Montážní klíče i kebab z čokolády ochutnávají lidé v Jihlavě

  • 4
Mlsouni i milovníci vaření a pečení vyrážejí o prvním adventním víkendu do domu kultury v největším městě Vysočiny. Koná se tam první ročník Čokoládového festivalu, který pořádá Francouz Chris Delattre.

Kebab zdaleka nemusí být jenom z jehněčího nebo hovězího masa, může být i čokoládový. Zájemci si jej mohou během soboty a neděle dát v Jihlavě.

Zajímavosti z čokoládového festivalu

  • Čokoládu znali lidé už tisíc let před našim letopočtem. Za původní pěstitele kakaovníku jsou považování Olmékové, Aztékové a Mayové.
  • Zásadní revoluci ve výrobě čokolády způsobil v roce 1828 Holanďan Conrad van Houten, který oddělil kakaové máslo od kakaového prášku, čímž se stala výroba cukrovinky zlevnila a čokoláda se tak stala společensky dostupnější.
  • První tuhá čokoláda vznikla v roce 1847, první mléčná pak roku 1875.
  • První záznam o výrobci čokolády v českých zemích je známý z roku 1770 - byl jím měšťan Filip Watzke v Celetné ulici v Praze.

„Je to italský koncept. Využívá se ručně dělaná čokoláda, která se jmenuje Cremino. Pochází z oblasti Piemonte,“ sdělil jeden z účastníků festivalu na Vysočině Andrej Pospíšil.

Čokoláda se nastrouhá a podává se šlehačkou a ovocem v typické pitě. „I její těsto je speciálně promyšlené. Má mandlovo-citronovou příchuť, barví se kurkumou,“ dodal Pospíšil.

Ital Paolo Pelatti má zase na stánku v Jihlavě třeba kolekce s čokoládovými sadami klíčů nebo tenisovým raketami. „Vyrábí se v Itálii v oblasti mezi Turínem a Francií. V cukrárně mého bratrance měli před dvaceti lety nápad dělat takové věci. Na každý výrobek je potřeba forma a pak se dodělává ručně,“ vylíčil Pelatti.

Hlavním pořadatelem čokoládového festivalu je třiačtyřicetiletý Francouz Chris Delattre. „Osobně jsem na mléčnou čokoládu a miluji i bílou. Ale teď , jak poznávám výrobce čokolády v České republice, říkají mi: Chrisi, vyzkoušej takovou, takovou a takovou. Chutnají mi i čokolády s vysokým obsahem kakaa,“ prozradil muž, který přišel do Česka v roce 2003 z Paříže.

Tam se čokoládové festivaly těší velké oblibě. „Akce Salon du Chocolat je největší na světě,“ dodal Delattre. Letos ji navštívilo sto tisíc lidí.

Na jihlavském festivalu se prezentují nejen výrobci čokolády, ale také čokoládového piva, vína či kosmetiky. Zastoupené jsou rovněž tuzemská muzea čokolády. Akce má i doprovodný kulturní a gastronomický program. V sobotu i v neděli je přístupná od 10 do 18 hodin. Vstupenka stojí 50 korun, zlevněná 30 Kč. Děti do šesti let mají vstup zdarma.

Podobná akce se bude od 11. do 13. prosince konat v Pardubicích, v novém roce se pak má například uskutečnit v Liberci, Olomouci, Plzni, Brně nebo Českých Budějovicích.