Armáda osvobodila zajatce z hotelu v Mali, vojáci našli 27 mrtvých

  • 1968
Maliská armáda zachránila většinu rukojmích z hotelu Radisson Blu v centru metropole Bamaku. Ráno jej obsadili islamisté a zajali 170 lidí. Vojáci odpoledne s podporou francouzských speciálních jednotek do hotelu vtrhli, našli v něm 27 mrtvých těl. Maliské bezpečnostní složky tvrdí, že teroristé stále odolávají.

Do budovy odpoledne vtrhla speciální armádní jednotka. Místní média po poledni psala, že 80 z původních 170 rukojmích je na svobodě. Agentura Reuters během odpoledne upřesnila, že v zajetí zůstává 136 lidí.

Krátce před sedmnáctou hodinou už v hotelu nebyli žádní zajatci, armáda podle agentury AFP v budově našla 18 mrtvých těl. Vojáci OSN, kteří jsou ve státě na misi, však uvedli, že na místě viděli 27 těl. Útočníci se však zabarikádovali v hotelu a stále odolávají, uvedly maliské úřady.

„Útočníci již nemají žádné rukojmí. Jsou zabarikádovani v horních patrech. Jsou tam sami společně s maliskými speciálními jednotkami. Ty se je snaží ze svých úkrytů vytlačit,“ prohlásil podle agentury Reuters mluvčí ministerstva bezpečnosti Amadou Sangho.

„Všechno se to děje v sedmém patře, džihádisté střílí na chodbě,“ vylíčil podle televize al-Džazíra jeden ze svědků. Hotel obklíčil kordon policistů, kteří zasahují společně s maliskou armádou a západními vojsky, která v Mali pracují pod mandátem OSN.

Francie, jejíž občané v hotelu byli, poslala do Bamaka elitní jednotku z Paříže. Podle agentury Reuters přiletělo do Mali až 80 mužů speciálně vycvičených pro boj s teroristy. Při zásahu pomáhají i americké jednotky.

Hotel obsadili džihádisté ze Sahary

K útoku na hotel se podle agentury Reuters přihlásili džihádisté z hnutí al-Murabitun sídlícího v saharské poušti na severu Mali. Skupina složená z Arabů a Tuaregů je napojená na mezinárodní teroristickou síť al-Káida a v jejím čele stojí Alžířan jménem Mochtár Belmochtár.

Podle agentury Reuters hnutí páteční útok zorganizovalo společně s islamistickou skupinou „al-Káida v islámském Magrebu“. Tedy s islamistickou skupinou snažící se svrhnout vládu v Alžírsku a současné se hlásící k Islámskému státu

Letos na jaře už stoupenci al-Murabitunu zabili pět lidí v bamacké restauraci a zorganizovala sebevražedný atentát na jednotky OSN, při nichž zemřeli nejméně tři lidé.

Situaci srovnatelnou s pátečním útokem Mali zažilo už během letošního srpna, kdy džihádisté z téhož hnutí 24 hodin drželi rukojmí ve středomaliském městě Sévaré. Přepadení hotelu si tehdy vyžádalo 13 obětí, připomíná BBC. Bylo mezi nimi i pět pracovníků Organizace spojených národů.

Útočníci se bavili anglicky. Kdo znal Korán, mohl ven

Islamisté kolem osmé hodiny ráno přijeli k budově ve vozech s diplomatickými značkami. Útok podle agentury Reuters zahájili zvoláním „Alláhu Akbar“. Podle guinejského zpěváka Sékouby Diabateho, který byl přímo v hotelu, mezi sebou útočníci mluvili anglicky. „Máš nabito? Tak jdeme,“ slyšel je přes dveře.

V budově zajali 140 hostů a 30 pracovníků hotelu. Hotelem se rozléhala střelba z automatických pušek. Podle americké televize CNN v hotelu zemřeli dva občané Mali a jeden Francouz.

Rukojmí, kteří na jejich výzvu dokázali recitovat z Koránu, postupně pouštěli na svobodu. Celkem jich po dvojicích či trojicích nechali odejít zhruba dvacet.

