(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Lysoněk, MF DNES

Odveta za suchoj: do Ruska nesmí turecké citrusy, květiny ani sůl

  • 726
Ruská vláda v úterý zveřejnila seznam tureckých potravin a výrobků, jejichž dovoz od 1. ledna zakáže v odvetě za sestřelení bombardéru Su-24 tureckými stíhačkami. Kromě ovoce a zeleniny, o nichž úřady již informovaly, je na „blacklistu“ i drůbeží maso, sůl či řezané květiny, uvedla agentura Interfax.

Zákaz se nevztahuje na zboží, které si jednotlivci vezou pro osobní potřebu v povoleném množství.

Sestřelení Su-24

Rusko podle celní správy nejvíce dováží z Turecka rajčata a citrusy. Za deset měsíců letošního roku dovezlo přes 300 000 tun tureckých rajčat za skoro 288 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 7,3 miliardy korun) a více než 255 000 tun citrusů za 172 milionů dolarů (přibližně 4,4 miliardy korun).

Drůbežího masa se dovezlo za 15 milionů dolarů (asi 380 milionů Kč), další položky se pohybovaly řádově v milionech dolarů, tedy desítkách milionů korun.

Podle ruských médií v úředním ruském sankčním seznamu zatím chybí zablokování energetických projektů, zejména výstavby plynovodu Turkish Stream a jaderné elektrárny na jižním pobřeží Turecka za 22 miliard dolarů (560 miliard korun). Moskva už do výstavby elektrárny vložila asi tři miliardy.

Vládní zdroje ale ruské agentuře TASS řekly, že diskuse kolem plynovodu Turkish Stream, jímž má proudit ruský zemní plyn do Turecka a dál do Evropy, končí automaticky. Seznam sankcí totiž obsahuje pozastavení práce rusko-turecké mezivládní komise, která projekt zastřešuje.

Moskva stahuje z Turecka ruské vysokoškoláky

Ruské ministerstvo školství v úterý oznámilo, že v rámci sankcí z Turecka urgentně odvolává všechny ruské studenty, kteří navštěvují turecké univerzity a vysoké školy v rámci mezivládní dohody o studentské výměně.

Turečtí studenti, kteří navštěvují ruské školy, mohou podle ministerstva naopak v Rusku zůstat. Moskevský rozhlas ale oznámil, že zhruba tisícovka tureckých studujících je na ruských školách po sestřelení ruského letadla vystavena šikaně. Víc než sto mladých Turků už oslovilo turecké velvyslanectví v Moskvě s žádostí o pomoc. Někteří studenti byli prý dokonce z Ruska vyhoštěni.

Agentura TASS už minulý týden uvedla, že kromě omezení dovozu zboží nebudou v Rusku zaměstnávaní turečtí občané, turecké firmy nebudou dostávat ruské zakázky a omezí se i dopravní spojení (více čtěte zde). Od 1. ledna bude také pozastaven bezvízový styk.

Média se obávají, že sankce proti Turecku nejvíce postihnou ruské spotřebitele, podobně jako odvetná opatření Moskvy za západní sankce. Zákaz dovozu západních potravin totiž vedl k zúžení sortimentu a zdražování.

Turecko sestřelilo ruský suchoj 24. listopadu na syrsko-turecké hranici. Ankara tvrdí, že se stroj pohyboval v tureckém vzdušném prostoru a jeho posádka byla před zásahem desetkrát varována. Moskva zase trvá na tom, že letoun neopustil syrský vzdušný prostor a stroje mezi sebou vůbec nekomunikovaly (více čtěte zde).

Turecko podle Putina sestřelilo letoun kvůli ropě od IS:

,