Královna Nefertiti. Její busta stará 3300 let je k vidění v Berlíně.

Královna Nefertiti. Její busta stará 3300 let je k vidění v Berlíně. | foto: AP

Tutanchamonova hrobka skrývá další tajemství, experti hledají Nefertiti

  • 55
Egyptologové jsou si téměř jistí, že za stěnou hrobky faraona Tutanchamona se skrývá další komnata. Podle některých teorií by v ní mohla být pohřbená legendární královna Nefertiti. Pokud by tomu skutečně tak bylo, jednalo by se o objev století.

Dva dny zkoumali archeologové podrobně Tutanchamonovu hrobku a nyní si jsou na devadesát procent jistí, že za stěnou místnosti posledního odpočinku slavného faraona je další tajná komnata.

„Dříve jsme říkali, že šance najít něco za zdmi je šedesát procent. Nyní ale po předběžném zkoumání nově pořízených snímků říkáme, že šance je devadesátiprocentní,“ citovaly agentury egyptského ministra starověkých památek Mahmúda Damátího

Nový průzkum by mohl potvrdit teorii britského egyptologa Nicholase Reevese, že za stěnou je hrobka Tutanchamonovy tchýně Nefertiti. “Hrobka nevydává svá tajemství snadno, ale dává je kousek po kousku,” cituje Reevese National Geographic. Reeves zároveň oznámil, že povede ve spolupráci s Egypťany další pátrání po předpokládaných chodbách vedoucích k tajné komoře.

Pokud by za stěnou opravdu byla hrobka Nefertiti, jednalo by se podle Damátího o „jeden z největších objevů století“.

Snímky stěn pohřební komnaty faraona prováděl japonský specialista Hirokatsu Watanabe. Kromě další komnaty potvrdil i skrytý druhý vchod. Snímky budou v Japonsku podrobeny dalšímu zkoumání.

Komnatu nezkoumali poprvé

Díky speciálnímu snímání stěny s výjevy pohřebního rituálu mladého faraona, mohli experti získat poprvé informace o struktuře stěn a objevit, co je za nimi.

Egypťané prověřovali na popud Reevese severní stěnu hrobky infračerveným termografem už dříve a začátkem listopadu ohlásili, že konstatovali rozdílnou teplotu jednotlivých partií stěny.

Nefertiti žila ve 14. století před naším letopočtem. Byla hlavní manželkou krále Achnatona, který nastolil monoteistické náboženství zasvěcené bohu slunce Atonovi, za kterého se sám prohlásil. Její podobu zachytila busta, která se našla v roce 1912 a jež se nyní vystavuje v berlínských muzejních sbírkách.

Tutanchamon byl Achnatonův následník. Někdy se uvádí, že Nefertiti byla jeho matka, avšak podle historiků porodila Nefertiti pouze dcery. Tutanchamon si jednu z nich, Anchesenamon, vzal, tudíž byl Nefertitiným zeťem.

Tutanchamonův hrob našel v roce 1922 Brit Howard Carter. Na rozdíl od jiných luxorských hrobek byla téměř neporušená a obsahovala asi pět tisíc předmětů, které byly s mrtvým do hrobu uloženy.

V roce 2013 jste mohli vstoupit do hrobky faraona na zajímavé výstavě:

27. března 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue