Vyzkoušeli jsme, jak funguje samoostření řetězu na elektrické pile

  • 13
Na trhu se objevily pily, které využívají takzvaného ostřicího systému Powersharp tak, že je přímo integrovaný do těla pily. Pily jsme svěřili zkušenému odborníkovi a čekali, co na tento způsob ostření řekne.

Oslovili jsme firmu, která se zabývá pořádáním kurzů pro obsluhu motorových pil a křovinořezů. Externí lektor otestoval pily v různých podmínkách. Školí zájemce pro úřady práce, hasiče i lidi, kteří se chtějí s pilou naučit vice. Zajímalo nás tedy srovnání od člověka, který spíše přijde do styku s profesionální sférou a s profesionálními stroji.

K čemu je Powersharp

„O systému Powersharp jsem slyšel a byl jsem poměrně skeptický. Několik lidí mi totiž říkalo, že nabrousili řetěz asi tak dvakrát museli ho vyměnit i s brusným kamenem,“ říká školitel. „To ovšem bylo s tím starším typem, který se nasazoval na lištu. Proto jsem byl zvědavý, jak to bude fungovat tady, a byl jsem rozhodnutý tak dlouho řezat a brousit, až ho ubrousím, abych zjistil, kolik vydrží,“ líčil.

Jde o to, že při výměně řetězu se rovnou mění i ostřicí kámen. Ostatně řetěz se prodává s ním v sadě, což není právě levná záležitost. Zatímco běžný řetěz koupíte za tři stovky, řetěz pro Powersharp s kamenem stojí tisícikorunu.

„Nakonec jsem byl příjemně překvapený, protože nic z toho, co se mi doneslo, nebyla pravda. Předpokládám, že ty špatné zkušenosti, které udělali někteří lidé, byly následkem jejich nezkušenosti a neodborného používání, což se u integrovaného řešení odbourá. Tady nejde nic pokazit,“ přiznává lektor.

Během testů zkoušel simulovat to, co se občas stane každému. Zajede se řetězem do hlíny, otupil řetěz eternitem, občas pila skončila v betonu. „Pak jsem to vzdal. I po téhle zátěži a mnohonásobném broušení je řetěz pořád ještě v kondici,“ popisuje.

Jak se s nimi řezalo

Měli jsme na test dva stroje s uvedeným systémem. Elektrickou pilu od Oregonu CS 1500 a akumulátorovou pilu CS 300. Každá má svá pro a proti. Výkon odpovídá tomu, co od pil podobné kategorie můžete čekat.

Elektrická pila do zásuvky má nadstandardně silný motor 2 400 W, většina pil má 2 000 W. Je vhodná pro práce kolem domu, nikdo nepočítá, že se s ní bude kácet. Rychlost řetězu je téměř 15 m/s, což je mírně nadprůměrná hodnota. Jsou i pily, a ne o tolik levnější, s řeznou rychlostí pouhých 8 m/s.

Cenově se tato Oregonka řadí ke značkám jako Dolmar, Makita či největším modelům Narexu s tím, že jako bonus tam najdete i ostřicí systém. Je na každém, zda je ochotný za pohodlí při broušení dát necelé čtyři tisíce korun, možná někoho zlákají neznačkové výrobky, které možná koupíte o patnáct stovek levněji. V tomto případě se nemusí k nabroušení zastavit pila, jen zatáhnete za páčku a za tři až pět sekund máte nabroušeno.

Tentýž systém má i akumulátorová pila. Komplet se silnější baterií a nabíječkou se pohybuje kolem 15 tisíc korun. To je pro běžného uživatele stále ještě hodně, i když akupily například od Stihlu nebo Husqvarny stojí ještě více.

Tuto pilu nelze doporučit na nějaké velké řezání paliva na zimu, poslouží dobře na drobnější odvětvovací práce a úklid na pozemku. Také by se mohla hodit například tesařům, kteří nemají čas se uprostřed práce čas zabývat ostřením řetězu.

Jak se na závěr dívá na samoostřicí systém odborník? „Já bych si to nekoupil, ale já se na to pochopitelně dívám jinak. Řetězy si brousím ručně pilníkem, neuznávám dokonce ani strojní broušení. Ale někdo, kdo s broušením nemá tolik zkušeností a jen jednou za čas potřebuje kolem chalupy něco pořezat, to může přivítat. A třeba jednou za rok nebo dva si koupí nový řetěz i s kamenem,“ doporučuje školitel.

Pily pro test poskytl internetový obchod Oregonobchod.cz.