Liverpool deklasoval Manchester City, do čela jde Leicester

• 32
Fotbalová Premier League má nečekaného lídra. Do čela tabulky jde Leicester, který porazil Newcastle 3:0 a pomohlo mu i zaváhání dalších uchazečů o první příčku – Manchester City vysoko podlehl Liverpoolu 1:4 a Arsenal s Petrem Čechem v brance překvapivě nestačil na West Brom.

O překvapivý výsledek se ve třináctém kole postarali hráči West Bromu. V utkání s Arsenalem nedovolili Čechovi vyrovnat rekord v čistých kontech a český brankář musel míč lovit ze sítě hned dvakrát. Londýnský klub dal pouze jednu branku a Leicester na čele nepředběhne.

Arsenal šel přitom do vedení díky Olivieru Giroudovi, jemuž míč připravil sedmou asistencí v po sobě jdoucích zápasech Mesut Özil. West Brom skóre ještě do pauzy otočil. Nejprve si na centr Chrise Brunta z volného kopu naběhl James Morrison a Čech na jeho střelu nemohl dosáhnout – 1:1. Ve čtyřicáté minutě padl jeden ze tří vlastních gólů dne. Smolařem byl střídající Mikel Arteta, jenž srazil přízemní centr do vlastní branky.

Ve druhém poločase už branka nepadla, ačkoliv Arsenal byl k vyrovnání velmi blízko. Šanci získat ze zápasu alespoň bod odmítl Santi Cazorla, který dostal pět minut před koncem šanci zahrávat penaltu. Bohužel pro hosty podklouzl a přestřelil.

O čelo tabulky chtěl zabojovat také Manchester City v utkání proti Liverpoolu. Do zápasu nastoupili tři hráči, kteří si vyzkoušeli působení v dresu soupeře – na straně domácích Raheem Sterling a u hostů dvojice James Milner a Kolo Touré.

První zajímavý moment se odehrál v sedmé minutě a hned se měnilo skóre. Eliaquim Mangala se snažil zblokovat přihrávku, míč si ovšem srazil do vlastní sítě. Po něm zvýšil na 2:0 pro Liverpool Philippe Coutinho, jemuž předložil balon před prázdnou bránu Roberto Firmino. Oba brazilští záložníci si role o chvíli později vyměnili a začalo se schylovat k debaklu.

Alespoň kontaktní gól vstřelil před přestávkou Sergio Agüero, ale i ve druhém poločase měl více ze hry Liverpool. Joe Hart nejprve vychytal ve vyložené šanci Firmina, poté ho sice Coutinho překonal, ale gól rozhodčí neuznali kvůli ofsajdu.

V závěrečné desetiminutovce ještě umocnil dominanci hostů stoper Martin Škrtel, který krásnou střelou zvyšoval na konečných 4:1.

Narozdíl od Čecha se druhému aspirantovi na rekord zadařilo o poznání lépe. Leicesterský útočník Jamie Vardy se prosadil i v desátém utkání po sobě a vyrovnal historické maximum Ruuda van Nistelrooye.

Osmadvacetiletý kanonýr otevřel v duelu proti Newcastlu skóre po přihrávce Leonarda Ulloy v nastavení prvního poločasu. Čtrnáctou výhru v řadě potvrdil Leicester ještě dvěma zásahy ve druhém dějství. Trefili se Ulloa a Šindži Okazaki.

Manchester United postrádal v duelu proti Watfordu šest důležitých hráčů. Mimo jiné chyběli útočníci Wayne Rooney a Anthony Martial. Dopředu se tedy postavila letní posila Memphis Depay, pro něhož se jednalo o první ligový start od porážky 0:3 s Arsenalem. A sázka na krajana se nizozemskému kouči Louisi van Gaalovi vyplatila. V jedenácté minutě krásně odcentroval z pravé strany Ander Herrera a právě Depay poslal hosty levou nohou do vedení.

Pět minut před koncem zatáhl Ighala ve vápně střídající Marcos Rojo a rozhodčí nařídil penaltu. Tu s přehledem proměnil domácí Troy Deeney a vyrovnal na 1:1. Jenže právě kapitán Watfordu Deeney byl místo šťastného smutným hrdinou. V nastaveném čase si totiž do vlastní branky srazil střílený centr Bastiana Schweinsteigera.

Zajímavosti a fakta z 13. kola

• Leicester zažívá snovou sezonu. Momentálně vede Premier League, přitom vloni touto dobou obýval poslední příčku tabulky.
  • Romelu Lukaku se stal teprve pátým hráčem, který pokořil hranici 50 gólů před třiadvacátými narozeninami.
  • Sergio Agüero je s 85 góly nejlépe střílejícím jihoamerickým hráčem v historii Premier League.

Londýnská Chelsea utnula nepříznivou třízápasovou sérii bez výhry proti Norwichi. Na lavičku obhájce titulu se po trestu vrátil trenér José Mourinho a dovedl svůj tým k potřebnému vítězství.

První šance utkání přišla až tři minuty před přestávkou. Diego Costa pálil razantně, ale jeho střelu doprostřed brány vyrazil gólman John Ruddy. Po hodině hry byl ve středu pozornosti opět španělský útočník, jenž ukončil sedmizápasové období bez vstřelené branky po teprvé druhé asistenci Césca Fábregase v sezoně.

Hned o chvíli po něm mohl zvýšit náskok domácích Kurt Zouma, ale z bezprostřední blízkosti orazítkoval pouze horní tyč. Gól už nepadl a zápas skončil 1:0.

O dosavadní nejvyšší výsledek třináctého kola se postaral Everton. Do Liverpoolu přijela Aston Villa povzbuzená příchodem nového kouče Rémiho Gardea, který ji v prvním zápase dovedl k remíze s Manchesterem City.

Jenže hosté naprosto vyhořeli. V dresu Evertonu úřadovala dvojice Ross Barkley – Romelu Lukaku. Oba vstřelili po dvou brankách, přičemž první gól belgického útočníka byl jeho padesátým v Premier League.

Stejný počet branek padl na hřišti Swansea, kde domácí ukázali velkou bojovnost. S nováčkem soutěže Bournemouthem prohrávali už po pětadvaceti minutách 0:2 po brankách Joshuy Kinga a Ryana Goslinga. Ještě před pauzou bylo vyrovnáno na konečných 2:2 – trefil se André Ayew a Jonjo Shelvey, který proměnil nařízenou penaltu.

Nejméně branek sobotního programu padlo v souboji Southamptonu se Stoke. Domácí vyslali pouze jednu střelu na bránu, hosté tři – a jedna z nich byla gólová. Druhý zásah v sezoně si připsal Bojan Krkič.

Výsledky 13. kola: Watford - Manchester United 1:2 (87. Deeney z pen. - 11. Depay, 90. vlastní Deeney), Chelsea - Norwich 1:0 (64. Costa), Everton - Aston Villa 4:0 (17. a 42. Barkley, 28. a 59. Lukaku), Newcastle - Leicester 0:3 (45.+1 Vardy, 62. Ulloa, 83. Okazaki), Southampton - Stoke 0:1 (10. Krkic), Swansea - Bournemouth 2:2 (28. A. Ayew, 38. Shelvey z pen. - 10. King, 27. Gosling), West Bromwich - Arsenal 2:1 (35. Morrison, 41. vlastní Arteta - 28. Giroud), Manchester City - Liverpool 1:4 (44. Agüero - 7. vlastní Mangala, 23. Coutinho, 32. Firmino, 81. Škrtel).