Prezident Miloš Zeman vedle šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky na Albertové

Prezident Miloš Zeman vedle šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky na Albertové | foto:  David Neff, MAFRA

Bylo to za hranou. Zeman s Konvičkou na pódiu zaskočil ministry

  • 1337
Za hranou, nevhodný krok, prezident by neměl být v takové společnosti. Ministři se diví tomu, že si prezident Miloš Zeman v den státního svátku 17. listopadu stoupl na pražském Albertově na jedno pódium s představitelem radikálního Bloku proti islámu Martinem Konvičkou.

„Pro mě to bylo smutné, já jsem na tom Albertově byl a byl jsem tam i 17. listopadu 1989. Zaprvé se mi velmi nelíbilo to, že policie nepustila studenty, aby položili kytici k pomníku, protože to šlo udělat. Já jsem u toho byl, viděl jsem to, nebyl to dav studentů, bylo to dvacet studentů,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO.

Sobotka: Zeman se zařadil mezi populisty, legitimizuje šíření nenávisti

„Byť chápu rétoriku pana prezidenta, který se dlouhodobě vymezuje proti nekontrolovanému proudu uprchlíků, nepřišlo mi vhodné ani šťastné, že prezident republiky stojí vedle pana Konvičky a vedle podobných lidí. Myslím, že to bylo za hranou. Společnost, ve které tam pan prezident byl, to nebyl šťastný signál,“ prohlásil Brabec.

Prezident České republiky by se neměl spojovat s takovými lidmi, jako je Konvička, ani podle ministra dopravy Dana Ťoka.

Zemanovu společnost na pódiu na Albertově nepochválil ani ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Já si myslím, že na jedné straně pan prezident neměl úplně perfektní společnost, na straně druhé on odráží obavy našich spoluobčanů a to bere vážně i sociální demokracie,“ řekl Mládek.

Už dříve se ostře kriticky k Zemanovu způsob oslavy státního svátku po boku Konvičky už vyjádřili jak ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, podle kterého prezident překročil všechny meze a přispívá k fašizaci společnosti (více zde), tak v rozhovoru pro Hospodářské noviny premiér Bohuslav Sobotka, podle nějž se Zeman zařadil mezi populisty a legitimizuje šíření nenávisti.

Proti kritice prezidentova mluvčího na adresu premiéra, kdy si podle Jiřího Ovčáčka Sobotka definitivně vybral, že „není hlasem národa, stal se hlasem médií“, se ohradil lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. Ovčáčkova slova označil za provokaci.

20.listopadu 2015 v 10:40, příspěvek archivován: 20.listopadu 2015 v 11:54

Prezidentův mluvčí mluví o záměru studentů jít na Albertov jako o provokaci. Myslím, že mnohá vyjádření mluvčího Ovčáčka jsou provokací.

Nejvíce „prozemanovsky“ se vyjádřila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová za ANO. „Nemyslím si, že ten člověk měl stát na pódiu,“ řekla o Konvičkovi ve společnosti prezidenta s tím, že to nebylo úplně vhodné. Jinak se ale Šlechtová hlavy státu zastávala. „Pan prezident je volený našimi občany a má volnou ruku k tomu, aby se projevoval, jak uzná za vhodné,“ řekla ministryně.

„Můj osobní názor je, že to začíná být trošku přehnané. Projev pana prezidenta začíná být i trochu zneužit mediálně i určitými skupinami. Víte, já naprosto podporuji studenty, ale když jsem stála u Hlávkovy koleje, stáli tam ústavní činitelé, byla tam spousta seniorů, byli tam staří lidé, bylo tam jen pár studentů, kteří přišli uctít památku Jana Opletala, rok 1939. A já se ptám, kde byli studenti? A teď je tu stížnost, že nebyli puštěni skrz ochranku pana prezidenta položit květinu na Albertov. Prezident má a musí mít ochranku. Myslím si, že to bylo trošku účelové,“ prohlásila Šlechtová.

Podívejte se na části Zemanova projevu (17. listopadu 2015):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue