Loosovy interiéry v Plzni vytvořené architektem Adolfem Loosem

Loosovy interiéry v Plzni vytvořené architektem Adolfem Loosem | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Loos funguje jako magnet, unikátní interiéry vidělo už deset tisíc lidí

  • 0
Mimořádný zájem vzbudily prohlídky nově otevřených tras po interiérech světově uznávaného architekta Adolfa Loose v Plzni. Od dubna navštívilo první dvě prohlídkové trasy více než 10 tisíc osob. Od listopadu je lidem přístupná ještě třetí.

„Před deseti patnácti lety, když se řeklo jméno Adolf Loos, pro naprostou většinu Plzeňanů i návštěvníků města bylo neznámé. Po roce fungování těchto interiérů můžeme říci, že se Adolf Loos do našeho města vrátil. Zatímco Brno v moderní architektuře znamená Vilu Tugendhat, Plzeň se stala městem Adolfa Loose,“ pochvaluje si náměstek primátora Martin Baxa.

Od dubna jsou v provozu dvě prohlídkové trasy. První představuje byt manželů Krausových v Bendově ulici 10 a byt doktora Vogla na Klatovské 12, druhá Brummelův dům v Husově 58.

V listopadu Západočeská galerie otevřela ještě Semlerovu rezidenci na Klatovské 110, v níž se jako v jediné uplatňuje princip takzvaného raumplanu, tedy prostorového uspořádání poschodí.

Loosovy interiéry

„Turistický produkt Adolf Loos se chytil velmi úspěšně. Prohlídkové trasy jsou otevřeny v sezoně pouze tři dny v týdnu a mimo sezonu dva. Kapacita je velmi omezená a přes to všechno navštívilo od dubna Loosovy interiéry přes deset tisíc osob,“ říká Zuzana Koubíková z městské organizace Plzeň - turismus.

Polovinu podle ní tvoří individuální návštěvníci, tu druhou objednané skupiny. „Mezi nimi jednoznačně převládají zahraniční návštěvníci, především z německy mluvících zemí,“ konstatuje Koubíková.

V letošním roce ve městě významně vzrostl počet turistů z Rakouska, podle Koubíkové na tom mají Loosovy interiéry značnou zásluhu. Největší kolekce Loosových bytů je právě v rakouské metropoli, veřejnosti však není přístupná. Plzeň je v tomto ohledu výjimečná.

Kromě zvýšené propagace formou nových webových stránek či facebookového profilu má v příštím roce návštěvníky přilákat i společná vstupenka, která umožní projít všechny tři prohlídkové trasy za cenu 400 korun, tedy o 160 levněji než při nákupu jednotlivých vstupenek.

Podle Koubíkové se bude usilovat i o otevření interiérů na Klatovské 19. Nyní město jedná s Ministerstvem obrany o podmínkách užívání. „Věříme, že je reálné v omezeném režimu veřejnosti objekt otevřít už příští rok,“ říká Koubíková.

Zpřístupnění Losových interiérů veřejnosti bylo jedním z vlajkových projektů Evropského hlavního města kultury.

Interiéry v Brummelově domě v Husově ulici v Plzni (27. března 2015)

28. března 2015