Tohle Huawei podcenil. Kovový Nexus 6P se velmi snadno ohne

  • 51
Takzvaný bendgate, tedy ohýbací aféra, loni ztrpčila život osmé generaci iPhonů. Apple se poučil, na kryt iPhonů 6s a 6s Plus použil pevnější materiál. Pro jistotu i zesílil jejich stěny. Právě v tomto ohledu však pochybili konstruktéři značky Huawei, když navrhovali Nexus 6P. Ten je totiž možné velmi snadno ohnout.

Nexus 6P sklízí v testech slova chvály a někteří recenzenti jej označují za aktuálně nejlepší smartphone s Androidem. Telefon má velký jemný displej, dostatek výkonu, kvalitní fotoaparát i prémiové kovové šasi. To se však ukazuje jako nepříliš pevné a je pravděpodobné, že před sebou máme nový bendgate.

Na nový nexus se v minulých dnech zaměřil Zachary Nelson z Utahu na svém YouTube kanálu JerryRigEverything. Telefonu věnoval několik videí. Hned v prvním z nich po krátké prohlídce systému ukazuje, jak snadné je telefon ohnout. A zcela jej tak zničit.

Nexus 6P

V následujícím videu pak vysvětluje konstrukční chyby, které jsou příčinou mizerné pevnosti v ohybu. Tou první je, že hliníkový kryt není k části s displejem a základní deskou přišroubován. Výrobce se spoléhá pouze na velmi tenký spojovací proužek skla a několik západek. Pokud by ke spojení dílů použil šrouby, pevnost telefonu by byla citelně vyšší.

Dalším neduhem je přílišná tenkost bočních stěn. Právě v těchto místech by přitom mělo být šasi silnější, neboť jsou to především tyto partie, které zajišťují pevnost v ohybu.

Nelson zmiňuje i chybné uspořádání komponent, kdy je baterie umístěna ve spodní polovině a základní deska na protějším konci. Oba díly spojuje hliníkový panel, který je však umístěn uprostřed telefonu v úrovni vypínacího tlačítka. Již tak tenká boční stěna je zde tedy ještě více oslabena.

Destruktivní video opakoval

Nelson na svém YouTube profilu prezentoval již dvě videa s přelomenými nexusy. V prvním crashtestu totiž samotnému ohnutí předcházelo několik jiných, pro telefon ne zcela příjemných procedur. Tou první byla zkouška tvrdosti krycího skla Gorilla Glass 4, při níž se autor postupně snažil hrotem různé tvrdosti dle Mohsovy stupnice tvrdosti (vyjadřuje schopnost jednoho materiálu rýt do druhého) displej poškrábat. Hrot z materiálu odpovídají stupnici 1 až 5 (mastek až apatit) na krycím skle stopu nezanechal, avšak hroty vyšší tvrdosti již do skla nemilosrdně pronikaly.

Test tvrdosti však Nelson prováděl s takovou silou, že pak po jemném přitlačení displej praskl. Následoval test zahřívání skla plamenem, který po chvilce na Super AMOLED panelu zanechával bílé skvrny. Autor videa to komentuje s podivem, jelikož panely všech ostatních telefonů, které podrobil stejnému testu, zůstaly na popáleném místě černé.

Po zkoušce ohněm Nelson telefon krátce prohlíží a nakonec jej bez větších obtíží ohýbá. Při ohybu je patrné uvolnění prasklého skla. A právě ona prasklina byla důvodem, proč Nelson zveřejnil nové video, v něm jiný nový Nexus 6P ohnul, aniž by předtím jakýmkoli jiným způsobem testoval jeho odolnost.

Uživatelé v komentářích si totiž stěžovali, že prasklé sklo citelně sníží pevnost celého telefonu. Ukázalo se však, že ani zcela neporušené Gorilla
Glass 4 není zárukou větší pevnosti v ohybu. Majitelům Nexusu 6P tak autor videí doporučuje koupi nějakého pevného pouzdra.