Francie varuje před chemickými útoky. Parlament prodloužil výjimečný stav

  • 12556
Francouzský parlament schválil prodloužení výjimečného stavu o další tři měsíce, v pátek musí rozhodnutí posvětit Senát. Podle premiéra Manuela Vallse není vyloučené, že by teroristé v budoucnu mohli při svých útocích použít chemické či biologické zbraně.

„Nesmíme opomenout žádnou možnost. Říkám to přesto, že jsme zavedli všechna bezpečnostní opatření. Nesmíme ale nechat stranou ani možnost chemických a biologických útoků,“ prohlásil Valls na dopoledním zasedání parlamentu, na kterém byly hlavním tématem pařížské útoky a současná situace ve Francii. „Představivost strůjců útoků je bezbřehá a nemá hranic,“ varuje.

Teror v Paříži

Že se nejedná jen o plané hrozby dokazuje video, které islamisté zveřejnili krátce po útocích. Na něm hrozí Francii, že pokud nepřestane s nálety v Sýrii a Iráku, nikdy nebude žít v míru. Na videu islamisté vyzývají k útokům v Evropě. „Dokonce můžete použít i jed, otravte vodu a jídlo alespoň jednoho z nepřátel Alláha,“ hlásá muž na videu (více zde).

„Jsme ve válce. Je to nový typ války. Teror je v ní hlavním cílem a hlavní zbraní. Je to válka, jejíž fronta se neustále mění a která se našla cestu do našich každodenních životů,“ prohlásil Valls.

Dolní komora francouzského parlamentu ve čtvrtek schválila prodloužení výjimečného stavu o tři měsíce. Vše musí ještě v pátek schválit Senát, tedy horní komora. Původní výjimečný stav měl skončit ve čtvrtek, mimo jiné umožňuje policii provádět razie bez soudních povolení.

Přímo v Paříži v ulicích hlídkují tisíce vojáků. Server Le Figaro ve čtvrtek přišel s informací, že příslušníkům francouzské policie bude dovoleno nosit a použít zbraň i mimo službu.

Tito policisté budou muset mít pásku na ruce. Ta podle policejního ředitele Jean-Marca Falconeho jasně identifikuje, že se jedná o strážce zákona.

Evropský boj proti islamistům

K boji proti Islámskému státu a zvýšení bezpečnostních opatření vyzývají také další evropské země. Poslanci německých vládních konzervativců i sociálních demokratů vyzývají, aby se Německo zapojilo do náletů proti islamistům v Sýrii a Iráku. Německé letectvo potvrdilo, že potřebné kapacity pro spolupráci při vzdušné operaci na Blízkém východě má. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se však k návrhu staví zdrženlivě.

Evropská unie po pátečních útocích v Paříži poprvé ve své historii aktivuje článek unijní smlouvy o tom, že ostatní země napadenému státu poskytnou všestrannou pomoc a podporu.

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian v úterý uvedl, že může jít jak o přímou podporu a zapojení do operací v Sýrii a Iráku, tak o převzetí části úkolů, které francouzské jednotky plní jinde ve světě.

Belgie bude proti radikálům bojovat přímo na svém území. Přijme mimo jiné i nové protiteroristické zákony, které umožní soudit či vyhošťovat radikální duchovní a uvěznit džihádistické navrátilce; napříště už také nemá být možné prodávat předplacené anonymní telefonní SIM karty. Belgický premiér Charles Michel také uvedl, že jeho země na boj proti islámským radikálům nově uvolní 400 milionů eur (10,8 miliardy korun).

Michel zdůraznil, že bytostně důležitým opatřením pro budoucnost Evropské unie je posílit vnější hranice bloku. Řekl také, že britskému premiérovi Davidu Cameronovi sdělil zájem země o výměnu zpravodajských informací.

Premiér také oznámil, že Belgie vyšle své vojenské plavidlo, aby doprovázelo francouzskou letadlovou loď Charles de Gaulle. Ta ve středu vyplula do východního Středomoří, aby bojovala proti radikálnímu hnutí Islámský stát.

Stopy pařížských atentátníků vedou mimo jiné do Belgie, kde část útočníků žila. Belgická policie od té doby podnikla v problematické bruselské čtvrti Molenbeek několik razií (více o nich zde).

Sloučené diskuse

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vzhledem k povaze diskusí o teroristickém útoku ve Francii se portál iDNES.cz rozhodl tyto diskuse spojit do jediné. Najdete ji pod všemi nově vydanými články. I v ní platí tato pravidla diskutování. Děkujeme všem, kteří diskutují slušně a k věci (třebaže kriticky).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video