Rusové ukázali nervové centrum armády, Putin má místo na balkoně

  • 744
Řídicí centrum národní obrany je jedním z nejambicióznějších projektů ruské armády posledních let. Teprve po roce fungování však Kreml lidem ukázal, co stálo daňové poplatníky miliardy dolarů. Prezident Putin do něj pozval novináře v den, kdy z jednoho z balkonů rozhodoval o bombardování Sýrie.

Vypadá to spíš jako scéna z hollywoodského filmu, píše web The Washington Post. Ruský prezident Vladimir Putin sedí uprostřed sofistikovaného centra, obklopen vojenskými hodnostáři sleduje útoky na Sýrii a vydává rozkazy.

V Rusku je to však realita. Když se na konci října na Sinaji zřítil ruský letoun s 224 lidmi na palubě, vedly Putinovy kroky právě do centra národní obrany, odkud začal plánovat útok na Islámský stát. (více o pádu ruského letadla čtěte zde).

Putin mohl odsud později v přímém přenosu na velkém plátně sledovat, jak ruské bombardéry startují ke své misi nad Sýrií. Stejně tak zde mohl vydat rozkazy, aby se ruští námořní velitelé po útocích v Paříži spojili s francouzskými silami a spolupracovali s nimi v boji proti islamistům (více zde).

Nejde však jen o význam, který pro ruské vedení budova má. I ona sama budí pozornost. Když se Řídicí centrum národní obrany minulý prosinec otevíralo, ruské deníky nešetřily superlativy. Web RT napsal tehdy, že datové centrum překonává ty americké hned třikrát. “Naše datové centrum má kapacitu, která předčí systém Pentagonu třikrát a má paměť devatenáctkrát větší,” řekl tehdy generálporučík Michail Mizincev.

Centrum stojí na břehu řeky Moskva, jen pár set metrů od Rudého náměstí. Výstavba je součástí rozsáhlé modernizace ruské armády, kterou odstartoval bývalý ministr obrany Anatolij Serďukov.

Jeho nástupce, Sergej Šojgu, který v reformě pokračuje, se nechal slyšet, že centrum je krokem k „formování jednotného informačního prostoru pro řešení úkolů v zájmu národní obrany.“ Pro Šojgua je budova důležitým pracovištěm. Když odtud minulé úterý Putin rozhodoval o náletech na syrské Rakká, byl to právě Šojgu, kdo seděl po jeho pravici.

Kreml využívá centrum také pro propagaci své silové politiky a pozvánka pro novináře do útrob armádního komplexu tak není náhoda. Putin povolil do centra přístup státní televizi, která ho při sledování operací v Sýrii zabírala ze čtyř kamer.

Rusové tak v televizi mohli obdivovat řady barevně sladěných úředníků, nad nimiž na balkoně sedělo kompletní vojenské velení s Vladimirem Putinem v samém středu. Hned vedle něj seděli dva nejvýše postavení vojenští hodnostáři - Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video