Na tureckou ambasádu v Moskvě zaútočil dav, kameny rozbil okna

  • 1436
Na turecké velvyslanectví v Moskvě zaútočila asi tisícovka demonstrantů. Rozbili kamením okna ve dvou patrech budovy. Policie proti útočníkům nezasáhla. Ruský tisk kvůli sestřelení ruského bitevníku tureckým letectvem spekuluje o bojkotu Turecka.

Dav podle očitých svědků házel na budovu velvyslanectví kameny, rajčata, vejce i pytlíky s barvou. Policie sice okolí velvyslanectví ohradila kovovými zábranami, nikoho z útočníků však nezadržela. „Bylo tam mnoho mladých lidí, teď míří k Parku kultury. Policie je sleduje, ale nikoho nezadržela,“ uvedl podle webu newsru.com jeden z očitých svědků.

Sestřelení Su-24

Podle ruských novinářů šlo o živelnou, tedy neoznámenou demonstraci, proti kterým ruští policisté obvykle tvrdě zakročují. V okolí ambasády jsou podle moskevského rozhlasu střepy rozbitého skla a „hory odpadků“. Dav útočníků údajně neprovolával žádní hesla.

Mluvčí velvyslanectví agentuře Interfax řekl, že pracovníci úřadu se obávají chodit po chodbách a pohybovat se v blízkosti oken. Nevyloučil, že mezi personálem velvyslanectví mohou být zranění.

První demonstranti se před tureckou ambasádou v Moskvě objevili už v úterý, kdy sem dorazili s transparenty jako „Turecko se musí zodpovídat“ či „Sestřelení letci likvidovali teroristy, aby ochránili životy našich i vašich civilistů“. Ve středu však demonstranti začali být agresivní.

Ruský letoun poslala v úterý ráno k zemi dvě turecká letadla F-16 severně od syrského přístavu Latakíja. Turecká armáda tvrdí, že se stroj pohyboval v tureckém vzdušném prostoru a jeho posádka byla před zásahem desetkrát varována. Moskva zase trvá na tom, že letoun neopustil syrský vzdušný prostor a stroje mezi sebou vůbec nekomunikovaly.

Při incidentu zemřeli dva Rusové: jeden pilot ze sestřeleného bitevníku, kterého po katapultáži zastřelili místní povstalci, a jeden ruský voják na palubě ruské helikoptéry, která po pilotech z Su-24 pátrala. Druhý pilot je podle ruských úřadů naživu a byl převezen na ruskou základnu v Sýrii.

V Rusku se šeptá o bojkotu Turecka

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Turecko, že na jeho území fungují výcvikové tábory teroristů pro přípravu bojových operací v Sýrii. „Rusko dávno ví o tom, že teroristé turecké území využívají,“ řekl Lavrov podle agentury Interfax. Sestřelení ruského letounu byla podle něj plánovaná provokace, v jejímž důsledku Moskva své vztahy s Ankarou „vážně přehodnotí“.

V ruských médiích se objevují první zmínky o bojkotu Turecka. Vedení Ruského fotbalového svazu vyzvalo ligové kluby, aby zrušily své plánované zimní tréninkové tábory v Turecku. Ruský svaz turistiky (RST) oznámil, že cestovní společnosti zrušily plánované zájezdy do Turecka až do konce letošního roku. Klientům nabízejí jiné destinace nebo vracejí peníze.

V Turecku je nyní podle agentury Interfax asi 10 000 ruských turistů, z nichž většina si tamní letoviska zvolila náhradou za Egypt. Z této země Rusko všechny turisty nedávno evakuovalo po sestřelení ruského dopravního letadla na Sinaji.

Ztráty ruských cestovních společností z egyptského výpadku budou podle RST dosahovat 1,7 miliardy rublů (650 milionů korun). Škody způsobené ztrátou tureckého trhu mohou být větší. Lety do Turecka ruské cestovní kanceláře zrušit nemohou, protože ze země odvážejí ruské klienty. Zájemcům o zimní dovolenou nabízejí Izrael, Jordánsko nebo Spojené arabské emiráty.

Lavrov o sestřelení ruského letadla telefonicky jednal se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem. Podle tureckého mluvčího se dohodli, že se v příštích dnech setkají a vymění si rovněž přes diplomatické a armádní kanály detaily o úterním incidentu. Moskva ale obratem informaci o ministerské schůzce dementovala.

Mapa dopadu ruského letounu Su-24

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue