Realitní makléřka Eliška Nosková u soudu | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Makléřka stáhla odvolání proti omluvě figurantce. Rozhodl rozum, říká

  • 88
Spor romské figurantky s realitní makléřkou, která jí odmítla pronajmout byt, je u konce. Obě strany stáhly své odvolání proti rozsudku litoměřického soudu. Ten v červnu rozhodl, že makléři nesmějí odmítat zájemce o byt kvůli barvě pleti ani v případě, kdy jde o výslovné přání majitele nemovitosti.

Okresní soud v Litoměřicích v srpnu nařídil realitní makléřce Elišce Noskové, aby se omluvila Lence Balogové z ústecké pobočky Poradny pro občanská a lidská práva, že ji její kancelář odmítla pronajmout byt v Lovosicích jen proto, že je Romka.

Soud však vzal v potaz i to, že Balogová ve skutečnosti o byt zájem neměla a do realitní kanceláře volala na základě objednávky úřadu ombudsmana, který chování realitek testoval. Balogové proto nepřiznal stotisícové odškodnění, jež požadovala.

Obě strany se tehdy proti rozsudku odvolaly k ústeckému krajskému soudu, nyní však, jak upozornil server Aktuálně.cz, odvolání stáhly.

„Srdce mi velelo pokračovat dál, ale zdravý rozum rozhodl, že se do dalších tahanic nebudu pouštět. Není to otázka jednoho roku a jednoho odvolání a už se mi v tom nechtělo pokračovat,“ svěřila se iDNES.cz Eliška Nosková.

Teď ať pokračují v debatě jiní, říká makléřka

Podle makléřky by se však o této problematice mělo i nadále diskutovat, ovšem na politické úrovni. Realitní makléři totiž musí jednat v zájmu vlastníka nemovitosti, kterého zastupují, zároveň se však nesmějí dopouštět diskriminačního jednání, i když to po nich vlastník požaduje.

„Přínos celého sporu vidím v tom, že se o tomto problému dozvěděla spousta lidí. Radost mám pak z toho, že mnozí stáli na naší straně. Chtěla jsem také, aby se lidé dozvěděli, že jsou v naší zemi možná různá testování na základě přání ombudsmana. Víc proto už nemůžu udělat, teď ať pokračují v debatě jiní,“ dodala Nosková.

Rozsudek litoměřického soudu:

14. srpna 2015

Komentář Lenky Balogové či jejího advokáta Davida Strupka se zatím nepodařilo získat. Balogová ale už dříve uvedla, že odškodnění vnímala hlavně jako potrestání realitní kanceláře.

„Pro mě těch sto tisíc důležitých nebylo, já chodím do zaměstnání a nežiju ze sociálních dávek. Když jsem o tom ale přemýšlela, tak jsem si řekla, že by to byla sankce pro realitky. Jestliže teď však soudce rozhodl, že se jednalo o přímou diskriminaci, ale že je to jen na omluvný dopis, tak to pro realitky není žádný trest. Oni můžou dál postupovat tímto způsobem,“ uvedla Balogová po rozsudku.

Asociace instruovala členy, aby postupovali podle zákona

Podle generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří Jana Borůvky celý případ vymezil pravidla pro chování realitních makléřů, ale i osob, jež by dodržování těchto pravidel chtěly testovat.

„Makléři si budou o to více vědomi, že nesmí postupovat v rozporu se zákonem, který praví, že nelze diskriminovat menšiny. Nelze vyhovět ani přání vlastníka nemovitosti,“ řekl Borůvka.

Asociace realitních kanceláří proto už dříve jednala s ombudsmankou Annou Šabatovou o tom, co lze vnímat jako diskriminační jednání a instruovala své členy, aby postupovali ve smyslu zákona.

„Nepřiznáním odškodnění však soud vzkázal, že není možné, aby dnes kdokoli mohl zvednout telefon a zkoušet totéž jen za účelem svého obohacení,“ upozornil Borůvka.

Balogová zdůvodňuje, proč žalobu podala:

10. srpna 2015