Zahradu klidně zazimujte teď. Nevadí, že jste vše neostříhali, naopak

  • 1
Podzim byl letos tak pěkný, že mnohé zahrádkáře první mrazivé dny a sněhový poprašek překvapily. To vůbec nevadí, protože i na zahradě někdy méně bývá více. To, co je pro ni před zimou podstatné, aby ji ve zdraví přečkala, stihnete udělat i teď.

Například s odstraňováním odumřelých nadzemních části rostlin není před zimou potřeba nijak spěchat a je možné jej naopak odložit až na konec zimy.

„Do značné míry totiž tyto odumřelé části chrání přezimující listové růžice před poškozením mrazy, zejména delšími holomrazy. Poskytují i úkryt pro mnohé živočichy, především ptáky, kterým současně přinášejí i potravu v podobě semen, které na těchto rostlinách naleznou,“ vysvětluje Eduard Chvosta, hlavní zahradník Botanické zahrady Praha..

Přitom se lidé od časného podzimu většinou snaží zahradu zbavit všeho odkvetlého a často to vezmou tak důkladně, že rostliny zbaví i listů. Prostě je ostříhají u země. „To je ale špatně, odkvetlé květy i listy, které opadají na zem, mají svou funkci: chrání rostliny právě před zimou. Spíše je potřeba jim ještě pomoci a kořeny choulostivějších rostlin, jako jsou například růže, zahrnout mulčem, rašelinou, kůrou, senem nebo hnojem. To jsou ideální „pokrývky“, které zabrání promrznutí rostliny,“ radí zkušený zahradník.

Jak na zazimování zahrady

Také u keřů platí stejné pravidlo, takže je v podstatě ideální, pokud jste listí jen nechali spadat pod keře, protože je bude chránit před zimou. „Pokud byste během podzimu nebo dokonce ještě teď keře ořezali, způsobíte jim čerstvé rány, které lze přirovnat k otevřeným ranám na lidském těle. Keře totiž od podzimu spí a nejsou už schopné ránu zahojit,“ vysvětluje Chvosta.

Proto platí, že keře se mají stříhat zásadně na jaře. „Přes zimu načerpají dostatek sil, probudí se opět k životu a rány se samy a bez větších problémů zahojí. V opačném případě keře mohou i uhynout,“ konstatuje zahradník.

Menší či choulostivější keře se pak vyplatí nejen přihrnout, ale můžete je zakrýt i chvojím, stejně jako růže, případně i venkovní masožravky. Samostatnou kapitolou jsou i čím dál oblíbenější traviny. „Lidé často dělají tu chybu, že je na podzim ostříhají a do jejich báze se pak snadno dostane sníh i mráz. Naopak se mají svázat, aby byly chráněné, a stříhají se až na jaře, stejně jako keře,“ předvádí pro čtenáře iDNES.cz trojský zahradník.

A co před zimou s dřevinami? Je bílení stromů přežitek?

Naši předci dobře věděli, proč kmeny bílí. A přestože už to dnes dělá málokdo, pořád platí, že smysl to má. „Kmeny ovocných stromků a stromů s hladkou kůrou opatřete bílým nátěrem, zabrání vzniku mrazových desek,“ radí Eduard Chvosta.

A co stálezelené rostliny?

Stálezelené, vytrvalé zahradní květiny jako jsou například dlužichy (Heuchera), mitrovničky (Tiarella), čemeřice (Helleborus) a vytrvalé juky (Yucca filamentosa).

Těmto rostlinám hrozí poškození zejména při déle trvajících holomrazech. Vhodnou ochranou je zakrytí rostlin listím nebo vrstvou chvojí, které rostliny přistíní. Na jaře pak stačí listí kolem rostlin rozhrnout, není nutné jej ze záhonů odstraňovat. Při déletrvajícím období bez deště či sněhu prospěje i stálezeleným trvalkám občasná zimní zálivka (v bezmrazých dnech).

„Pokud se kmen zabílí vápnem, dostane se do stromu méně škůdců a na jaře je pak méně starostí. Co se ale zimy týká, tak je podstatné, že bílá barva nejlépe odráží sluneční paprsky, takže se kmen při prudkém zimním slunci nepřehřívá,“ vysvětluje praktické důvody . Pokud se vám nechce do bílení, nebo na to není počasí, můžete stromy obalit prodyšnou bílou geotextilií.

Proč je to důležité? „Kmen obsahuje vodu, která během zimy zamrzá. Pokud není zabílený, slunce ho v jasných dnech ohřeje i na 15 stupňů Celsia, ale jakmile na něj přestane svítit, voda v okamžiku opět zmrzne. To způsobuje roztrhání rostlinných pletiv, vzniknou mrazové desky, kmen popraská a odumře,“ popisuje zkušený odborník.

Navíc se kmeny mladých stromů - zvláště v neoplocené zahradě - samozřejmě vyplatí chránit také před okusem. Materiálů, kterými lze stromy „oplotit“, je celá řada, od králičího pletiva po různé přírodní rohože, které do zahrady zapadnou asi nejlépe. Každopádně projděte i oplocení zahrady a případné poškození opravte. Vyplatí se to i kvůli divočákům, kteří dokážou na zahradách napáchat velké škody.

Drobné nebo choulostivější keře se vyplatí chránit před vymrznutím. Můžete je...
Drobné nebo choulostivější keře se vyplatí chránit před vymrznutím. Můžete je...
Choulostivé trvalky můžete na zimu přikrýt geotextilií. Bílá barva zabrání...

Před sněhovou nadílkou pak chraňte především křehké keře, obvykle stačí jednoduché prodyšné zastřešení. Případně je můžete „oplotit“ obyčejným králičím pletivem, které vyplníte spadaným listím. Případná sněhová čepice už pak rostlinu jen lépe ochrání před mrazem.

U vzrostlejších keřů či dřevin se v případě větší sněhové nadílky vyplatí oklepat sníh z větví, ochráníte je před polámáním. Případně je preventivně ještě teď před zimou svažte, abyste je uchránili před rozlámáním.