Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Berlín vyšle do boje s IS fregatu a stovky vojáků, misi schválila vláda

  • 304
Německá vláda schválila vojenskou operaci proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Informovala o tom agentura DPA. Čeká se na souhlas parlamentu. Němci by měli vyslat 1200 vojáků, průzkumné letouny i fregatu. Obyvatelé se bojí, že nasazení armády udělá z Německa terč teroristů.

Vláda kancléřky Angely Merkelové chce vysláním jednotek podporovat vojenské úsilí mezinárodní aliance, jejíž součástí je 64 států. O spolupráci s jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada vládní usnesení nemluví. Berlín umožní nasazení vojáků na území Sýrie a Iráku, kde působí ozbrojenci IS. Kromě toho ale německá armáda bude moci působit i na území těch členů mezinárodní aliance, kteří s tím vysloví souhlas.

Islámský stát

V parlamentu převažují nyní stoupenci vojenského zásahu, souhlasí s ním vládní konzervativci i sociální demokraté. Opoziční Zelení jsou v otázce nasazení armády rozdělení, jednoznačně proti je pouze opoziční Levice. Její poslanci vyslovili obavy, že použití armády bez mandátu OSN by mohlo znamenat porušení německé ústavy.

Podle zdrojů z kabinetu by vojenská operace měla trvat jeden rok. Časové ohraničení vojenských operací v zahraničí na jeden rok je podle DPA běžné. V případě potřeby však lze nasazení vojáků prodlužovat, každé prodloužení ale bude vyžadovat opětovné schválení Spolkovým sněmem.

Válka může trvat víc než desetiletí

Němečtí vojenští představitelé už nyní očekávají, že boje proti Islámskému státu (IS) potrvají několik let. „Předpokládám, že boj, pokud bude veden vážně, může trvat hodně přes deset let,“ řekl v pondělí šéf svazu německých vojáků André Wüstner. Dodal, že radikálové z hnutí IS nejsou jen v Iráku a v Sýrii, ale i v celé severní Africe.

Wüstner zároveň zdůraznil, že proti islamistům je třeba nasadit nejen vojenské prostředky; nutné je také dosáhnout dohody mezi všemi státy, které mají v oblasti své zájmy.

Také ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier před úterním jednáním vlády varoval, že boj proti IS bude vyžadovat hodně trpělivosti. Hlavním cílem vojenské operace podle něj bude zabránit úplnému rozpadu syrského státu.

Steinmeier se jasně nevyjádřil k možné spolupráci německých sil s jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada. „Nikdo ve vládě nezapomíná hrozné zločiny, za které nese Asad zodpovědnost. Je ale třeba také říct, že dokud strany v syrské občanské válce bojují jen proti sobě, zůstává IS tím třetím, kdo se směje,“ řekl ministr deníku Bild.

Obyvatelé se bojí hněvu teroristů

Německá společnost se obává, že zapojení jejich armády do boje proti IS zvýší riziko atentátu v Německu. Zapojení vojáků i tak schvaluje podle průzkumu společnosti Forsa většina Němců.

V průzkumu vyjádřilo 71 procent dotázaných obavy z toho, že se kvůli účasti Německa v bojích proti IS zvýší teroristická hrozba. Přesto je ale podpora pro vojenské angažmá poměrně silná - souhlasí s ním 45 procent Němců, proti jich je 39 procent.

Německo má nasadit do bojů 1200 vojáků, průzkumné letouny Tornado a válečnou fregatu k podpoře francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle. Na bojové operace by mohlo vynaložit 134 milionů eur (přes 3,6 miliardy korun).

Vojenské angažmá Berlína podpořil i český prezident Miloš Zeman. „Je jedině dobře, že se země zapojují do boje s takzvaným Islámským státem, to znamená takový krok má podporu pana prezidenta,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Připomněl také Zemanův projev na Valném shromáždění OSN, kde český prezident vyzval ke společné mezinárodní akci proti Islámskému státu.

Speciální americká jednotka se bude zmocňovat vůdců IS

Na pomoc Iráku vyšlou speciální expediční skupinu také Spojené státy. Skupina má Bagdádu a Kurdům pomoci zvýšit tlak na Islámský stát a provádět samostatné operace v Sýrii. V branném výboru Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu to v úterý prohlásil ministr obrany Ashton Carter.

Speciální jednotka má být podle šéfa Pentagonu časem schopna provádět přepady, osvobozovat rukojmí, získávat zpravodajské informace a zmocňovat se vůdců Islámského státu. Ministerstvo obrany je podle Cartera připraveno vytvořit také jednotku zhruba padesáti lidí, kterou by mohlo vyslat na sever Sýrie jako posilu vojáků USA, kteří jsou již na místě.

„Všichni musíme přidat, Turecko musí přidat zvýšením kontroly své propustné hranice,“ řekl Carter k Turecku a jeho boji s radikálními islamisty. Saúdská Arábie a státy Perského zálivu jsou „velmi zaměstnány konfliktem v Jemenu,“ upozornil Carter.

„Nastal čas, aby se Rusko přidalo ke správné straně,“ zdůraznil také ministr s tím, že Rusko veřejně označuje za svůj cíl boj s Islámským státem, ale ve skutečnosti bombarduje síly syrské opozice.

Podívejte se na německé letouny Tornado:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video