Přehlídka džihádistů z ISIL v syrském městě Rakká (3. června 2014)

Přehlídka džihádistů z ISIL v syrském městě Rakká (3. června 2014) | foto: Reuters

Džihádisté prchají z Rakká, Turci je chtějí vyhnat od svých hranic

  • 246
Teroristé z hnutí Islámský stát pod tlakem západních náletů opouští syrské město Rakká, které bylo jejich pevností v Sýrii. Podle exilových pozorovatelů se i s rodinami stahují do iráckého Mosulu. Turecký ministr zahraničí oznámil, že země plánuje od džihádistů vyčistit syrsko-turecké pohraničí.

Na stahování radikálních islamistů z jejich ústředí v Rakká upozornil Ramí Abdar Rahmán, ředitel exilové lidskoprávní organizace SOHR. Džihádisté podle něj do Iráku odváží i své manželky a děti. Řekl také, že při ruských a francouzských náletech zahynulo v Sýrii od neděle 33 stoupenců teroristického hnutí Islámský stát, desítky dalších utrpěly zranění.

Islámský stát

Nálety podle něj mířily na sklady zbraní, kontrolní stanoviště a ubytovny pro bojovníky v Rakká a jejím okolí. Islamisté teď míří do Mosulu, což je druhé největší město v Iráku. Pod kontrolou jej mají od loňska a irácká armáda se připravuje na ofenzívu s cílem dobýt město zpět. Zatím se jí ovšem nepodařilo dobýt zpět ani menší Ramádí.

V Rakká, které je domovem asi 350 000 lidí, panuje podle agentury AP strach. Lidé se bojí pozemní invaze, kterou proti městu mohou zahájit kurdské a arabské oddíly. Svůj postup koordinují s koalicí, kterou vedou Spojené státy, a postupují k Rakká ze severu a východu.

Podle irácké tajné služby Islámský stát (IS) právě v Rakká připravil teroristy k útokům ve Francii. Krátce před pařížskými atentáty se IS přihlásil k útoku na ruské dopravní letadlo, které spadlo na Sinajským poloostrovem, a také k sebevražedným atentátům v Libanonu a Turecku. Americký ministr zahraničí John Kerry v úterý řekl, že Rakka bude příštím cílem boje proti IS.

Podle jednoho bývalého obyvatele Rakká usiluje IS o to, aby nálety byly co nejničivější. Už několik dní zakazují jeho bojovníci lidem vyjíždět z města a aby unikli útokům mířeným na klíčové pozice, zabírají domy v obytných částech města.

Spojení s lidmi v Rakká je obtížné, protože IS znemožnil občanům přístup k internetu. Skupina prý dala svým členům pokyny, aby nevyjížděli v autech v noci a pohybovali se jen v úzkých nebo vedlejších uličkách. Pod hlavními trasami vedoucími do města jsou údajně prokopány tunely.

Rozsáhlé letecké údery na Rakká o víkendu spustila Francie jako odpověď na teroristické útoky, při nichž v centru Paříže zemřelo 129 lidí. K sebevražedným atentátům u fotbalového stadionu Stade de France, střelbě na pařížské bary a restaurace i k masakru v koncertní síni Bataclan se přihlásilo právě hnutí Islámský stát. Ruští piloti v Sýrii útočí od konce září a prezident Vladimir Putin po útocích v Paříži řekl, že jeho armáda nálety zintenzivní.

Džihádisté okupují tureckou hranici, proudí tudy muži i zbraně

Turecká vláda v úterý večer oznámila, že ve spolupráci se svými spojenci plánuje udeřit proti islamistům na své hranici se Sýrií. S odvoláním na tureckého ministra zahraničí Feriduna Sinirlioglua to uvedla agentura AP.

Turecko podle něj nepřipustí, aby radikálové z Islámského státu zůstali hrozbou pro tureckou hranici. „Jakmile budou plány hotové, naše operace zesílí. Uvidíte to v nadcházejících dnech,“ řekl ministr. Islámský stát kontroluje asi 98 kilometrů dlouhý úsek syrsko-turecké hranice. Džihádisté díky tomu mohou do Sýrie bezpečně dostávat své bojovníky, zbraně a další vybavení.

Turecko, které k boji proti džihádistům donedávna přistupovalo spíše zdrženlivě, se přidalo k leteckým úderům mezinárodní koalice v Sýrii a umožnilo bojovým letounům Spojených států používat turecké základny. Ankara ovšem sklízí kritiku za to, že v syrsko-tureckém pohraničí mnohdy místo džihádistů likviduje vlastní nepřátele - Kurdy.

Z vojenské námořní základny v Toulonu na jihu Francie ve středu vyplula francouzská letadlová loď Charles de Gaulle aby se ve východním Středomoří zapojila do bojů proti Islámskému státu.

Letadlová loď dopluje do oblasti operací nedaleko Sýrie či Libye za několik dní. S 26 stíhačkami, z nichž 18 je typu Rafale a osm typu Super-Etandard, ztrojnásobí údernou sílu francouzského letectva proti IS, hlavně v Sýrii, upřesnil před vyplutím admirál Jean Crignola. Ten velí celé misi Task Force 476, která zahrnuje kromě francouzského námořnictva a letectva také několik zahraničních plavidel včetně fregat z Británie a Belgie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video