Ruský bitevník Su-24 na vojenské základně v syrské Latakíji (7. listopadu 2015)

Ruský bitevník Su-24 na vojenské základně v syrské Latakíji (7. listopadu 2015) | foto: Reuters

Ankara nás žene do slepé uličky, varuje Putin po sestřelení bitevníku

  • 1961
Ruský prezident Vladimir Putin obvinil turecké vedení, že vědomě přivádí vztahy s Moskvou do slepé uličky. Reagoval tak na úterní incident na turecko-syrské hranici, při němž turecký letoun sestřelil ruský bombardér. Premiér Medveděv nařídil vládě vypracovat seznam „omezujících opatření“ vůči Turecku.

Rusko považuje za absolutně nevysvětlitelné proradné údery do zad od těch, koho považovalo za partnery v boji s terorismem. Prohlásil to ve čtvrtek v Moskvě ruský prezident Vladimir Putin při ceremoniálu předávání pověřovacích listin skupinou zahraničních velvyslanců.

Sestřelení Su-24

„Dosud nepřišly omluvy za zkázu Su-24, ani návrhy na náhradu škod,“ uvedl ruský prezident. Rusko z Ankary podle šéfa Kremlu očekává omluvu od nejvyššího vedení, návrh na náhradu škod a slib potrestání viníků. Turecké jednání odporuje zdravému rozumu i mezinárodnímu právu, řekl Putin.

Ruské ministerstvo obrany přerušilo veškerou komunikaci s tureckými ozbrojenými silami, včetně horké linky, která byla vytvořena právě proto, aby se předešlo vzdušným incidentům při operacích nad syrským územím. Moskva také odvolala z Turecka zástupce ruského vojenského námořnictva.

Ruský letoun poslala v úterý ráno k zemi dvě turecká letadla F-16 severně od syrského přístavu Latakíja. Turecká armáda tvrdí, že se stroj pohyboval v tureckém vzdušném prostoru a jeho posádka byla před zásahem desetkrát varována.

Moskva zase trvá na tom, že letoun neopustil syrský vzdušný prostor a stroje mezi sebou vůbec nekomunikovaly. Při incidentu zemřeli dva Rusové: jeden pilot ze sestřeleného bitevníku, kterého po katapultáži zastřelili místní povstalci, a jeden ruský voják na palubě ruské helikoptéry, která po pilotech z Su-24 pátrala.

Turecká armáda ve čtvrtek zveřejnila nahrávku, na které je údajně zachyceno turecké varování ruské posádce:

Medveděv chystá odvetu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že sestřelení ruského bombardéru před dvěma dny bylo „automatickou reakcí“, jež byla v souladu s platnými instrukcemi, jaké měla turecká armáda. „Kdybychom čelili stejnému narušení dnes, Turecko by reagovalo stejně,“ uvedl Erdogan.

V projevu k místním představitelům v Ankaře také zopakoval, že Turecko nenakupuje ropu od radikálního hnutí Islámský stát. Turecko se podle něj naopak snaží zastavit pašování ropy přes syrsko-tureckou hranici. Moskva, která Ankaru z nakupování ropy od teroristů obviňuje, musí svá „ostudná“ tvrzení nejprve dokázat, uvedl turecký prezident, aniž Rusko otevřeně jmenoval.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek nařídil vládě vypracovat do dvou dnů seznam „omezujících opatření“ vůči Turecku. Útok turecké armády proti bombardéru Su-24 označil za akt agrese proti Rusku.

Podle Medveděva se ruská odveta bude týkat společných investičních projektů, fungování tureckých firem v Rusku a dodávek tureckého zboží včetně potravin. Některé projekty mohou být pozastaveny, jiné úplně zrušeny.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov předtím novinářům řekl, že embargo na dovoz tureckého zboží nařízeno nebylo a o jeho zavedení se zatím neuvažuje.

Medveděv prohlásil, že odvetná opatření nebudou časově omezena. Vládní návrh má být předložen co nejdřív, aby bylo možno zahájit „odpovídající procedury“. Rusko na turecký útok odpoví opatřeními „vojenského, diplomatického a ekonomického charakteru“, řekl předseda ruské vlády.

„Je to nepochybně akt agrese proti našemu státu ze strany Turecka, našeho souseda a k tomu navíc člena Severoatlantické aliance,“ prohlásil Medveděv. „Vojenská a diplomatická reakce následovala a další se chystá,“ dodal.

Místní úřady na vypracování sankcí ani nečekají. Internetový list Gazeta.ru informoval o zadržení 39 tureckých podnikatelů na zemědělské výstavě v Krasnodaru na jihu země pod záminkou, že nemají podnikatelská víza. Čeká je pokuta a vyhoštění.

„Požadavky vůči tureckým občanům v Rusku se znatelně zpřísnily poté, co turecké letectvo sestřelilo ruské letadlo na hranicích se Sýrii,“ konstatoval list.

Desítky dalších Turků se museli vrátit od hranic, ačkoli oficiálně se pravidla nezměnila a dovolují pobývat v Rusku až 30 dnů bez víz. Nyní je v Rusku asi 86 000 Turků.

Erdogan ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že je „smutný“ z odvetných opatření Ruska nesouvisejících přímo s incidentem. Podle něj jsou tyto kroky „emocionální“ a nehodné politiků.

„Pomsta vás nemine“

V Moskvě už třetí den trvají protestní demonstrace před tureckým velvyslanectvím, které jsou údajně živelnou reakcí občanů na sestřelení ruského bombardéru.

Ruská policie po středečním útoku, při němž za přihlížení policistů demonstranti rozbili okna ambasády, ohradila budovu zastupitelského úřadu kovovými zábranami, na nichž se ve čtvrtek objevila hesla „Pomsta vás nemine“, „Ruce pryč od Sýrie“ a „Turecko bez plynu“.

Na mítinku vystoupili zástupci ruských komunistů, kteří požadovali, aby se turecký velvyslanec za incident veřejně omluvil. V opačném případě by prý mělo následovat přerušení diplomatických styků.

Turecký generální konzulát v Novorossijsku na jihu Ruska se stal terčem útoku rozhořčeného davu, který sídlo úřadu zasypal kamením, informovala agentura TASS. Demonstranti rovněž demonstrativně spálili tureckou vlajku. Akce se podle tureckých diplomatů obešla bez zranění.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue