Radim Vrbata z Vancouveru právě vstřelil gól, gratulují mu jeho parťáci z útoku...

Radim Vrbata z Vancouveru právě vstřelil gól, gratulují mu jeho parťáci z útoku Henrik (vlevo) a Daniel Sedinovi. | foto: AP

Vrbata vystřílel Vancouveru výhru, Plekanec přihrál na tři góly Montrealu

• 42
Ve třinácti středečních partiích hokejové NHL se bodově prosadila pětice Čechů. Dvěma góly se blýskl útočník Radim Vrbata, díky němuž Vancouver vyhrál 3:2 v Minnesotě. Tomáš Plekanec (0+3) řídil triumf Montrealu 5:1 nad silnými Rangers a poprvé v sezoně se výrazněji připomněl i Andrej Nestrašil (1+1), jenž bodoval za Carolinu u výhry 4:1 nad Edmontonem. Po jedné asistenci si ještě připsali Jakub Voráček a David Krejčí.

V souboji Rangers s Montrealem se poměřily elitní dva celky tabulky Východní konference. Na místo vyrovnané bitvy však utkání skončilo jednoznačnou výhrou 5:1 hostujících Canadiens. Radost zástupců kanadského klubu však mírnilo obnovené zranění v dolní části těla brankáře Carey Price, jenž nenastoupil do třetí třetiny.

1. David Krejčí (BOS), 21z.- 23b.(8+15)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 23z.- 23b.(7+16)
3. Martin Hanzal (ARI), 19z.- 18b.(4+14)
4. Jaromír Jágr (FLA), 19z.- 17b.(8+9)
5. T. Fleischmann (MTL), 23z. - 15b.(7+8)
6. Michael Frolík (CGY), 22z. - 14b.(6+8)
7. Jiří Hudler (CGY), 20z.- 13b.(4+9)
8. Jakub Voráček (PHI), 22z. - 12b.(1+11)
9. Aleš Hemský (DAL), 21z.- 11b.(3+8)
10. Radim Vrbata (VAN), 21z. - 11b.(6+5)

Vítěz Hart a Vezina Trophy z minulé sezony chyběl už na přelomu října a listopadu v devíti zápasech a nyní si počet absencí opět prodlouží. Ani domácí Henrik Lundqvist v bráně nevydržel až do konce. Na rozdíl od Price se ale nezranil a střídal po páté obdržené brance.

První hvězdou byl vyhlášen útočník vítězů Devante Smith-Pelly, jenž se na úkor zraněného Brendana Gallaghera dostal do elitní formace po bok Tomáše Plekance a Maxe Paciorettyho. Ze spolupráce s hvězdnými parťáky vytěžil dvě vstřelené branky.

Plekanec (18:49, +2, 1 střela, 0+3) si připsal tři asistence a Pacioretty měl bilanci (1+1). Elitní útok Montrealu tak obsadil všechny tři pozice u vyhlašování hvězd utkání. Po třech gólech z předešlých čtyř partií se tentokrát neprosadil Tomáš Fleischmann (18:32, +/-: 0, 1 střela).

Z úvodních dvaceti startů v sezoně vytěžil Radim Vrbata na své poměry jen pouhé čtyři trefy. Ve středečním startu na ledě Minnesoty se však útočník Vancouveru prosadil hned ve dvou případech a zlepšil si bilanci na šest branek. V součtu s nedělním zásahem proti New Jersey navíc nasázel za poslední dva duely už tři góly.

34letý kanonýr tak byl zvolen první hvězdou u výhry Canucks 3:2. Poprvé se prosadil v závěru otevírací třetiny, když jej volného mezi kruhy našel Jared McCann - 1:1. Druhou branku Vrbata (15:10, +1, 4 střely, 2+0) přidal v přesilové hře z 32. minuty poté, co znova zakončoval z prostoru mezi kruhy. Asistence si připsali bratři Sedinové.

Ve třetí třetině náskok hostí navýšil Jannik Hansen a za Minnesotu alespoň zkorigoval skóre v čase 58:40 Charlie Coyle. Vyrovnání ale Wild brankář Ryan Miller (31 zákroků proti 33 střelám) nepovolil.

V úvodu sezony si útočník Caroliny Andrej Nestrašil prošel zraněním a několikrát také postem nehrajícího náhradníka, který v poslední době pravidelně zastává jeho krajan z obrany Hurricanes Michal Jordán.

Ve středečním domácím souboji s Edmontonem však Nestrašil (12:59, +2, 4 střely, 1+1) v sestavě nechyběl a za důvěru se odvděčil dvěma zápisy (1+1), díky čemuž si rozšířil svou chudou bilanci jediné trefy z úvodních čtrnácti startů.

Odchovanec pražské Slavie nejprve ve 20. minutě asistoval u branky na průběžných 1:1 z hole Jordana Staala. V čase 59:09 pak trefou do prázdné klece pojistil Carolině výhru, ke které ji přiblížily gólové akce ze druhé třetiny v podání Eliase Lindholma a Jeffa Skinnera.

Nejproduktivnější Čech dosavadního průběhu sezony NHL, centr Bostonu David Krejčí (24:16, +1, 1 střela, 0+1), ve středu pomohl svým barvám k bodovému zisku z ledu Detroitu. Krejčí figuroval u akce z 59. minuty, která vyústila ve vyrovnávací branku Colina Millera na 2:2.

