Podvodník z muzea neuspěl s odvoláním. Jste recidivista, slyšel od soudu

  • 6
Vrchní soud v Praze zamítl ve středu odvolání Vladimíra Prokopa, který se bránil trestu 11 let ve vězení. Prokop se vydával za jiného člověka, nechal se zaměstnat v ekonomickém úseku muzea v Praze a ukradl odtamtud víc než 9,6 milionu korun.

„Nejsem žádný řečník, ale chtěl bych říct, že všeho lituju,“ řekl ve středu Prokop u odvolacího senátu. Jeho advokát Jan Bělohradský se snažil obměkčit soud tím, že Prokop má i tak ve vězení zůstat velmi dlouho. Stále mu totiž zbývá odpykat předchozí verdikty.

„Můj klient má po započtení všech trestů zůstat ve vězení do roku 2021, k čemuž se ještě připočítá trest dnešní,“ zdůraznil. Chtěl, aby soud Prokopovi nepravomocný jedenáctiletý trest snížil. S tím ale nesouhlasil státní zástupce. „Musíme si uvědomit, že pan obžalovaný je před soudem již po šesté,“ řekl. Navrhl Prokopovo odvolání zamítnout.

Tomu také senát Radka Hartmanna nakonec vyhověl. Hartmann upozornil, že Prokop je speciální recidivista a že už po minulém propuštění se nechal zaměstnat a společnosti, kde pracoval, zpronevěřil peníze (více zde).

Z věznice neutekl, jen odešel, tvrdil obhájce

Prokopa obžaloba vinila nejen ze zpronevěry se škodou 9,6 milionů korun, ale také z maření výkonu úředního rozhodnutí, protože v době trestného činu byl na útěku z vězení. Obhájce připomněl, že Prokop sice utekl z věznice, ale velmi nenásilnou formou. Prostě přelezl drátěný plot a odešel.

„Ten den nebyl psychicky v pořádku, proto se rozhodl, že uteče,“ uvedl na vysvětlenou advokát. Prokop měl povolené vycházky, kdyby chtěl, stačilo mu se z některé z nich nevrátit. Že to neudělal, připisuje advokát tomu, že při vycházkách byl psychicky v pořádku a neměl potřebu utéci.

Prokop spolupracuje s vězeňskou službou, byl osmadvacetkrát pochválen. Trestali ho jen jednou, a to právě za nepovolený odchod z vězení. „Dostal dvacet dnů samotky, které si už odpykal,“ řekl obhájce.

Ze zpronevěřených peněz se policii podařilo osm milionů zajistit a vrátit muzeu. O zbytku se Prokop s muzeem dohodl, že ho postupně splatí. „Podepsal splátkový kalendář a splácí,“ řekl advokát. Ukradenou částku obžalovaný nepoužil pro sebe, ale zejména pro svoji nemocnou matku.

Používal cizí identitu a falešný diplom

Prokop podle obžaloby v březnu 2014 okradl Národní zemědělské muzeum v Praze o víc než 9,6 milionu korun. V té době byl vedoucím ekonomického úseku muzea. Stal se jím poté, co pod falešnou identitou Libor Liška a s padělaným vysokoškolským diplomem vyhrál konkurz na toto místo.

Za zpronevěru ho Městský soud v Praze poslal do vězení na 11 let, což je nad hranicí běžné trestní sazby. Soud to zdůvodnil tím, že Prokop je recidivista a předchozí tresty k jeho nápravě nepomohly. V době, kdy okradl muzeum, byl na útěku z věznice v Hradci Králové, kde si odpykával předchozí trest. Za okradení církve evangelické na přelomu let 2008 a 2009 dříve dostal trest ve výši sedm let. Již předtím byl souzen za podvody, předchozí trest měl pětiletý.

Kvůli přijetí Prokopa na místo vedoucího ekonoma dostala výpověď tehdejší ředitelka muzea Eva Balaštíková. Nyní už by se podle vedení muzea podobná situace s náborem nekvalitního pracovníka nemohla opakovat. Náměstek ředitele Zdeněk Vích upozornil, že muzeum již podniklo patřičné kroky.


Video