Radomír Kučera a Petr Kmeť u pražského městského soudu. V pozadí obhájci Daniel...

Radomír Kučera a Petr Kmeť u pražského městského soudu. V pozadí obhájci Daniel Volák a Katarína Kožiaková Oboňová . | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jde o ovládnutí Oleo Chemical a Rittig je jen jíška v polévce, tvrdí Kmeť

  • 19
U městského soudu pokračuje líčení v kauze Oleo Chemical výslechem obžalovaných. Po vedení firmy Oleo vypovídal Petr Kmeť jednatel společnosti Cokeville Assets. Pravě s její pomocí bylo podle obžaloby vyvedeno 20 milionů korun z Oleo Chemical. Kmeť to odmítl. Tvrdí, že se v kauze jedná o ovládnutí společnosti a Rittig byl přidán coby kontroverzní postava jako jíška do polévky.

„Zamyslete se, prosím, nad tím, co teď řeknu. V této kauze nejde o nic jiného, než o o ovládnutí firmy a Rittig je jen přidán jako jíška do polévky,“ vyzval Petr Kmeť soudkyni.

O Rittigovi mluvil jako o svém obchodním partnerovi výhradně v zahraničí. Popsal, že si Rittig po prvním společném obchodu řekl o peníze za to, že mu bude i nadále k dispozici a bude Kmeťovi pomáhat. „Za ta léta co jsme spolu obchodovali jsem mu prostřednictvím Cokeville Assets vyplatil něco málo přes dvě stě milionů korun, ale vydělal jsem mnohem více,“ řekl Kmeť s tím, že se díky Rittigovi mohl obchodovat s boháči v Monaku.

Na počátku však mluvil o tom, že je omezena možnost jeho obhajoby, protože sám neví, čemu se má vlastně bránit. „Jsem obžalován z uzavření dvou fiktivních smluv, pak mi podle obžaloby není nic jiného kladeno za vinu. Já ani nevím, co jsem měl spáchat. Já ani nevím, jak se mám teď hájit,“ zlobil se.

Obžaloba je podle něj na úrovni seminární práce studenta čtvrtého ročníku právnické fakulty. „A nejsem si jist, že by uspěla,“ řekl s tím, že jsou v ní závažné a neodstranitelné vady.

„Kdyby měla deset strán, znamenalo by to, že jsou tam důkazy. Tady se důkazy vyrábí,“ tvrdil také o obžalobě, která má desetkrát větší rozsah. „Nevyšetřovalo se, aby se zjistil stav, ale aby se zajistily důkazy pro něco,“ dodal s tím, že původně věřil v presumci neviny, ale nyní se musí hájit, protože policii a státního zástupce něco takového nezajímá.

U soudu dále popisoval vztah Oleo Chemical a Cokeville Assets. Vysvětloval, že se nejednalo vůbec o nějaké fiktivní poradenství. „Když jsem viděl co Urbánek (spoluzakladatel Oleo Chemical a jeden z obžalovaných, pozn. red.) chce, poradil jsem mu, že to bylo dobré před pěti lety, ale není to dobré dnes nebo za pět let. Cílem změn byl vývoj nového výrobku, který na českém trhu nebyl. A když není výrobek, není trh a je třeba ho vytvořit,“ popisoval Kmeť.

Uvedl, že jednání byla nesmírně tvrdá. Problém bylo přesvědčit vedení, že si má nechat poradit, ale nakonec se mu to podařilo. „Pan Urbánek je chytrý člověk, který se nechá přesvědčit, když si spočítá, že mu to přinese peníze,“ shrnul, jak probíhala jejich spolupráce. Jednání o ceně za poradenství pak Kmeť označil ze strany Oleo Chemical za diktát, na který nakonec přistoupil.

To, že za něj podepsal smlouvu advokát David Michal vysvětlil tím, že byl v zahraničí. Pana Urbánka k podpisu dlouho uháněl. Když mu šéf Olea Chemical zavolal, že podepíše, měl strach, aby si to do jeho návratu ze zahraničí zase nerozmyslel. Proto volal svému advokátovi, který měl generální plnou moc na Cokeville Assets.

„David Michal tu smlouvu ale nepřipravoval. Dělal jsem ji já, vzdělání na to mám. I když je pravda, že vzory jsem měl od kanceláře Šachta a partners. Pan Šachta, který je můj kamarád, mi to dovolil,“ vysvětloval. Spolupráce skončila v roce 2011. Podle Kmetě to Urbánek vysvětloval tím, že už s Jirounkem nejsou jedinými akcionáři.

Kmeť u soudu uvedl, že je absolventem moskevského státního institutu na mezinárodní vztahy a v minulosti pracoval i jako likvidátor státních podniků. Soudkyně připomněla, že podle rejstříků figuruje ve více než stovce firem, a ptala se, jak to zvládá. Kmeť vysvětloval, že jeho podnikáním bylo zakládání a následný prodej firem. Proto tam figurovalo jeho jméno. V současnosti je těch firem méně, a tam skutečně působí.

„Mluví se o mě jako o bílém koni. Já mám pocit, že to je člověk v nějaké nouzi, sociální nouzi,“ uvedl také Kmeť. O sobě pak řekl, že v Česku jeho firmy zdanily desítky milionu korun a v zahraničí jsou na tom jeho společnosti řádově ještě lépe. „Jak žiji je můj životní styl. Nepotřebuji vrtulník ani drahé auto. Je to hra. Rád je (peníze - pozn. red.) hromadím a vydělávám. To je vše.“

Mluvil jen o určité marnivosti spojené s nostalgií za minulostí, působením v OSN, diplomacii. „Díky přátelům jsem se stal honorárním konzulem Kyrgyzské republiky. To už nevykonávám poté, co jsem byl v České republice kriminalizován a vláčen médii ,“ řekl Kmeť, který u soudu také řekl, že byl osm let v rozvědce.

Na dotaz soudkyně také uvedl, že je stíhán ještě v kauze Neograph. „To je podobné jako zde. Ze sporu akcionářů vznikla trestní kauza,“ uvedl (více o kauze spojené s tunelováním pražských jízdenek zde).

Rittig byl obchodní partner s velkou přidanou hodnotou

Kmeť stručně charakterizoval i ostatní obžalované. „Urbánek je můj obchodní partner. Jemu jsem přímo poskytoval poradenství. Jirounka a Kučeru neznám,“ řekl . „David Michal je advokát můj nebo mých firem. Je to syn mého nejlepšího přítele. S jeho tátou jsme dlouhá léta přátelé,“ pokračoval.

Znovu připomněl své přátelství s advokátem Drahomírem Šachtou, naopak Karolínu Babákovou zná jen od viděni z kanceláře. Janu Šádkovou označil za hrozně milé děvče a Petra Michala, stejně jako jeho bratra Davida za syna svého nejlepšího kamaráda. Jaroslava Kubisku nezná.

Na Rittiga málem zapomněl a musela mu ho připomenout až soudkyně. „ Pan Rittig je můj obchodní partner se kterým jsme měl v letech 2006 až 2011 dost úspěšných obchodů v zahraničí,“ uvedl. Pro Kmetě měl velkou přidanou hodnotu díky tomu, že je bohatý, žije v Monaku, má tryskové letadlo a na ruce hodinky za tři miliony. „To byla přidaná hodnota, kterou jsem při obchodech potřeboval, ne že bych ty věci nemohl mít, ale nepotřebuji je,“ tvrdil.

K Rittigovi se dostal díky společným právníkům. „Rittig by si o mě neopřel ani kolo, protože o mě tvrdil, že jsem komunista a estébák,“ řekl Kmeť a dodal, že „peníze ale nesmrděj,“ a tak spolu obchody v zahraničí uzavřeli.

Kmeť připustil, že to bylo za podmínek, které se stanovil Rittig a měl z toho také více peněz. Bylo to proto, že Rittig byl ve vztahu tím silnějším a měl v zahraničí kontakty, bez kterých by se obchody neuskutečnily. „Je to férovej chlap, co slíbí, to splní,“ řekl o Rittigovi. Přátelé ale podle něj nejsou. Rittig ho nikdy nepřizval k vlastnímu obchodu, neslaví společně narozeniny, nechodí na golf či tenis.

V kauze Oleo Chemical je obviněno celkem deset lidí z tunelování společnosti a krácení daně. Mimo Petra Kmetě je mezi obžalovanými i podnikatel Ivo Rittig, právníci David Michal a Karolína Babáková, z vedení Olea Chemical Michal Urbánek, Kamil Jirounek, Radomír Kučera, účetní Jana Šádková a jednatel firmy Peskim Petr Michal. O statut spolupracujícího obviněného usiluje Jaroslav Kubiska, který dříve spravoval mimo jiné Rittigovy účty.

Ivo Rittig komentuje obžalobu:


Video