Gabriela Soukalová na promo akci Dermacolu.

Gabriela Soukalová na promo akci Dermacolu. | foto: Dermacol

Tradiční vánoční dárky: Dermacol se za 50 let dostal z Barrandova do Dubaje

  • 10
Česká kosmetická značka Dermacol působí v padesáti zemích světa. V příštím roce oslaví padesáté narozeniny. Původně se výrobky vyráběly v laboratořích Filmového studia Barrandov. V průběhu času se výroba přesunula do Brna. Na počátku 60. let společnost vyvinula krycí make-up, který se skoro v nepozměněné formě prodává dodnes.

Značka české kosmetiky Dermacol příští rok oslaví 50 let. Z komorní výroby v laboratořích barrandovských studií vyrostla firma s ročními tržbami přes 400 milionů korun, která prodává v 50 zemích světa. Pojmem však značka byla již za minulého režimu. Její filmařský make-up byl světovým hitem už v 60. letech, kdy prorazil i v Hollywoodu.

Jaké dárky plánujete letos dát svým nejbližším?

A jaký dárek byste si sami přáli najít pod stromečkem? Napište nám prosím na fotoeko@idnes.cz

Ke třem vlastním značkovým obchodům v Praze brzy přibude jeden v Bratislavě a v budoucnu mají partnerské obchody s logem značky Dermacol zaplavit také arabské země Blízkého východu, kde se značka kosmetiky z Čech těší velké oblibě.

Právě tímto směrem kormidluje tradiční českou značku majitel Vladimír Komár se svou manželkou Věrou, která se stará o marketingovou strategii firmy. Do zviditelnění Dermacolu v posledních letech investovali destíky milionů korun, angažovali známé tváře jako biatlonistku Gabrielu Soukalovou či modelky Ivu Kubelkovou a Tatáňu Kuchařovou, otevřeli nové obchody a připravují jejich export do zahraničí.

Z Barrandova do Hollywoodu

I díky investicím a nové vizi, která směřuje zejména k další expanzi za hranice Česka, se firma po letech dostává z účetních ztrát a tržby jí každoročně rostou o desítky procent.

„Uvidíme, co udělá předvánoční špička, ta je vždycky nevyzpytatelná, ale už teď to vypadá na růst tržeb o pětadvacet až třicet procent,“ říká majitel firmy, finančník Vladimír Komár, do jehož podnikatelské říše patří ještě výrobce minerálek Karlovarská Korunní, podíl ve výzkumné společnosti Nielsen Admosphere, či obchodní aliance Axigon.

Málokdo přitom ví, že ještě v roce 2002 se Dermacol vyráběl v poměrně skromných podmínkách v laboratořích Filmového studia Barrandov. Tehdy tržby firmy dosahovaly necelých 40 milionů.

V ateliérech se příběh značky začal psát na začátku 60. let minulého století. U zrodu stál sušický rodák Vlastimil Boublík, expert na vývoj a výrobu divadelních a filmových líčidel. Ten se na začátku 60. let spojil s pracovníky pražského Kosmetického ústavu a společně vyvinuli speciální krycí make-up, který se prakticky v nezměněné podobě prodává dodnes.

Seriál Tradiční vánoční dárky

20.12. Krtek
21.12. Lego
22.12. Dermacol
23.12. Lyže Artis a jiné
24.12. Remoska

„Extrémně krycí make-up Dermacol Cover je stále nejprodávanějším zbožím naší značky Dermacol, prodá se ho asi milion kusů ročně a stále se i po padesáti letech vyrábí na původní lince, což je legendární rarita,“ popisuje Věra Komárová.

Boublík a jím vyvíjený Dermacol zaznamenal úspěchy už v 60. letech i ve světě. Krycí make-up z Prahy tou dobou zamířil i do služeb předních filmových producentů z Hollywoodu. Značka Dermacol pak vznikla v roce 1966, samotná výroba make-upu však začala už o několik let dříve.

V exotických krajích jsou oblíbené zesvětlující make-upy

Po revoluci Dermacol zamířil odděleně od Filmového studia Barrandov do kupónové privatizace. V rámci ní se jej ujalo několik investičních fondů a drobných akcionářů. Po řadě menších transakcí se významný balík akcií octl v rukou agilních investičních dravců ze skupiny MEF Holding. Tu ovládali začínající finančníci a spolužáci z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Jiří Šmejc a Vladimír Komár a Šmejcův kamarád z Karlových Varů Jan Gerner.

Kromě Dermacolu měl MEF Holding podíly v řadě tuzemských firem, tím největším soustem byl podíl v největší komerční televizi TV Nova. Cesta tří kamarádů se definitivně rozdělila, když Šmejc v boji o Novu vstoupil do služeb Petra Kellnera, což mu později přineslo i podíl v jeho skupině PPF. Ještě před tím se Komár s Gernerem nechali vyplatit a každý si z někdejšího „manželství“ odnesl i nějaký majetek. Gerner zejména reality, Komár mimo jiné právě Dermacol.

V roce 2002 Komár přestěhoval výrobu z Barrandova, nejdříve do objektu na pražské Ruzyni, o šest let později do vlastní fabriky v Brně. Do ní značně investoval, rozšířil výrobu a k tradičním make-upům a krémům postupně přidával další výrobky, jako řasenky či rtěnky.

Do továrny na sklonku roku 2010 přivedl britského investora, společnost McBride. Ve výrobní firmě má nadále významný podíl, aby si výrobu pro Dermacol lépe ohlídal, samotnou firmu Dermacol pak ovládá ze 100 procent. A v řízení se doplňuje se svou ženou Věrou, která přes třináct let řídí marketing, módní trendy, výběr a design produktů.

„V roce 2001 měla firma tržby necelých 40 milionů, dnes má přes 400. Cílem je, abychom za dalších čtrnáct let došli také na desetinásobek tržeb,“ směje se Komár. Sám ale ví, že v Česku se mu budou podobné mety plnit těžko. „To se určitě nedá v Česku, zde by mohla být hranice 500 až 600 milionů a nebo se pustit do nových oblastí. To ale nechceme. Nemá cenu soupeřit tam, kde jsou silní třeba francouzští výrobci kosmetiky. Spíše půjde o to, prosadit se v zahraničí v našich silných kategoriích. Teď export tvoří asi sto milionů korun z celkových tržeb,“ vypočítává Komár.

Podle jeho ženy Věry je v zahraničí nadále hlavním šlágrem silně krycí make-up, který si oblíbili hlavně v Saudské Arábii, ale i v dalších arabských zemích. „Exotické cizinky si jím dokáží o několik odstínů přirozeně zestvětlit pleť, což je u nich otázkou sofistikované krásy. Kvůli tomu, to je výrobek, který se v zahraničí nejčastěji napodobuje. Každý rok řešíme nějaké případy nelegálních kopií,“ říká Věra Komárová.