Francouzská letadla bombardují pozice IS v Rakká (17. listopadu 2015)

Francouzská letadla bombardují pozice IS v Rakká (17. listopadu 2015) | foto: Reuters

Francie se po teroru otáčí k východu, z Ruska je náhle žádaný spojenec

  • 1676
Elysejský palác po pátečních útocích v Paříži žádá o pomoc Kreml. Ruský prezident Vladimir Putin už svému francouzskému protějšku v úterý slíbil vojenskou spolupráci při útocích na Islámský stát a námořnictvu rovnou nařídil, ať s Francouzi jednají jako se spojenci.

Ještě před rokem mluvili světoví představitelé o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi jako o uzurpátorovi a jednohlasně odsuzovali jeho anexi Krymu. O dvanáct měsíců později se k němu obrací s prosbou o pomoc.

Teror v Paříži

“Musíme zvážit důsledky situace v Sýrii. Potřebujeme každého, abychom zničili Daeš (arabský výraz pro Islámský stát, pozn. red.). A to včetně Rusů. V Sýrii nemohou být dvě koalice,” připomíná web The Guardian slova bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Páteční útoky v Paříži tuto změnu postoje jen urychlily, francouzský obrat na východ očekávají i politologové.

“Může to posílit vztahy k Rusku. Protože to, co se teď objevuje, je myšlenka, že chceme-li porazit Islámský stát, musíme se domluvit s Ruskem a přestat zahánět Putina do kouta. Je zde podle mě velké riziko, že kvůli Sýrii by se Francie mohla začít stavět vstřícněji k ruskému postupu na Ukrajině,” uvedl iDNES.cz politolog Lukáš Macek z Pařížského institutu politických věd. (celý rozhovor čtěte zde)

Na moři i ve vzduchu

Francouzský prezident Francois Hollande už v pondělí uvedl, že příští čtvrtek zavítá do Moskvy a sejde se s Vladimirem Putinem, aby s ním projednal detaily plánované široké koalice proti islamistům. Šéf Kremlu mu vojenskou pomoc slíbil už v úterý po telefonu a zároveň začal podnikat náležité kroky.

Námořnictvu vydal pokyn, aby se spojilo s francouzskými námořními silami ve Středozemním moři a navázalo s nimi komunikaci. „Je nezbytné navázat přímý kontakt s Francouzi a spolupracovat s nimi jako se spojenci,“ řekl Putin při setkání se špičkami ruské armády.

Francouzi a Rusové by se měli zapojit do společných akcí „jak na moři, tak ve vzduchu“. Francouzský prezident už dříve oznámil, že do východního Středozemí pošle letadlovou loď Charles de Gaulle.

Co s Asadem?

Francouzi tak nyní čeká ošemetná otázka, jak se postavit k diktátorovi Bašárovi Asadovi. Syrský prezident už v úterý dal najevo, že Damašek bude s francouzskou armádou sdílet vojenské zpravodajství pouze v případě, že Paříž změní svůj postoj.

„Pokud francouzská vláda nemíní svůj boj s terorismem vážně, tak my nebudem ztrácet čas spoluprací se zemí, vládou, či jakoukoliv insttitucí, která podporuje terorismus,“ uvedl v rozhovoru pro list Valeurs Actuelles syrský prezident, který za teroristy považuje veškerou opozici.

Rusko v úterý zintenzivnilo letecké útoky proti Islámskému státu v Sýrii. Podle agentury Reuters však udeřili tentokrát jinde než dříve, a to na Rakká, které je baštou Islámského státu, a další pozice islamistů v provinciích Aleppo, Idlíb a Dajr az-Zaur.

Dříve přitom útočili spíše na pozice povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada. Nálety na město na severu Sýrie vede přitom už od neděle také francouzské letectvo (více zde).

Moskva se k rozhodnějšímu postupu proti chalífátu rozkládajícímu se na pomezí Sýrie a Iráku rozhodla v den, kdy ruské tajné služby portvrdily, že za pádem ruského airbusu na Sinaji je bomba. K teroristickému činu se už dříve přihlásila egyptská větev Islámského státu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue