Kapela Eagles of Death Metal při rozhovoru s magazínem Vice

Kapela Eagles of Death Metal při rozhovoru s magazínem Vice | foto: Vice.com

Do publika stříleli vytrvale. Kapela líčí hrůzy z útoku v Bataclanu

  • 70
Americká kapela Eagles of Death Metal na videu, které zveřejnil magazín Vice, poprvé detailně líčí události, které se staly 13. listopadu v pařížském klubu Bataclan. „Chci, abychom byli první skupina, která v Bataclanu bude hrát, až se znovu otevře,“ říká zpěvák kapely Jesse Hughes.

Navzdory teroristickému útoku, jehož přímými svědky se v Paříž stali, chtějí členové kapely Eagles of Death Metal znovu vystoupit v pařížské koncertní síni Bataclan. Na koncert amerických rockerů 13. listopadu vtrhli tři teroristé a zabili 89 lidí.

„Nejdřív jsem si myslel, že to dělá aparatura. Ale velmi rychle mi došlo, že to tak není,“ vypráví v rozhovoru kytarista Eden Galindo, kterému se podařilo utéct jedním z východů do boční uličky. Ve chvíli, kdy útok začal, si však nebyl jistý, jestli se nestřílí přímo na kapelu.

Baskytarista Matt McJunkins se ukrýval s fanoušky v místnosti za pódiem. „Odhodil jsem basu a nejdřív jsem se schoval za věcmi na scéně,“ líčí. Mezitím se k pódiu snažili dostat návštěvníci koncertu a tour manažer se jim podle McJunkinse snažil vysvětlit, že tam není žádný východ. „Všichni se jednoduše snažili utéct před střelbou. Instinktivně. Viděl jsem světla výstřelů a musel jsem se rozhodnout, jestli chci běžet přes pódium, nebo se schovám v té místnosti.“

Tam už bylo schováno několik lidí, někteří byli zranění, a navzájem si pomáhali. Také se snažili zabarikádovat dveře židlemi. „V ledničce někdo nechal lahev šampaňského. To byla jediná zbraň, co jsme měli,“ vzpomíná McJunkins.

Tudy sakra ne!

Bubeník Julian Dorio líčí překvapení, jak hlasitá střelba byla. „My jsme skutečně hlučná rocková kapela. Tu energii, kterou naše aparatura vydává, jde jen stěží přebít. První výstřely však byly tak hlasité, že jsem hned věděl, že je něco špatně,“ vypráví. Spadl ze stoličky, schoval se za bicí a v tu chvíli podle něj začala střelba znovu. „Dva chlapi vytrvale pálili do publika. Byla to ta nejhorší věc, jakou jsem kdy viděl,“ tvrdí Dorio.

Zatímco většina členů kapely se logicky hleděla dostat co nejdříve do bezpečí, frontman Jesse Hughes měl na koncertě přítelkyni Tuesday Cross, hledal ji a tak se dostal do přímého kontaktu se střelci. „Doběhl jsem do šatny, tam jsem ji neviděl. Otevřel jsem dveře na chodbu a spatřil jednoho z útočníků. Obrátil na mě zbraň a hlavní zasáhl rám dveří. A ku*va, pomyslel jsem si, otočil se a řval na lidi – Tudy sakra ne! Protože v tu chvíli každý hledal místo, kudy utéct nebo kde se schovat,“ vysvětluje Hughes.

Angličan Nick Alexander, který zahynul při teroristickém útoku v koncertním sále Bataclan (archivní snímek)

Hughes rovněž prohlásil, že se do Bataclanu s kapelou hodlá vrátit. „Chci, abychom byli první skupina, která v Bataclanu bude hrát, až se znovu otevře. Naši přátele tam přišli, aby viděli rokenrol, a zemřeli. Já tam chci jít a žít,“ tvrdí.

Všichni členové kapely masakr v síni Bataclan přežili, zahynul však šestatřicetiletý Brit Nick Alexander, který prodával její propagační předměty. Teroristé zabili také tři zástupce jejich hudebního vydavatelství.

18. listopadu 2015

,