Běženci v Makedonii strhli ostnatý drát, těžkooděnci je pochytali

  • 962
Stovky uprchlíků z Maroka, Alžírska a Pákistánu se pokusily ve čtvrtek překonat řecko-makedonskou hranici. Strhávaly ostnatý drát a chtěly pokračovat v cestě na sever. Do Makedonie se podařilo proniknout jen několika jednotlivcům, policisté je rychle zadrželi. Šéf německé kontrarozvědky ve čtvrtek upozornil, že do Evropy přicházejí i členové Islámského státu

Někteří protestující migranti házeli po policii kamení, jiní padali na kolena a volali „Chceme do Německa!“. Těžkooděnci obsadili asi čtyřicetimetrový úsek hranice, kde byl strhán ostnatý drát. Na místě byli i policisté ozbrojení útočnými puškami.

Uprchlíci patří do skupiny zhruba 1 500 lidí, kteří uvázli u pohraničního města Idomeni na severu Řecka kvůli unijní politiky filtrace migrantů. Pokračovat přes Balkán smějí jen lidé prchající před konfliktem v Sýrii, v Iráku a v Afghánistánu.

Makedonie zhruba týden pouští do země jen utečence ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Ostatní migranti dál nesmějí. Makedonské úřady poukazují na to, že k tomu byly přinuceny poté, co obdobné opatření přijaly další země na migrační trase -Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko.

Na řecké straně u přechodu Idomeni/Gevgelija tak uvázlo až několik tisíc lidí, kteří čas od času protestují a dožadují se volného průchodu. Domů se prý už vrátit nemohou.

Do Evropy jdou i radikálové, varuje šéf německé tajné služby

Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen během čtvrteční návštěvy Vídně podle rakouské agentury APA uvedl, že někteří migranti přicházející do Evropy jsou radikálové z Islámského státu plánující útoky. Příliv uprchlíků ale není extremisty k tomuto účelu zneužíván systematicky, řekl předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV).

Uprchlická krize

Maassen uvedl, že 70 až 80 procent migrantů tvoří mladí muži ve věku od 16 do 35 let. Tito muži pocházející převážně ze Sýrie a Iráku přišli do styku s válkou, někteří mají válečnou zkušenost, někteří bojovali za IS a někteří mají příkaz k boji, varoval.

Maassen prohlásil, že jeho úřad ví o 7 900 islamistických radikálech v Německu, kteří obhajují násilný džihád. Tito radikálové prý cíleně oslovují i uprchlíky a pokoušejí se je získat pro svou věc. Nebezpečí nárůstu počtu islamistů je podle něj třeba čelit integrací. Každý týden dostávají německé úřady jednu nebo dvě „poměrně konkrétní indicie“ o možných plánovaných útocích.

IS je přitom podle Maassena nebezpečnější než Al-Káida, neboť „máme co do činění s profíky připravenými k boji, kteří umějí zacházet se samopaly a podobně jako v Paříži mohou zaútočit na několika místech najednou“. Nové je také to, že i v Evropě se nyní odehrávají sebevražedné atentáty.

V Německu bylo od začátku letošního roku zaregistrováno už zhruba 945 000 nově příchozích migrantů. Spolková vláda přitom původně počítala za celý rok s jen 800 000 běženci. Jenom během prvních tří listopadových týdnů už spolková policie zaznamenala přes 190 000 lidí, což je více než za celý říjen. Ve čtvrtek o tom informovala agentura DPA s odvoláním na zdroje z úřadů jednotlivých spolkových zemí a Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky.

Protesty uprchlíků na řecko-makedonské hranici (23. listopadu 2015):

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue