Muž osvobozený v kauze loupeže století neuspěl s žalobou o 850 tisíc

  • 5
S žalobou proti ministerstvu spravedlnosti neuspěl Maroš Šulej, v minulosti obžalovaný a posléze zproštěný obžaloby z loupeže století. Šulej se domáhal 850 tisíc korun za nemajetkovou újmu, kterou mu způsobilo trestní stíhání. V červenci s podobnou žalobou uspěl František Hajn, další ze stíhaných a zproštěných obžaloby.

Rozchod s partnerkou, šikana dětí ve škole, zhoršení zdravotního stavu a vleklé problémy, které mu komplikují další život. Tak právnička Soňa Adamová popsala stav svého klienta poté, co byl trestně stíhán za údajnou účast na loupeži století. Stíhání a žaloba podle ní závažně zasáhly do jeho osobnostních práv.

Za nemajetkovou újmu se Šulej domáhal na ministerstvu spravedlnosti 850 tisíc korun. Se svým požadavkem neuspěl, ministerstvo ho odkázalo na soud. „Nárok jednoznačně důvodný byl,“ řekla Adamová a zdůraznila, že její klient byl zproštěn obžaloby v plném rozsahu, protože proti němu nesvědčil prý jediný důkaz.

Soudkyně Eva Hodačová ale Šulejovu žalobu zamítla. Vysvětlila, že byla podána pozdě, až po uplynutí půlroční lhůty, kterou stanoví zákon. Pravomocný zprošťující rozsudek si Šulej vyslechl už v prosinci 2012 a lhůta vypršela v létě následujícího roku.

Adamová se snažila soud přesvědčit, že jako právně nevzdělaný člověk Šulej vůbec o takové lhůtě nevěděl a z doporučení ministerstva obrátit se na soud vyvodil, že na to má ještě čas. „Žalobce nenalezl důvod pro to, aby soud přesvědčil o prolomení lhůty,“ uzavřela soudkyně. Šulejova právnička se pravděpodobně odvolá.

Loupež na Evropské zůstala nepotrestaná

Loupež století se stala v roce 2002 na Evropské třídě v Praze 6. Skupina maskovaných mužů, převlečených za policisty, přepadla vůz bezpečnostní služby G4S a ukradla z něj částku převyšující 154 milionů korun. Trestnímu stíhání za účast na loupeži čelili ještě František Hajn, Tomáš Půta a také Antonín Saleta. Všichni byli zproštěni obžaloby pro nedostatek důkazů.

Nároku na proplacení nemajetkové újmy se domáhal také Hajn, který žije dlouhodobě v Dominikánské republice. Požadoval dva miliony korun. Letos v létě mu Obvodní soud pro Prahu 2 přiřkl částku ve výši 255 tisíc korun (více zde). Hajn promlčecí lhůtu nepřekročil. Mimo jiné i proto, že v době původního rozsudku pobýval v zahraničí, byl stíhán jako uprchlý a po jeho vydání do Česka nařídil soud opakování hlavního líčení. V jeho případě tedy pravomocný verdikt padl později než u Šuleje.

Za loupež století nebyl nikdo potrestán. Peníze se nenašly, většinu jich poškozené firmě uhradila pojišťovna. Tomáš Půta a Maroš Šulej byli později stíhání za trestné činy v souvislosti s působením takzvaného Berdychova gangu. Šulej dostal šest let nepodmíněně. Verdikt v roce 2010 potvrdil i Nejvyšší soud.


Nejlepší videa na Revue