V následném prodloužení pak završil obrat Bruins útočník Frank Vatrano. Svůj druhý zásah večera si připsal díky teči střely aktivního obránce Millera (1+1). V bráně Detroitu nastoupil český talent Petr Mrázek a do statistik si připsal 19 zákroků proti 22 střelám Bostonu. Obránce Jakub Kindl se do sestavy nevešel a byl jen nehrající náhradník.

Útočník Jakub Voráček (18:28, -2, 0+1) asistoval u přesilovkové trefy parťáka Clauda Girouxe, jenž už ve 4. minutě poslal Philadelphii do vedení na ledě Islanders. V dalším průběhu ale stříleli branky již jen domácí, za které postupně otočili skóre na 3:1 Casey Cizikas, Kyle Okposo a Frans Nielsen. V bráně Flyers tentokrát operoval Steve Mason (33 zákroků proti 35 střelám) a Michal Neuvirth byl jen připraven na střídačce. Gólman vítězů Jaroslav Halák kryl 17 z pouhých 18 střel Philadelphie.

Svůj první start v sezoně si připsal velezkušený Patrik Eliáš (14:50, -1, 2 střely). Útočník New Jersey vynechal úvodních dvacet zápasů kvůli potížím s pravým kolenem. Při středeční premiéře pak se spoluhráči nezabránil domácí prohře Devils 1:2 s Columbusem. Druhý Čech v kádru New Jersey, Jiří Tlustý, figuroval jen mezi náhradníky.

Patrik Eliáš z New Jersey při svém návratu po dlouhé absenci vynucené zraněním.
Patrik Eliáš z New Jersey u puku.
Hokejisté Columbusu se radují, Patrik Eliáš z New Jersey smutně odjíždí z ledu.

Buffalo - Nashville 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
39. E. Kane, 59. Eichel - 14. Fisher, 21. C. Smith, 27. Hodgson. Střely na branku: 32:20. Diváci: 17 871. Hvězdy zápasu: 1. Hutton, 2. Fisher (oba Nashville), 3. E. Kane (Buffalo).

New Jersey - Columbus 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
24. Henrique - 9. W. Karlsson, 39. Calvert. Střely na branku: 28:25. Diváci: 13 567. Hvězdy zápasu: 1. Calvert (Columbus), 2. Henrique (New Jersey), 3. Karlsson (Columbus).

NY Islanders - Philadelphia 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
20. Cizikas, 25. Okposo, 59. Nielsen - 4. Giroux (Voráček). Střely na branku: 36:18. Diváci: 13 027. Hvězdy zápasu: 1. De Haan, 2. Clutterbuck, 3. Okposo (všichni Islanders).

NY Rangers - Montreal 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)
38. Nash - 23. a 41. Smith-Pelly (na obě Plekanec), 5. Andrighetto, 42. Galchenyuk, 50. Pacioretty (Plekanec). Střely na branku: 34:25. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Smith-Pelly, 2. Pacioretty, 3. Plekanec (všichni Montreal).

Pittsburgh - St. Louis 4:3 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 1:0)
17. a 30. Crosby, 47. Lovejoy, 62. Malkin - 10. Stastny, 42. Fabbri, 55. Pietrangelo. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18 569. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Stastny (St. Louis).

Washington - Winnipeg 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)
2. Justin Williams, 19. Ovečkin, 31. Bäckström, 37. Orlov, 54. Kuzněcov - 7. Myers, 14. Ladd, 34. Perreault. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Orlov, 3. Carlson (všichni Washington).

San Jose - Chicago 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
15. Burns, 52. Marleau - 9. Seabrook, 17. Toews, 33. Keith, 53. Desjardins, 60. Shaw. Střely na branku: 29:26. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Keith, 3. Panarin (všichni Chicago).

Minnesota - Vancouver 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
13. Vanek, 59. Coyle - 20. a 32. Vrbata, 46. Hansen. Střely na branku: 33:28. Diváci: 18 877. Hvězdy zápasu: 1. Vrbata, 2. Miller (oba Vancouver), 3. Koivu (Minnesota).

Detroit - Boston 2:3 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)
23. Dacjuk, 35. Tatar - 8. a 64. Vatrano, 59. Miller (Krejčí). Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 22 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 86,4 procenta. Střely na branku: 34:22. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Vatrano, 2. Gustavssson (oba Boston), 3. Tatar (Detroit).

Tampa Bay - Los Angeles 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
46. Johnson, rozh. nájezd Filppula - 55. Lucic. Střely na branku: 30:38. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Bishop (Tampa), 2. Quick (Los Angeles), 3. Brown (Tampa).

Arizona - Anaheim 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
26. a 59. Vermette, 4. Stone, 42. Duclair - 41. Kesler, 48. Vatanen. Střely na branku: 34:31. Diváci: 11 578. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. Duclair, 3. Vermette (všichni Arizona).

Colorado - Ottawa 3:5 (1:2, 0:2, 2:1)
11. Wagner, 51. Landeskog, 53. MacKinnon - 6. a 10. Prince, 22. Turris, 39. Z. Smith, 60. Zibanejad. Střely na branku: 43:29. Diváci: 16 570. Hvězdy zápasu: 1. Prince (Ottawa), 2. Landeskog (Colorado), 3. Anderson (Ottawa).

Carolina - Edmonton 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
20. J. Staal (Nestrašil), 31. Lindholm, 37. Skinner, 60. Nestrašil - 8. Pouliot. Střely na branku: 27:31. Diváci: 10 911. Hvězdy zápasu: 1. Ward, 2. Lindholm, 3. Skinner (všichni Carolina).