Uprchlíci překračují maďarsko-rakouské hranice (30. září 2015).

Uprchlíci překračují maďarsko-rakouské hranice (30. září 2015). | foto: Reuters

Maďaři posvětili žalobu na uprchlické kvóty. Připojí se i další, míní

  • 52
Maďarsko napadne u Evropského soudního dvora plán na přerozdělení žadatelů o azyl mezi země EU na základě povinných kvót. V úterý to oznámil maďarský ministr spravedlnosti László Trócsányi poté, co parlament schválil zákon poskytující vládě pravomoci k takovému kroku.

Maďarský ministr prohlásil, že jeho země se s žalobou obrátí na Evropský soudní dvůr v prosinci. Podle Trócsányiho je plán na přerozdělení migrantů v rozporu s vůlí většiny občanů Evropy a porušuje suverenitu Maďarska, protože každý stát by měl mít možnost rozhodnout, koho na své území pustí.

Uprchlická krize

Ministr prý rovněž očekává, že další země, které s kvótami nesouhlasí, se k Maďarsku v žalobě připojí.

Záměr podat žalobu na kvóty ohlásilo již v září Slovensko. Česká republika tehdy podání žaloby odmítla s tím, že nechce dále zvyšovat napětí.

Ministři vnitra států Evropské unie v září většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení 120 000 uprchlíků. Proti byly kromě Slovenska a Maďarska také Česká republika a Rumunsko. Finsko se hlasování zdrželo. Ministr prý rovněž očekává, že další země, které s kvótami nesouhlasí, se k Maďarsku v žalobě připojí.

Slovenský premiér Robert Fico tento měsíc sdělil, že Bratislava chce ve své žalobě zpochybnit pravomoc ministrů vnitra členských států Evropské unie přijmout takové rozhodnutí většinou hlasů.

Podle prezidenta Miloše Zemana by žalobu kvůli kvótám mělo podat i Česko (více čtěte zde). Vláda ale jeho pohled nesdílí.

Polsko v reakci na páteční teroristické útoky v Paříži uvedlo, že nevidí politickou možnost, jak splnit rozhodnutí Evropské unie o rozdělení uprchlíků podle kvót.

OSN se obává dopadu atentátů v Paříži na uprchlickou krizi

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se obává, že některé evropské státy po událostech v Paříži budou odpovědnost připisovat běžencům, ačkoli i oni prchají před pronásledováním, násilím a válkami.

„Obáváme se reakce některých států, které mohou ukončit stávající programy, zrušit své závazky ke zvládnutí uprchlické krize či navrhnout stavbu dalších (pohraničních) bariér,“ uvedla mluvčí UNHCR Melissa Flemingová. „Jsme hluboce znepokojeni jazykem, který hromadně démonizuje uprchlíky. To je nebezpečné, neboť to přispívá ke xenofobii a strachu,“ dodala.

Expertka z Úřadu vysokého komisař OSN pro lidská práva Karima Bennouneová oznámila, že atentáty v Paříži mohou být zločinem proti lidskosti. Uvedla také, že prohlášení radikálního hnutí Islámský stát, které se přihlásilo k odpovědnosti, svým nenávistným světonázorem takové násilí motivuje. Dodala, že údajné použití slov Alláhu akbar (Bůh je veliký) teroristy je hrubým zneužitím této náboženské fráze, kterou miliony muslimských věřících po celém světě považují za nedotknutelnou.

Maďaři ucpali díru v hranici vagonem:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue