Konec jedné beskydské legendy. I poslední den se v Šantánu tančilo

  • 12
Zánikem beskydské legendy, bufetu Šantán, končí jedna etapa turistiky Lysé hory, nejvyššího vrcholu Moravskoslezských Beskyd. A začíná jiná, nejspíše méně klidná. Vedle ožívá nová replika Bezručovy chaty, o kousek dále stojí velký objekt hotelu Maraton. A brzy se zprovozní další chaty.

Naposledy. A už nikdy více. Populární lysohorský bufet Šantán v neděli ukončil provoz, záhy se začne rozebírat.

Stovky lidí chtěly naposledy prožít jedinečnou atmosféru Šantánu. Uvnitř takřka nebylo k hnutí, ale nikomu to nevadilo. Zpívalo se, jedlo a pilo. A hlavně vzpomínalo.

„Tady se dělo všechno důležité. Založili jsme náš klub, slavili narozeniny, zapíjeli jsme svatby i rozvody, každý týden jsme se tady scházeli,“ líčil předseda Klubu Lysařů Dušan Štůsek. A vzápětí se dal do zpěvu.

Bufet? Kdepak, na počátku byla konírna

Naproti sedící Zdeněk Dvorník se s koncem Šantánu už smířil. „Staré ustupuje novému. Bylo tady krásně, proto se radujeme. Ačkoliv současně smutníme,“ připustil. Mezi vším mumrajem procházela Jana Grundělová a nesla dřevěnou plaketu s vyobrazením Šantánu. A na její druhé straně nechávala podepsat všechny zájemce. „Bude to vzpomínka na poslední den Šantánu,“ vysvětlila.

Šantán končí

Bufet vznikl jako dočasná náhrada Bezručovy chaty, která v březnu 1978 vyhořela. Objekt však na Lysé hoře stával dlouho předtím. „Jenže fungoval jako konírna, v místě bufetu stála přípravna žrádla. To se málo ví,“ vzpomenul Jiří Stejskalík z Klubu českých turistů.

Nejdříve, několik let po ničivém požáru, se v Šantánu většinou jen schůzovalo. Postupem času se měnil na občerstvení. „Načerno, tak trochu partyzánsky, což všichni trochu tolerovali,“ přiblížil Stejskalík, který po revoluci v roce 1989 pomáhal služby bufetu rozvíjet.

Postupem času se ze Šantánu stal kult, beskydská legenda. Proto když se objevily zprávy o jeho zániku, lidé protestovali a zvažovali petici. Jenže provizorium, které trvalo čtvrtstoletí, muselo skončit. Jednou z podmínek kolaudace znovuzrozené Bezručovy chaty se totiž stala likvidace zchátralého Šantánu.

Lysá hora se tak dále razantně mění. Nově stojí Bezručova chata patřící turistům, vedle dominuje ještě větší objekt Maratón soukromé společnosti AK 1324 a otevření dalších chat se chystá.

Bufet Šantán vznikl po vyhoření Bezručovy chaty. Nyní, když chata opět stojí (v pozadí), musí Šantán zmizet. (22. listopadu 2015)

„Lysá hora už před několika lety ztratila intimitu. V současnosti to je sportovní hora, na kterou chodí nebo běhá tisíce nejen mladých lidí,“ konstatoval Stejskalík.

Pravověrní turisté zvažují, zda ještě na Lysou budou chodit. „Já už raději zamířím do Kysuckých Beskyd nebo Javorníků. Tam je ještě klid,“ podotkla Grundělová.

Zdeněk Dvorník očekává, že po zprovoznění všech nových horských chat se záhy opráší snaha natáhnout na Lysou horu lanovku. „A pak mě tady už nikdo neuvidí. Stalo by se z toho beskydské sídliště,“ dodal Dvorník.