Chalánková u stánku xenofobů? Hloupá chyba, míní šéf TOP 09 Kalousek

  • 636
Hloupý text, hloupost a chyba. To si myslí nový šéf TOP 09 Miroslav Kalousek o mediálně velmi propíraném podpisu své kolegyně a místopředsedkyně strany Jitky Chalánkové na petici xenofobního hnutí Islám v ČR nechceme. „Ona to ví, já to vím a vy to teď také víte. A to je tak vše, co se k tomu dá říct,“ odpověděl na dotaz čtenáře iDNES.cz v on-line chatu. Víc situaci komentovat nechtěl.

Dotaz na fotografii své kolegyně Chalánkové u stánku xenofobního hnutí, která v uplynulých dnech opanovala česká média, dostal novopečený předseda TOP 09 mezi prvními ve středečním chatu. „Když si přečtu text té petice, musím konstatovat, že je hloupý a nepřijatelný. Hloupý a nepřijatelný jak pro konzervativního občana, tak pro občana liberálního či socialistického. Podpisem pod touto peticí paní doktorka Chalánková učinila hloupost, což se občas stane každému z nás,“ odpověděl bývalý ministr financí.

Odpovědi Miroslava Kalouska najdete ZDE

Miroslav Kalousek byl hostem iDNES.cz ve středu 2. prosince od 14:00. Z časových důvodů všechny dotazy nezodpověděl.

Sama Chalánková se proti fotografii, která se objevila na sociální síti Twitter se slovy, že „Dnes nás na petiční stánek v Olomouci přišla podpořit poslankyně Jitka Chalánková“, ostře ohradila. „Chtěla bych reagovat na některé nepravdivé informace, které se objevily na sociálních sítích. Podepsala jsem petici, která se staví proti povinným kvótám pro migranty. (...) S hnutím pana Konvičky rozhodně nijak nespolupracuji a jejich akcí se neúčastním.,“ uvedla mimo jiné na oficiálním webu strany.

Kalousek v úvodu chatu se čtenáři odpovídal také na dotaz, kde se vidí v horizontu pěti let. „O zítřku nikdo nic neví,“ citoval z knihy Egypťan Sinuhet a dodal: „Rád vám udělám radost, představte si mě tam, kde byste mě chtěl vidět, od hřbitova až po Strakovku, všechno je možné.“

Jeden ze čtenářů se zeptal, jak chce člověk s pošramocenou pověstí vést stranu TOP 09. „Pověst dvakrát mezinárodně vyznamenaného ministra financí? Pověst architekta, který vybudoval úspěšnou politickou stranu TOP 09? Pověst ministra financí, který za cenu osobních urážek a nadávek, provedl ČR krizí bez amputací a ztráty mezinárodního kreditu? Pokud vám tato pověst nevyhovuje, volte lidi, kteří nikdy nic neudělali,“ uvedl Kalousek.

Udělám vše pro zastavení EET, zopakoval Kalousek

Posléze se vyjadřoval k několika připravovaným zákonům. Jedním z nich byl například zákaz kouření v restauracích. „Zákaz by měl platit všude tam, kde se v uzavřené místnosti podává teplé jídlo. Podle mého názoru moje svoboda kouřit končí u vašeho práva, abych vám nefoukal smradlavý kouř do polévky. Další typy zákazů, které jsou ve vládním návrhu (zahrádky, otevřená prostranství, bary, elektronické cigarety) pokládám za šikanu,“ vysvětlil s tím, že tyto návrhy nepodpoří.

Na paškál se dostala také elektronická evidence tržeb, kterou ve Sněmovně prosazuje vláda premiéra Bohuslava Sobotky. „Zákon o EET je společensky nebezpečný, je nesmírně nákladný a veřejnému prospěchu nic nepřináší. Z těchto důvodů udělám všechno pro to, aby nebyl přijat. To je moje práce politika,“ reagoval Kalousek s tím, že smysl politiky není ve vzájemném podávání trestních oznámení. Resort ministra Andreje Babiše bude vyšetřovat policie na základě podnětu od anonymního oznamovatele.

Dotazy pokládali nejenom běžní čtenáři. Ptala se také členka TOP 09 z Libereckého kraje Jana Vlková, která tlumočila vzkaz od libereckých občanů: „Sledovala jsem váš sněm. Čas se nedá zastavit. Karel Schwarzenberg je rozumný, opustil funkci předsedy jako král (...) A vidím, že i Miroslav Kalousek se mění. Už navenek hodně často nevypadá jen jako finanční protiva.“

Kalousek: Neměním se, jenom přibírám nové úkoly a témata

„Já se neměním. Jsem pořád stejný,“ namítl Kalousek a dodal: „Jenom s tím, jak přebírám nové úkoly, se musím věnovat i jiným tématům strany, kterou jsem založil a jejíž hodnotové desatero jsem formuloval. Jsem vážně pořád stejný bez ohledu na to, že už dvacet let mi veksláčtí kmotři a estébáci lijí na hlavu kýble nepravdivé špíny.“

Lidé se také zajímali o uprchlickou krizi. Ve Sněmovně bývá v souvislosti s přijímáním běženců navrhováno referendum.

„Referendum prosazují politici, kteří jsou příliš zbabělí na to, aby přijali odpovědnost za své rozhodnutí, i když k tomu dostali od voličů mandát,“ řekl Kalousek a pokračoval: „Chceme-li zůstat lidskou společností, nemůžeme rezignovat na soucit a solidaritu a nepostarat se o uprchlíky, kterým jde o život, zdraví a svobodu (...) Musíme pomoct svým bližním, kterým jde o život. V našem i jejich zájmu musíme umět poslat nemilosrdně zpátky všechny ty, kteří sem přišli za sociálními dávkami.“

Hájíme svobodu proti extremismu

Ve svém vyjádření před zvolením do čela strany se Kalousek přihlásil k odkazu 17. listopadu 1989. „Jsme unikátní politickou silou, protože nejupřímnějším způsobem reprezentujeme hodnoty Listopadu 1989, a tedy autentické české demokracie,“ tvrdí o TOP 09.

Ta podle něj hájí nejen konzervativní a proevropské ideje, ale také demokracii a svobodu proti extremismu. Naznačil, že kvůli obraně demokracie si dovede představit i nějakou spolupráci s levicí. „Musíme najít pro obranu plnohodnotné demokracie a pro boj proti hnědnutí společnosti a zvládnutí imigrační krize minimální průnik i s demokratickou levicí,“ řekl iDNES.cz na sněmu Kalousek (více o jeho vyjádření zde).

Mimo „hnědnutí“ je podle Kalouska nebezpečím pro demokracii také „babišismus“. „Na konci není nic menšího než omezení individuální svobody současně se vznikem korporátního a autokratického modelu řízení státu.“ uvedl.

S jednou změnou už Kalousek na sněmu uspěl. Přes stranickými volbami se vyjádřil pro větší zastoupení žen a do užšího vedení byly zvoleny poslankyně Markéta Adamová a Jitka Chalánková. „Dospívám k názoru, že nositelem idejí a zásad u nás jsou schopné političky,“ řekl v říjnu iDNES.cz (více zde).

Miroslav Kalousek není v čele parlamentní politické strany poprvé. Od roku 2003 do roku 2006 stál v čele KDU-ČSL. Ze strany vystoupil v červnu 2009 a založil s Karlem Schwarzenbergem TOP 09.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue