Šéf TOP 09 Kalousek kritizoval Babiše, Zemana a jeho proruské přátele

  • 927
Bezprecedentnímu útoku na svobodnou společnost čelíme podle Miroslava Kalouska, který převzal vedení TOP 09. Neměl protikandidáta. Odmítl „babišismus“, víru v to, že je třeba řídit společnost jako firmu. „Na konci není nic menšího než omezení individuální svobody současně se vznikem korporátního a autokratického modelu řízení státu,“ řekl Kalousek.

V tajné volbě dostal Kalousek 148 hlasů, na sněmu je 171 delegátů. Před tím nový předseda TOP 09 v projevu kritizoval také prezidenta Miloše Zemana a jeho „proruské přátele“. Jejich působení označil za výsledek tlaku struktur komunistického managementu, které se podle politika TOP 09, jenž po šesti letech střídá v čele strany Karla Schwarzenberga, nevzdaly ambicí po novém uchopení moci. Schwarzenberg bude „čestným předsedou“.

„Dnes je tu máme otevřeně a v plné síle. Téměř rozvrátily společně sdílené vědomí o správnosti demokratické cesty, zproblematizovaly naše evropské a západní směřování, zesměšnily lidskoprávní dimenzi naší zahraniční politiky,“ prohlásil Kalousek. Efektem jsou podle něj Zeman a jeho „proruští přátele“ a mentální pátá kolona ruského prezidenta Vladimira Putina v Česku.

Kritici změn po Listopadu 1989 podle něj důsledně zveličují chyby a dezinterpretují opatření demokratických vlád. Kalousek vystoupení na podporu zvolení do čela TOP 09 doprovodil také trochu nečekaným prohlášením, že sametovou revoluci, převrat na konci roku 1989 připravily „zpravodajské elity, intelektuální vrchol zločinného režimu“ a že až pak se jim vývoj vymkl z rukou.

Reprezentujeme hodnoty Listopadu 1989, prohlásil Kalousek

„Jsme unikátní politickou silou, protože nejupřímnějším způsobem reprezentujeme hodnoty Listopadu 1989, a tedy autentické české demokracie,“ tvrdí Kalousek o TOP 09, kterou před sedmi lety založil spolu se Schwarzenbergem, když opustil KDU-ČSL. Mezi tyto hodnoty zařadil vedle důrazu na občanská a lidská práva i víru v liberální pojetí kapitalismu.

Kalousek hájil svůj osobní důraz na antibabišismus, když je mu vyčítáno, že nenabízí pozitivní témata. „Postavit se čelem vůči autoritativnímu chování, vůči nesmírné kumulaci politické, ekonomické a mediální moci, je přitakáním individuální svobodě,“ prohlásil Kalousek.

Rostoucí imperiální ambice Moskvy a koncentraci moci v rukou jednoho člověka označil za hybné síly antidemokratického procesu v České republice. „Největším rizikem je naše lhostejnost,“ řekl politik TOP 09, který se bude snažit stranu udržet na politickém výsluní i po odchodu Schwarzenberga z čela TOP 09.

TOP 09 má hledat spojenectví i s demokratickou levicí

„Jmenování člena vlády s pozitivním lustračním osvědčením, prolomení těžebních limitů, státní vyznamenání pro místopředsedu Štrougalovy vlády je jen několik mediálně známých případů kácení symbolů svobodného polistopadového vývoje,“ prohlásil Kalousek. Mínil tím vyznamenání Miroslava Tomana na Pražském hradě v den státního svátku 17. listopadu (více zde).

Fotogalerie

Za úkol pro TOP 09 označil obranu svobody a plnohodnotné demokracie, přičemž spojencem bude každý, komu jde o totéž. Podivil se, že ještě vláda nepředložila slibovaný zákon o omezení kumulace vlastnictví v médiích. „Musíme seznamovat veřejnost s rizikem autoritativního vládnutí a aktivně vystupovat proti iluzi vlády pevné ruky,“ řekl Kalousek.

Cílem TOP 09 podle něj bude obrana co nejširšího množství ekonomicky aktivních a soběstačných lidí. „Proti oligarchickému modelu pro pár desítek bohatých rodiny chceme postavit model bohaté společnosti,“ prohlásil. Klíčová pro liberální kapitalismus je podle něj vedle podnikatelů a odborníků i svobodná tvůrčí inteligence.

Nemůžeme rezignovat na soucit a solidaritu

Stejně jako Schwarzenberg také Kalousek významnou část svého projevu věnoval uprchlíkům mířícím do Evropy. „Chceme-li zůstat lidskou společností, nemůžeme rezignovat na soucit a solidaritu,“ řekl. Soucit ale nesmí být podle něj zneužit.

„Mám až mírně skeptický pohled na možnost úspěšné integrace velkého počtu uprchlíků do evopské společnost,“ prohlásil Kalousek s ohledem na rozdílné vzorce chování Evropanů a uprchlíků. Zmínil jiný vztah k ženám a menšinám. Větší perspektivu vidí ve snaze pomoci uprchlíkům pomoci v návratu do jejich země, až bude bezpečná.

„Odmítněme xenofobní, rasistické a nesnášenlivé postoje, kterým se, bohužel, staví do čela prezident republiky,“ kritizoval Kalousek Miloše Zemana, jenž si 17. listopadu stoupl na Albertově na jedno pódium s reprezentantem Bloku proti islámu Martinem Konvičkou, čímž postoje této organizace legitimizoval. Zemana za to kritizoval i premiér Bohuslav Sobotka.

Kalousek požádal TOP 09, aby právě se Sobotkou, jehož názor na uprchlickou krizi je mu spolu s postoji kardinála Dominika Duky nejbližší, směl své úsilí v tomto tématu koordinovat.

Udržet se v tvrdém jádru Evropské unie

V zahraniční politice Kalousek TOP 09 slíbil udržení prozápadního směru. jak pro prosazovali exprezident Václav Havel i Karel Schwarzenberg, a to, že Česko se má udržet v tvrdém jádru Evropské unie.

„Čím méně Evropské unie, tím více Moskvy. Čím více Moskvy, tím více Zemanů a Babišů. A čím více Zemanů a Babišů, tím méně opravdové demokracie,“ prohlásil Kalousek.

V projevu zaměřeném více na celkovou orientaci země trochu upozadil ekonomické téma, na němž se dosud zejména profiloval. Zopakoval ale, že bude usilovat o dosažení vyrovnaných rozpočtů a minimalizaci dotací vůči podnikatelským subjektům. Zásadním problémem jsou podle něj pojistné systémy. „Dlouhodobě pozitivního řešení nelze dosáhnout bez vyšší osobní odpovědnosti a především bez vyšší osobní spoluúčasti,“ řekl před straníky Kalousek.

Celým projevem se jako červená nit táhla myšlenka boje o míru svobody a proti těm, kdo ji podle Kalouska ohrožují. „Likvidují pravidla dělby moci, pravidla demokratické soutěže, svobodu médií, orientují naši zemi na Východ a bratříčkují se s autoritativními režimy. Autoritativní politici a oligarchové nemají, co by nabídli společnosti, kromě své vlastní chuti náš řídit. Nemají žádný program a nemyslí si v podstatě vůbec nic,“ prohlásil lídr TOP 09.

Karel Schwarzenberg už včera vyslovil přání, aby se novým předsedou TOP 09 stal Miroslav Kalousek:

28. listopadu 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video