Zákazníkům na střeše obchodního domu slouží bar, pergoly se zatahovacími...

Zákazníkům na střeše obchodního domu slouží bar, pergoly se zatahovacími plachtami či květinové zábradlí. | foto: Jiří Ernest

Kotva, jak ji možná neznáte. Architekti použili střechu jako parcelu

  • 7
Pražský obchodní dům Kotva na náměstí Republiky slouží zákazníkům už 40 let, v průběhu nichž se výrazně změnil jeho interiér. Proměnila se i střecha stavby, což z ulice není vidět.

„Restaurace na terase obchodního domu Kotva v Praze vychází z ́temného ́ genia loci budovy. Industriálně-tesařský svět pergol, nábytku, schodišť a dětských prolézaček navazuje na střešní krajinu objektu, který představuje kontroverzní, ale výraznou architekturu uprostřed historické zástavby,“ vysvětluje architekt David Kraus, jeden z autorů proměny.

Obchodní dům Kotva na náměstí Republiky v Praze přivítal první zákazníky 10. února 1975.

Výrazný rukopis autorů stavby, architektky Věry Machoninové a Vladimíra Machonina, nechtěli současní tvůrci výrazně měnit, spíše očistit a repasovat stávající konstrukce hexagonálních hřibovitých stropů a zároveň oživit střechu, jež nabízí zajímavý pohled na Staré Město.

Díky kombinaci syrových betonových konstrukcí a tmavého dřeva vznikla na střeše restaurace s venkovní terasou. Zákazníkům zde slouží bar, pergoly se zatahovacími plachtami či květinové zábradlí. Unikátní výhled je ze střechy na blízkou věž kostela sv. Jakuba.

Ani podlaží pod střechou už nemá s původním interiérem nic společného. Je zde fitness, jehož interiér využívá přírodní prvky, materiály i barvy. Při řešení baru použili architekti litý neupravený beton, kontrastující příjemně s dřevěnou podlahou, která zvětšuje prostor. Vedle fitness je i taneční sál.

Kotvu stavěla v 70. letech minulého století švédská společnost SIAB a dodnes patří k několika málo respektovaným stavbám v Praze z období socialismu.

Stavba s pěti nadzemními podlažími je specifická svým půdorysem tvořeným do sebe zaklesnutými šestiúhelníky. Ty vyřešily problém s poměrně malou prolukou vzniklou po zboření několika menších domů a kostela, kterou měli manželé Machoninovi k dispozici, aby splnili zadání objednavatele stavby, OD Prior.

V době svého otevření měla Kotva 22 160 m2 prodejní plochy, díky tomu patřila mezi pět tehdejších největších obchodních domů v Evropě.

Kotva, kterou dnes vlastní irská developerská firma Markland, se bude patrně prodávat, očekávat lze cenu kolem 60 milionů eur. Kotva však čeká také na zapsání na seznam kulturních památek, což by asi nový majitel příliš neocenil.

První pokus, kdy o zápis usiloval historik architektury Rostislav Švácha, nevyšel (na rozdíl od obchodního domu Máj), další iniciovalo město Praha na podzim 2015, návrh putoval na ministerstvo kultury.

Projekt

Restaurace, terasa a fitness v Kotvě
Autoři: David Kraus, Veronika Fričová, Zdeněk Dohnálek, Valéria Polakovičová
Podlažní plocha: 2 800 m2

Reportáž z listopadu 2010, kdy Kotva dostala nový kabát:

4. listopadu 2010