Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

„Bobovize“ a spacáky ve studiu. Od krize v České televizi uplynulo 15 let

  9:36
„Poslední nezávislá televize je ohrožena!“ Takový vzkaz se objevil 20.prosince 2000 na obrazovkách diváků České televize. Krátce před tím Rada ČT zvolila novým šéfem televize Jiřího Hodače. Redaktoři zpravodajství ho však nepřijali. Hodač proti nim postavil svůj tým v čele s Janou Bobošíkovou a vypukl boj o zprávy.

Začátek krize zpravodajství iDNES.cz v roce 2000 popisovalo po čtvrt hodinách. V 16:00 zvolila Rada Jiřího Hodače ředitelem České televize, 16:15 v redakci zpravodajství to vře, 16:30 vzniká krizový štáb. Ten se rozhodl, že během hlavních zpráv odvysílá text svého prohlášení. Diváci tak mezi 19:17 až 19:19 viděli na obrazovkách text: „Žádáme o projevy podpory. Poslední nezávislá televize je ohrožena!“ (více o tehdejším zpravodajství z prvního den krize zde)

Chronologie krize v ČT

Přes snahu krizového štábu se Jiří Hodač funkce nevzdal a 22. prosince se stal oficiálně šéfem České televize. Jedním z jeho prvních kroků bylo jmenování Jany Bobošíkové do funkce ředitelky zpravodajství. Ta dříve moderovala pořad „21“, ale také od ledna do června 1999 pracovala v týmu poradců tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause. To bylo pro vzbouřené redaktory nepřijatelné.

29. srpna 2013

Na Štědrý den pak odvysílala Česká televize v jeden čas dvoje zprávy. Pořad Události připravili v obvyklé podobě redaktoři z budovy zpravodajství na pražských Kavčích horách. Tým nového generálního ředitele souběžně z Barrandova odvysílal zprávy, kde vystoupil Jiří Hodač a Jana Bobošíková sama namluvila ve třetí osobě zpravodajský šot o svém jmenování. (více o dvojích zprávách na iDNES.cz z roku 2000 zde)

Vzbouřenci od počátku drželi takzvaný velín zpravodajství na Kavčích horách. Mnozí vůbec neopouštěli budovu a přespávali uvnitř ve spacácích. Další redaktoři je přijeli podpořit.

23. června 2017

Zabránit tomu se snažil Jiří Hodač tím, že chtěl těmto lidem zakázat do budovy přístup. Jana Bobošíková pak redaktorům zaslala dopis s příkazem, že jsou přeřazeni na jinou práci a mají nadále pracovat z domova. Neuspěla. Hodač nadále držel vysílače a vzbouřenci prostory redakce zpravodajství na Kavčích horách. (reportáž z velína čtěte zde)

23. června 2017

I další dny tak docházelo k přerušování zpravodajských relací, kdy zprávy připravované na Kavčích horách překrývalo vysílání Jany Bobošíkové. 26. prosince vyzval Hodače k odstoupení tehdejší ministr kultury Pavel Dostál. O den později redaktory podpořil prezident Václav Havel. Naopak Václav Klaus stál za nově zvoleným ředitelem. (více o jejich názoru zde)

29. srpna 2013

Na Kavčí hory přicházeli podpořit revoltující redaktory jak známé osobnosti, politici, tak stovky lidí. Předposlední den roku 30. prosince přijela i Jana Bobošíková v doprovodu ochranky. Pokoušela se rozdat výpovědi. Osobně ji předala jen Jiřímu F. Potužníkovi, který byl členem Krizového výboru. Reakce byla taková, že následně budovu opustila.

20. listopadu 2015

Prvního ledna odbory vyhlásily stávku. Odboráři tento krok zdůvodnili nerozhodností všech, kdo jsou povinni a oprávněni řešit dosavadní vývoj ve vysílání. Hodač stávku odmítl jako nelegální.

„Stávkující chtějí prostřednictvím stávky uměle legalizovat svoji protiprávní a trestněprávní činnost a hrubé porušování pracovní kázně trvající již více než osm dní,“ uvedl tehdy.

O dva dny později tehdejší premiér Miloš Zeman přehodnotil svůj postoj k Jiřímu Hodačovi, a to kvůli jmenování finančního ředitele Jindřicha Beznosky, který dříve pracoval v IPB. Řekl, že to po vypnutí obou programů ČT považuje za druhou Hodačovu manažerskou chybu.

Následující den skončil Hodač v péči lékařů. Dopoledne Jana Bobošíková uvedla, že generální ředitel ČT Jiří Hodač je ve vážném zdravotním stavu, je u něj záchranná služba a ředitel bude převezen do nemocnice. Ve stejný den vyhlásil tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus stav legislativní nouze, to mělo pomoci rychleji projednat novelu zákona o ČT.

5. ledna se konala mimořádná schůze Sněmovny ke krizi v ČT. Poslanci mimo jiné vyzvali Jiřího Hodače k odstoupení a pokud by tak neučinil, měla o jeho odvolání jednat Rada ČT. Požadovali ale také obnovit řádné vysílání či zprůhlednit financování televize. (více o jednání Sněmovny zde)

23. června 2017

Hodač nejprve reagoval rozhodnutím, že Sněmovně neustoupí a nerezignuje. Nakonec však ze zdravotních důvodů 11. ledna odstoupil. Vedením ČT pověřil Věru Valterovou. Až 9. února byl vedením ČT prozatímně pověřen Jiří Balvín.

23. června 2017

Příznivci a odpůrci

Ke vzbouřencům se už od samého počátku hlásila řada známých osobností. Mezi prvními se k nim přihlásili tehdy nově zvolený veřejný ochránce práv, exministr spravedlnosti Otakar Motejl, ředitel činohry Národního divadla Josef Kovalčuk, herci Boris Rösner, Miroslav Doležal, Naďa Konvalinková, Oldřich Kaiser, politolog Jiří Pehe a někteří členové České filharmonie.

Naopak podporu novému vedení České televize a její radě vyjádřila v prvních dnech za Asociaci zaměstnavatelů České republiky její prezidentka Eva Šimsová (více zde)

Už 21. prosince později začala podpisová akce iniciativy Česká televize - věc veřejná, jejímž mluvčím se stal Jan Kraus. K 2. lednu 2001 ji podepsalo přes 120 tisíc lidí. Naopak pod výzvu Občanská podpora legálního vedení ČT, kterou organizovalo Divadlo Ta Fantastika, se ke stejnému datu podepsalo 3 500 lidí.

29. srpna 2013

Politici přicházeli podpořit redaktory přímo na Kavčí hory. Nechyběla mezi nimi Petra Buzková či Jan Ruml, Josef Zieleniec a Václav Fischer. Teprve 31. prosince odmítli redaktoři přítomnost politiků ve velíně.

Na Kavčí hory přicházely stovky příznivců vzbouřenců. Později jich bylo i několik tisíc. Nejvíce jich podle údajů z on-line zpravodajství iDNES.cz bylo zřejmě 2. ledna 2001, kdy se před budovou zpravodajství sešlo sedm tisíc lidí. Na podporu vzbouřenců vystoupili například herci Pavel Landovský, Jan Kraus nebo boxer Rudolf Kraj.

Největší demonstrace se uskutečnila 3. ledna na Václavském náměstí. Rebely na ní přišlo podpořit na sto tisíc lidí. Další tisíce příznivců byly v Brně a Ostravě. (více o demonstraci zde)

23. června 2017

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...