Na Albertov přišel podpořit prezidenta Miloše Zemana také šéf Bloku proti islámu Martin Konvička (17. listopadu 2015). | foto: David Neff, MAFRA

Policie obvinila Konvičku z Bloku proti islámu z podněcování k nenávisti

  • 3212
Policie obvinila lídra Bloku proti islámu Martina Konvičku z podněcování k nenávisti vůči muslimům. Důvodem jsou jeho výroky na Facebooku. Podle jeho advokátky Kláry Veselé Samkové podnět podala státní zástupkyně ze severu Čech. Konvičkovi hrozí až tři roky vězení.

Konvička je obviněn z toho, že svými výroky v polouzavřené skupině na svém facebookovém profilu podněcoval k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Podle Bloku proti islámu byl obviněn 18. listopadu, den poté, co s ním na jednom pódiu stál na Albertově prezident Miloš Zeman.

„Proti obvinění jsme podali stížnost,“ řekla iDNES.cz Samková s tím, že za stíháním Konvičky vidí politickou objednávku. Která státní zástupkyni podnět podala, neuvedla s tím, že u sebe nemá spis a její jméno si nepamatuje.

Prezident nikoho z pódia neodstrčí, hájí Ovčáček projev „u Konvičky“

Svému klientovi doporučila, aby se k obvinění nevyjadřoval. Konvička však pro iDNES.cz alespoň krátce okomentoval výroky, kvůli kterým je obviněn.

„Je to pořád totéž. Já jsem za více než pět let svých aktivit proti islámu a islámské expanzi napsal dvě knihy, asi dvě stě článků na blogu a odhadem 100 tisíc replik na sociální sítě. V obvinění jsou tři výroky, přičemž jeden byl uveden v nadsázce a zbylé dva jsou zcela vytrženy z kontextu,“ řekl.

„Je to pořád stejné, masokostní moučka a podobně,“ dodal na dotaz, o jaké výroky se konkrétně jedná. Mínil tím své vyjádření na Facebooku „A jako vítězové voleb vás, milí muslimové, nameleme do masokostní moučky,“ které později mírnil. Podle Samkové se obvinění týká výroků z let 2011 až 2014.

Vládní moc zahájila útok na svobodu slova, tvrdí hnutí

Blok proti islámu Konvičkovo obvinění považuje za útok na základní svobody společnosti. „Tímto krokem zahájila vládní moc v České republice přímý útok na svobodu slova, svobodu shromažďování a na všechny občanské a politické svobody občanů,“ uvedl mluvčí hnutí David Štěpán.

Blok na svém facebookovém profilu naznačil, že na obvinění má podíl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ten podle hnutí minulý týden uvedl, že státní orgány budou stíhat každého, kdo se neuctivě vyjádří na adresu muslimů. Ministr tvrzení, že je to politický proces, podle ČTK odmítl.

17.listopadu 2015 v 19:38, příspěvek archivován: 24.listopadu 2015 v 18:53

Par. 356 TZ: Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému (...) náboženství (...) bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

„Nechť je věc nezávisle a bez jakýchkoliv politických vlivů prošetřena. Připomínám, že zmíněné výroky pan prezident v žádném případě nesdílí, jak veřejně sdělil. Na shromáždění na podporu pana prezidenta ostatně tyto výroky nezazněly, jsou mnohem staršího data,“ řekl ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který účast Zemana na akci 17. listopadu opakovaně obhajoval.

Přírodovědec z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, jehož blok premiér Bohuslav Sobotka minulý týden označil za xenofobní sektu (více čtěte zde), patří v Česku k nejhlasitějším odpůrcům islámu. Podle experta na hmyz je toto náboženství „hnusné a špatné“. Prohlásil také, že kdyby byl islám potlačován, nebyly by problémy s migranty. „To, co teď dělá EU, je horší ekvivalent mnichovské zrady,“ řekl mimo jiné Konvička.

Záběry z projevu Miloše Zemana za účasti Martina Konvičky (17. 11. 2015):


Nejlepší videa na Revue