Důvodem pro rušení kurzů a eurovíkendů jsou pařížské teroristické útoky. | foto: Reuters

Rodiče mají strach z teroru. Někteří ruší školní pobyty dětí v cizině

  • 84
Češi omezují cesty do západní Evropy. Týká se to především jazykových kurzů pro středoškoláky, pokles zájmu zaznamenaly i společnosti nabízející takzvané eurovíkendy. Obavy vyvolaly hlavně nedávné teroristické útoky v Paříži.

Na jaře to vypadalo, že téměř každý středoškolský student letos vyjede na jazykový pobyt do zahraničí. Ministerstvo školství totiž ve snaze vyčerpat evropské dotace školám výrazně na tyto kurzy přispívalo. Dohromady na to putovalo osm set milionů korun a tato výhodná nabídka vyústila v zaplavení ministerstva žádostmi. I agentury zprostředkovávající zahraniční jazykové kurzy hlásily mimořádný zájem.

Nyní však nastal obrat. „Od minulého týdne se nám ozvalo několik ředitelů základních a středních škol s tím, že někteří rodiče nechtějí svoje děti na jazykový pobyt do zahraničí pustit,“ popisuje mluvčí Student Agency Radka Šťávová.

Odliv vyvolaly pařížské útoky

Důvodem je obava některých rodičů z bezpečnostní situace po teroristických útocích v Paříži. A to přesto, že spíše než do francouzské metropole míří zájezdy do Británie.

Ministerstvo školství už přispěchalo školám na pomoc. Snížilo podmínku počtu studentů, kteří se musí zúčastnit výjezdu. Z deseti na pět. To mělo pomoci zejména těm skupinám, které vyjely na kurz bezprostředně po útocích v Paříži a na poslední chvíli kvůli tomu někteří studenti zůstali doma.

Pokud by totiž školy nesplnily tuto „množstevní podmínku“, musely by dotaci vracet. Z ní přitom financují třeba i školní pomůcky.

„V pondělí jsme obeslali všechny školy, jež se výzvy účastnily, s dotazem, zda se nepotýkají s odlivem zájmu studentů. Podle toho, co nám odpovědí, se rozhodneme, jak postupovat dál,“ vysvětlila mluvčí ministryně školství Jarmila Balážová. Rozhodnutí, zda vyjet, či nikoli, však není na ministerstvu, ale na samotných ředitelích škol, respektive v případě žáků na nich samotných či jejich rodičích.

Ministerstvo zahraničí vydalo k situaci ve Francii a Belgii doporučení. Zatímco v případě jiných teroristických útoků Černínský palác doporučoval přímo nejezdit do některých zemí, nyní spíše vyzývá k obezřetnosti. Jak v Paříži, kde byl vyhlášen stav nouze, tak v Bruselu, kde platí nejvyšší bezpečnostní stupeň, pouze doporučuje neúčastnit se velkých shromáždění nebo necestovat veřejnou dopravou.

O Británii se ministerstvo nezmiňuje. Přesto obavy rodičů, kteří nepouštějí děti do Spojeného království, nejsou nijak výjimečné. Jak říkají zástupci turistického byznysu, události jako teroristické útoky zpravidla dopadnou na širší region.

Klesá zájem o Středomoří

I to je po útocích v Paříži vidět na objednávkách zákazníků českých cestovních portálů. Například na Dovolena.cz poklesl bezprostředně po atentátech zájem o takzvané eurovíkendy o deset procent. O krátké zájezdy do Paříže dokonce o 70 procent.

Zákazníci zároveň v podstatě přestali kupovat first minute zájezdy na léto do Středomoří. Vypadá to dokonce, že se jejich pozornost přesměrovala do Karibiku. „Prodeje dovolených v exotických destinacích, jako je Dominikánská republika nebo Kuba, se meziročně zvýšily až o 32 procent,“ říká ředitelka Dovolena.cz Eva Sedlmajerová.

Tento efekt však může platit i obráceně: pro mimoevropské turisty, kteří plánovali navštívit Česko. „Je možné, že se kvůli tomu nezopakuje letošní růst našeho odvětví. A to i přesto, že je Česko dosud bezpečnou zemí,“ obává se prezident asociace hoteliérů Václav Stárek.

Sestřih záběrů z kamer, které zachytily útoky teroristů v Paříži:

16. listopadu 2015

,