Inspektoři našli v medu antibiotika. Byl z dovozu, prodávali ho včelaři

  • 126
Inspektoři po mnoha letech opět objevili v medu prodávaném na českém trhu antibiotika. Ministr zemědělství Marian Jurečka kvůli nálezu svolal tiskovou konferenci. Med nepocházel z Česka, v obchodních řetězcích ho prodávala firma Včelpo, která patří Českému svazu včelařů.

Antibiotika se zatím prokázala u dvou šarží - Dědečkův med - Med květový a u Medu květového Včelpo. Oba se prodávaly v řetězci Kaufland.

Antibiotika se do medu nejspíš dostala z příměsi zahraničního medu. Medy ale nesly označení, že jde o český med. Stát už odebírá těmto medům značky kvality.

„Falšování potravin je významný problém, na který v důsledku doplácejí nejen spotřebitelé, kteří platí za něco, co neočekávají a nechtějí, ale i poctiví výrobci. Již dříve jsem upozornil všechny, kteří budou potraviny falšovat nebo ohrožovat zdraví občanů, že je budeme tvrdě potírat a zcela otevřeně zveřejníme všechny dostupné informace. V tomto případě inspektoři objevili chloramfenikol, streptomycin, sulfonamidy a nitrofurany,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Předběžné výsledky bohužel ukazují, že podobný problém lze očekávat i u dalších šarží. Podle šéfa Státní zemědělské a potravinářská inspekce (SZPI) Martina Klanici je problematických šarží medu více, výsledky u nich ale nejsou ještě potvrzené.

Inkriminované šarže byly o hmotnostech 900 gramů, Dědečkův med měl minimální dobu trvanlivosti do 11. srpna 2018, druhá šarže do 21. srpna 2018.

Společnost Včelpo byla založena již v roce 1979 jako výrobní podnik českých včelařů. Vlastníkem společnosti je Český svaz včelařů a sídlí v obci Obora na jižní Moravě.

Med bylo možné koupit v prodejnách COOP, Globus a Kaufland

Antibiotika v medu společnosti Včelpo objevila i Státní veterinární správa, a to v Dědečkově medu a Medu květovém lesním. Uvedený výrobek bylo možné koupit v prodejnách řetězců COOP, Globus a Kaufland. Zakoupený med s datem minimální trvanlivosti 27. 4. 2018 bude možné vrátit v místě prodeje. SVS následně odebrala více než 40 vzorků od dalších českých včelařů, jejichž výsledky ještě nejsou známy.

Skryté alergeny

V hospodách neprošel každý pátý vzorek

Antibiotika mají chránit včely před nákazami, ale u lidí mohou způsobovat genetické vady a rakovinu. V Česku je proto jejich používání při léčbě včel zakázané, v zahraničních zemích se však využívat mohou. Med obsahující nepovolené látky se tak může dostat i na tuzemský trh a to i pod označením jako český.

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa budou v kontrolách samozřejmě pokračovat. Zatím není známo, jakým způsobem se léky do medu dostaly. Oba dozorové orgány fungují na vysoké úrovni. A to nejen při prověřování nejfalšovanější potraviny, kterou je med,“ uvedl ministr Jurečka.

Med patří mezi nejpadělanější komodity

Z pohledu kontrolorů je med vedle vína jednou z nejproblematičtějších komodit. Na stránkách Potravinynapranýři.cz, kde SZPI zveřejňuje svá zjištění, jsou k medu desítky nálezů. Ve velké většině jde o nejakostní nebo falšované výrobky, produkt obsahující antibiotika však může spadat do nejzávažnější kategorie nebezpečných potravin.

Nejčastějším prohřeškem, který musí úřady řešit je však falšování medu. Výrobci do něj přidávají umělá sladidla a barviva, jejichž přítomnost musí inspektoři složitě zjišťovat. Nezřídka se v medu označeném jako český najdou i pyly exotických rostlin. Většinou pochází z Číny.

Za povšimnutí stojí také fakt, že čeští včelaři dostávají od státu dotace ve výškách desítek milionů korun. Dle zjištění úřadů závadný med ale pocházel z dovozu.

Kolik medu neprošlo kontrolami:
RokCelkový počet kontrolovaných vzorkůNevyhovující vzorky
201238243
201326849
201431572
2015 (do 19.11.)36542
,