Turecká vláda oznámila, že mezi rukojmími v hotelu bylo sedm zaměstnanců společnosti Turkish Airlines. Dvěma se později podařilo utéct.

Podle agentury AFP padlo do zajetí také nejméně sedm Číňanů. Na svobodu se odpoledne dostali zaměstnanci OSN i dvanáct zaměstnanců francouzské letecké společnosti Air France, kteří v hotelu přespávali mezi lety.

Pařížská prezidentská kancelář informovala, že v hotelu jsou i občané Francie - včetně jednoho, který podle CNN zemřel. Spojené státy měly v hotelu podle agentury Reuters šest občanů, všichni už jsou venku.

Ochranku postřílelo asi deset ozbrojenců, líčí svědek

„Brzy ráno přijelo asi deset ozbrojenců a postříleli všechny strážce před Radissonem,“ řekl al-Džazíře po telefonu Garba Konate, který nedaleko hotelu vlastní obchod. Útok podle něj začal zhruba v 8 hodin SEČ. Představitel hotelového řetězce Rezidor, pod který značka Radisson patři, předtím uvedl, že útočníci jsou v hotelu dva.

Dalšího svědka od jeho práce v blízkém kulturním středisku vyrušila střelba. „Po chvíli jsem spatřil prchajícího člena ochranky, byl zraněný. Řekl mi, že střelci byli tak rychlí, že dokonce ani netuší, kolik jich vlastně vtrhlo dovnitř,“ líčí osmadvacetiletý Ibrahim.

Hotel patří k nejluxusnějším v Bamaku a leží nedaleko sídla maliské vlády. Islamisté na něj zaútočili poté, co francouzský prezident François Hollande v reakci na útoky v Paříži prohlásil, že Francie bude s teroristy bojovat po celém světě - kromě Sýrie také právě v Mali a Iráku.

Radisson Blu patří mezi nejluxusnější hotely v Bamaku:

20.listopadu 2015 v 10:37, příspěvek archivován: 20.listopadu 2015 v 11:46

EN DIRECT. Mali : 170 otages retenus par deux terroristes dans l'hôtel Radisson de #Bamako >>https://t.co/5LPJm6Jm4G pic.twitter.com/z2CIIa0mfa

Čeští vojáci v Mali jsou v pořádku

Bývalá francouzská kolonie na severozápadě Afriky se dlouhodobě potýká s radikálními islamisty ze sítě al-Káida, která obsadila zejména pouštní oblasti na severu země a dlouhodobě hrozí i dobytím Bamaka.

Air France zrušila let

Letecká společnost Air France zrušila kvůli teroristickému útoku na hotel v maliské metropoli odpolední let z Paříže do Bamaka. Francouzské ministerstvo zahraniční aktivovalo krizovou skupinu.

Letadlo do Bamaka mělo odletět v 16:20 SEČ z letiště Charlese de Gaullea.

Zdroj: ČTK

V zemi pracují vojáci Evropské unie včetně těch českých, pomáhají cvičit tamní armádu a hlídají vojenskou základnu v Bamaku. Generální štáb po útoku oznámil, že všech 38 českých vojáků je v pořádku.

„Sdělujeme, že všichni čeští vojáci nacházející se v rámci výcvikové mise Evropské unie na území Mali jsou v pořádku a na svých základnách. Situace je nyní velitelstvím mise vyhodnocována a v případě potřeby budou přijata opatření k posílení bezpečnosti,“ uvedl český generální štáb.

Na špatnou bezpečnostní situaci a „pokračující aktivity teroristických skupin“ v Mali dlouhodobě upozorňuje české ministerstvo zahraničí. „V zemi existuje vysoké riziko jak únosů, tak i dalších teroristických útoků,“ uvádí na svých webových stránkách.

Do africké země by se podle Černínského paláce mělo cestovat jen v naléhavých případech. „A to výhradně do hlavního města Bamaka,“ stojí dosud na webu. Páteční útok však ukazuje, že bezpečno není ani tam.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video