchlická krize

Bratislava v žalobě zpochybňuje kromě jiného pravomoc ministrů vnitra rozhodnout o povinných kvótách na rozmístění uprchlíků. Podle slovenské vlády bylo v této otázce také porušeno právo národních parlamentů zemí EU podílet se na přípravě rozhodnutí.

„Toto rozhodnutí (o kvótách) bylo přijato v rozporu s evropským právem. Kvóty považujeme na nerealizovatelné. Praxe ukazuje, že kvóty jsou fiaskem,“ prohlásil Fico po zasedání kabinetu, který žalobu projednal.

Slovenská vláda tvrdí, že rozhodnutí ministrů vnitra je v rozporu s rozhodnutím summitu státníků EU, který podle Fica konstatoval, že nebudou přijímány povinné kvóty. Bratislava rovněž tvrdí, že v souvislosti se schválením kvót bylo porušeno právo národních parlamentů zemí EU a Evropského parlamentu podílet se na přípravě rozhodnutí.

„Domníváme se, že rada ministrů vnitra měla rozhodovat jednomyslně a nikoli většinově, protože v daném případě se hlasovalo o návrhu komise a došlo ke změnám tohoto návrhu. V takovém případě se podle příslušné právní úpravy má rozhodovat jednomyslným hlasováním,“ řekl Fico.

Slovensko již po schválení kvót na uprchlíky letos v září oznámilo, že se rozhodnutí nepodřídí a že jej napadne u unijního soudu. Podle rozhodnutí ministrů vnitra by si členské země EU na základě kvót měly rozdělit 120 tisíc uprchlíků.

Na základě kvót by mělo Slovensko v první fázi převzít 802 migrantů z Itálie a Řecka a následně v případě potřeby dalších 656 uprchlíků. Slovensko dříve v tomto týdnu oznámilo, že na dobrovolném principu přijme 149 asyrských křesťanů z Iráku.

Česká vláda se v sobotu rozhodla, že se k slovenské žalobě nepřidá. I když se kabinet proti kvótám dlouhodobě staví, žaloba podle něho nic neřeší. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by si tím Česko poškodilo svou pověst v Evropské unii a zvýšilo pnutí mezi členskými státy. Evropa se kvůli migrační krizi podle něho nesmí rozpadnout. Naopak prezident Miloš Zeman dříve uvedl, že by se k žalobě Slovenska připojil (více čtěte zde).

Plán na přerozdělení žadatelů o azyl mezi země EU na základě povinných kvót hodlá u soudu EU napadnout také Maďarsko.

Fico o plánu podat žalobu hovořil již v září:

23. září 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video